הוועד עולה על מגרש הכדורגל

האמירה הרווחת היא ששחקני הכדורגל מתהדרים במכוניות מפוארות, דירות יוקרה ובמשכורות עתק. אלא שלא כך הם פני הדברים. לצד הכוכבים הגדולים ישנם מאות השחקנים פחות מפורסמים, שמרוויחים הרבה פחות ומועסקים ללא זכויות סוציאליות. עכשיו הם הקימו ועד – הסתדרות שחקני הכדורגל

מחאת מעמד הביניים הגיעה למגרשי הכדורגל. רבים בציבור חושבים שהכדורגלנים עושים הון שמדובר באנשים שמקבלים מיליונים רק בשביל הכיף של לשחק כדורגל. אך האמת היא שלא כך המצב - בשוק הכדורגל הישראלי יש מקרים רבים של הלנות שכר, אין פנסיה, אין קרן השתלמות וגם השכר עצמו לא כל כך גבוה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אומרים שבארץ אין שחקן ששיחק יותר מחמש שנים ולא הלינו לו שכר לפחות פעם אחת. רובם גם נאלצו לוותר על כספים שהיו אמורים להגיע אליהם. "שחקן כדורגל היום בישראל מקבל את השכר שלו ב-25 לחודש", אומר עו"ד אוהד כהן, יו"ר נציגות שחקני הכדורגל בישראל. "יש גם חוזים שבהם בעצם במקום הזה שבו כתוב תאריך קבלת השכר, התאריך הוא פתוח".

השבוע נעשה צעד, הושלם המהלך שבו הוקמה לראשונה "נציגות שחקני הכדורגל בישראל". ההתארגנות החדשה הצליחה בתום מסע ארוך של שנה לערב את כל קבוצות הליגה הלאומית וליגת העל ולאסוף חתימות של יותר משליש מהשחקנים.

מאחורי הנציגות עומדת חטיבת הספורט בהסתדרות, עם כל הכוח שהמוסד הזה מחזיק בידיו. ראש החטיבה כבר הזמין את אבי לוזון, יושב ראש התאחדות הכדורגל, לפגישה מיידית ופתיחה במשא ומתן. דברים עומדים להשתנות כשהרקע היא אכזבתם מארגון השחקנים הוותיק שקיים כבר כשלושים שנים.

רוצים זכויות בסיסיות לשחקנים

אז מה הם רוצים? קודם כל הסדרת הענף וחתימה על הסכם קיבוצי שיבטיח לשחקנים זכויות עובד בסיסיות. "הנוהג בענף הזה היא שנותנים לשחקן כסף, מתחילים איתו משא ומתן ומסכמים", אומרת היועצת המשפטית של ארגון שחקני הכדורגל עו"ד דפנה שמואלוביץ'. "אחרי הסיכום כותבים בחוזה סעיף שאומר שהשכר כבר כולל פיצויי פיטורין. הם טוענים שזה משום שהשכר מאוד גבוהה".

כדורגלנים הם אנשים עם חיי מדף של דוגמנית. הקריירה שלהם אינטנסיבית וקצרה, אמצע שנות ה-30 לחייהם זה בדרך כלל הסוף. רובם לא יגיעו לאירופה וגם לא לקבוצות הפאר בארץ. ב-10 עד 15 שנות הקריירה השחקנים הם רכוש - קונים אותם, רוכשים אותם, משאילים אותם ואפילו דורשים עבורם דמי השבחה.

נציגי ועד השחקנים (חדשות 2)

האם בהתאחדות הכדורגל ישכילו להבין?

כך אפשר לנקוב מחיר לא ריאלי על מכירת שחקן ולכבול אותו לקבוצה. מה שהכי יפה בסיפור הזה הוא ששלושת ראשי המרד שוכבים על הגדר בעיקר בשביל הדור הצעיר ועתיד הענף. התחמושת העיקרית שלהם היא החברות והערבות ההדדית.

בהתחאדות לכדורגל מבינים שהתחיל עידן חדש. הניסיון בארץ מלמד שאת ההסתדרות קשה לשבור. אולי כמו שהיה באיטליה ובספרד, כמו שהיה כאן בכדורסל - שהליגה תושבת אם לא יהיה הסדר שיספק את השחקנים.

בעלי הקבוצות מתעוררים ומריחים את הקפה בחשדנות. הכדורגל עדיין עגול, כדורגל עדיין משחקים 90 דקות, אך ייתכן כי כל שאר החוקים ייכתבו מחדש.