ההתבטאויות הבלתי נשכחות של שרון

ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון זכור גם בשל מספר התבטאויות שנחקקו אצל רבים מאיתנו. קיבצנו את אותם הרגעים שכללו לעתים הרבה מתחים - וגם אופטימיות. כך זה נראה

האיש שלא היסס לומר את שעל לבו סיפק שלל אמירות בלתי נשכחות: אריאל שרון ייזכר לא רק בזכות פועלו - אלא גם בזכות התבטאויותיו הרבות, שיחד עם גוון קולו המובחן הפכו בחלקם לחלק מן הפנתיאון של ההיסטוריה הישראלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד מן הביטויים השגורים יותר שנטמעו בציבוריות הישראלית היה ב"ליל המיקרופונים" במהלך ועידת ליכוד סוערת במיוחד בפברואר 1990. על רקע חילוקי דעות מרים בין שרון לראש הממשלה דאז יצחק שמיר, קטע שרון את נאומו של שמיר בקריאה: "מי בעד חיסול הטרור? שירים את ידו!". הצהרה זו גרפה קריאות תמיכה רבות על רקע ניסינו של שמיר להשקיט את ההמולה.

התבטאות נוספת שגרמה להרמת גבות בסביבתו של שרון הייתה כאשר התייחס במסיבת עיתונאים למצב הפלסטינים, באופן שסטה פעמים רבות מן הקו המוביל בליכוד: "שלושה מיליון וחצי פלסטינים תחת כיבוש זה דבר גרוע גם לישראל - וגם לפלסטינים".

"כיבוש זה דבר גרוע". שרון עם בוש ואבו מא (AP)

התבטאות זו סללה אולי את הדרך גם להיפרדות של שרון מהליכוד בנובמבר 2005. "החלטתי לעזוב היום את הליכוד", קרא אז שרון במסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה, בה הכריז על הקמת המפלגה החדשה קדימה. "אני מעדיף את טובת המדינה על טובת האינטרס האישי הנוח והקל, אזרחי ישראל נתנו בי את אמונם ולא בחרו אותי כדי לחמם את הכסא".

"אני רואה שהתגעגעתם אליי"

מצבו הפוליטי הרעוע בליכוד שהוביל אותו להקמתה של 'קדימה', אפשר לו להוביל את מהלך ההתנתקות עליו הכריז בכנס הרצליה לראשונה, בשנת 2003: "אם גם בעוד מספר חודשים ימשיכו הפלסטינים לא לבצע את חלקם במפת הדרכים, אז תיזום ישראל מהלך בטחוני חדש צדדי של התנתקות מהפלסטינים".

על רקע הדברים האלה, עלו גם התבטאויות של שרון האדם על משפחתו ועל המקורות מהם שאב את המשך פעילותו. "הכוח שלי מעולם לא נבע ממנגנון מפלגתי, שם בעבר לא היה לי כוח. הכוח שלי נבע מהבית ומהמשפחה", אמר. גם על אשתו השנייה לילי, סיפר שרון: "הייתי אומר שזה סיפור אהבה גדול שהוא גם חברות אמיתית".

"חברות אמיתית". בני הזוג שרון (רויטרס)

אחת ההתבטאויות האחרונות של שרון הייתה מיד אחרי אירוע השבץ הראשון ממנו סבל בסוף חודש דצמבר 2005: "אני רואה שהתגעגעתם אליי. כעת צריך להזדרז לחזור לעבודה ולנוע קדימה", אמר לאחר ששוחרר מבית החולים. כשבועיים לאחר מכן, ב-4 בינואר 2006 נפל למשכב אחרי שבץ נוסף - ממנו לא קם.

אריאל שרון הלך לעולמו - סיקור מיוחד:

האחות שטיפלה בשרון: "כשראה תמונה של לילי, הוא הזיל דמעה"

בעולם מסקרים את מותו של שרון: "היה בולדוזר"

גלעד שרון: "אבא הלך כשהחליט ללכת"

נפרדים מאריק: "אהב את עמו ועמו אהב אותו"

מהפציעה ב-48' ועד לצליחת התעלה

אריאל שרון: תחנות חייו של מנהיג בתמונות

רה"מ לשעבר אריאל שרון הלך לעולמו בגיל 85