קרב הירושה על הנצחת הרב כדורי

לפני שמונה שנים הלך לעולמו הרב כדורי שנודע כ"זקן המקובלים". מאז מתנהל קרב של ממש על זכרו: מצד אחד משפחת כדורי, שתפסה בעלות על אחוזת הקבר, ומצד שני, מאיר מלכא שהיה חזן בבית הכנסת של הרב ומאז פטירתו מנהל קרן להנצחתו. על מה הם רבים? בעיקר על הכסף הגדול שמגלגלת תעשיית הקמעות שנושאת את שמו

ביום שלישי האחרון התקיימו שתי הילולות לזכרו של הרב יצחק כדורי ז"ל. האחת, נערכה על ידי משפחתו של המקובל, בעוד שאת השנייה, המתחרה, יזם מאיר מלכא, העומד בראש הקרן להנצחתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפיייסבוק

לאחרונה מתנהל מאבק על הנצחתו של הרב המקובל. ברשימת המוזמנים בהילולה שנערכה מטעם משפחתו של כדורי, נמצא יושב ראש ש"ס, ח"כ אריה דרעי, בעוד שבהילולה המתחרה - מספר 2 במפלגה - ח"כ אלי ישי. מלכא, שיזם את ההילולה המקבילה לזו שערכה המשפחה, ניהל עד לא מזמן את המתחם בו קבור הרב כדורי. הוא ומשפחת כדורי ערכו הילולות משותפות, אבל אז עלו היחסים על שרטון.

בשנה שעברה התחוללה מעל לקברו של הרב כדורי מלחמה של ממש. משפחתו ומלכא ניהלו קרב שהוביל בסופו של דבר לפירוק המבנה שהקים מלכא סביב קברו של הרב, והקמת מבנה אחר מסביבו. "יום אחד פשוט באנו, מצאנו את המבנה הרוס", שחזר מלכא. "רק הקבר עמד לבד".

משפחתו של הרב כדורי טוענת כי מלכא, הוא למעשה מתחזה. "כשמישהו אומר שהוא היה תלמיד של הרב והוא לא, כשמישהו אומר שהרב נתן לו כוחות והוא לא, ואז הגדיל ועשה אותו אדם והתחיל בקבלת קהל עם טלפון שאפשר לדבר וייעוד כשהכול נעשה על גל של ציון המקום, המשפחה הרגישה שאולי מרמים לכאורה את האנשים", הסביר אבי גבאי, עוזרו האישי של הרב כדורי ומקורב למשפחה.

מלכא מצדו לא מסתיר את העובדה שבמקור לא היה ממקורביו של הרב כדורי בחייו. "באחת הפעמים כשהוא עוד היה בחיים הוא נגלה אלי בחלום", סיפר מלכא. "הוא ביקש ממני שאומר לכולם שהוא רוצה שאהיה החזן הקבוע שלו, רק אני".

תעשיית ההנצחה מגלגלת מיליונים

בינתיים הפך הסכסוך לקרב תביעות הדדי לפיצויים בסכומים שעשויים להגיע לשבע ספרות, שלא בטוח שהרב כדורי היה שמח לעמוד במרכזו. כדורי, שנפטר לפני כשמונה שנים, מת בשיבה טובה כשהוא בן יותר ממאה שנים. הוא נקבר בהר המנוחות בתום מסע הלוויה חסר תקדים באותה תקופה, ונחשב לאחרוני דור הנפילים שעסק בחכמת הנסתר.

קברו של הרב כדורי ז"ל (חדשות 2)

כדורי היה לדמות המזוהה ביותר עם עולם הקמעות. הוא חי בצניעות רבה בין רזי הקבלה לצמרת ההון והשלטון. במעט השעות שלא למד או לימד - הפך לכותל חי לאלפים, מפשוטי העם ועד ידוענים וראשי ממשלות שביקשו עצה או ברכה. את הפופולאריות האדירה היו גם מי שניסו לתרגם להון פוליטי.

ממש כמו אז, גם היום נמשכים הניסיונות לתרגם את רוחו של הרב לחומר. תעשייה שלמה של אביזרים הנושאים את שמו או תמונתו הופכת כל הילולה ועלייה לרגל להפנינג מכירות. כשמאות ואף אלפי מבקרים פוקדים בשנה את קברו של הרב, הדבר מניב סכומים עצומים שהופכים את בית הקברות לבית מריבה. בהילולות הנערכות לכבוד הרב, מוחלף המזון והמשקאות בתשמישי קדושי, קמעות ובקבוקי יין שנושאים את תמונתו. מנגד, מלכא שהודח מבית הקברות, ממשיך בהענקת הקמיעות בביתו, ונאלץ להיעזר בציורים כדי שיוכיחו בהעדרם של התצלומים את הקשר בינו לבין הרב המקובל.