החמרה משמעותית במצבו הרפואי של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון

על פי גורמים בבית החולים שיבא בתל השומר, שרון סובל מאי ספיקת כליות שעלולה לגרום למוות. ראש הממשלה לשעבר הובהל לבית החולים בינואר 2006 בעקבות אירוע מוחי שני שבו לקה, ומאז הוא מאושפז במצב של תרדמת עמוקה

חשש לחייו של אריאל שרון (AP)

חשש לחייו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון: בבית החולים שיבא בתל השומר חלה החמרה משמעותית במצבו הרפואי של שרון, המאושפז במצב של תרדמת עמוקה מאז ינואר 2006 עקב אירוע מוחי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נסיבות ההחמרה במצבו הרפואי של ראש הממשלה לשעבר אינן ברורות עדיין, אך גורמים בבית החולים אומרים כי שרון סובל מאי ספיקת כליות שעלולה לגרום למוות. על פי הדיווח, ההחמרה במצבו של שרון החלה כבר לפני מספר ימים, אך דווחה רק הערב (ד').

החמרה במצבו של שרון (רויטרס)

בבית החולים מתבצעות הערב הערכות מצב בשיתוף רופאים בכירי ובני משפחתו של שרון, על מנת להחליט על אופן הטיפול בראש הממשלה לשעבר. ישנם הליכים רפואיים שונים עבור חולים במצב כזה, אך בשל גילו של שרון ומשך הימצאותו בתרדמת - לא ברור האם אפשר יהיה לבצע בו את אותם הליכים.

שר בממשלה שביקר היום בבית החולים תל השומר בנסיבות אישיות, פגש שם את בני משפחתו של שרון. בבית החולים נאמר לו כי חלה החמרה משמעותית במצבו של שרון וכי הנטייה בבית החולים היא לגישה פסיבית יותר בטיפול. התחושה של מי שמשוחח עם בני משפחתו של שרון בשעות האחרונות היא שהרופאים לא יילחמו הפעם על חייו.

ינואר 2006 - שרון עבר אירוע מוחי קשה

ההידרדרות הראשונה  במצבו הרפואי של שרון נרשמה ב-18 בדצמבר 2005. שרון, אז בן 77, עבר שבץ מוחי קל. הוא אושפז לימים ספורים, במהלכם התגלה מום מולד בלבו. הוא שוחרר - וחזר לעבודה. כשבועיים מאוחר יותר, ב-5 בינואר 2006, נקבע לו צינתור. אבל ערב לפני, ב-4 בינואר, תקף אותו שבץ מוחי נוסף, חמור בהרבה מהקודם. הוא פונה מביתו בחוות השקמים לבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים במצב קשה.

במשך שעות ארוכות הוא נותח על ידי הרופאים שפעלו לעצור דימום גדול במוחו. אך גם בסופו של הניתוח והבדיקות שעבר, מצבו המשיך להיות קשה והוא לא חזר להכרה. את מקומו בראשות הממשלה תפס המשנה שלו, השר אהוד אולמרט.

לאחר חמישה חודשים של אשפוז בבית החולים הדסה, הועבר שרון לבית החולים תל השומר. שם המשיך לשכב ללא הכרה. בניו, בני משפחותיהם וחבריו הגיעו על בסיס קבוע לבקרו, אולם לא ברור עד כמה הצליח להיות מודע למתרחש סביבו. אולמרט מונה, בינתיים, ליו"ר מפלגת קדימה, ובבחירות אף הוביל את המפלגה לניצחון. יש הטוענים כי לא היה מגיע לעולם לתפקיד ראש ממשלה נבחר אם לא היה במקרה לאיש שנדרש להחליף את שרון.

לאורך כל תקופת אשפוזו ידע מצבו הבריאותי של שרון עליות ומורדות. כשהיה צורך בכך, הוכנס לחדרי ניתוח ולחדרי טיפולים כדי לעבור הליכים רפואיים שונים. בין השאר סבל מדלקת ריאות, בעיות בכליות ובמעיים.

לפני שנה: "פעילות משמעותית" התגלתה במוחו של שרון

כבר 8 שנים בתרדמת (משה שי, פלאש 90)
בינואר 2013 התגלתה "פעילות משמעותית" במוחו של ראש הממשלה לשעבר שרון במהלך בדיקה שעבר - וזאת לאחר שהוצגו לו תמונות של קרובי משפחתו ולאחר ששמע את קולו של בנו גלעד.

הבדיקה נערכה בבית החולים סורוקה שבבאר-שבע באמצעות מכשיר MRI הנחשב לאחד המתקדמים מסוגו ברחבי העולם. בין הרופאים שערכו את הבדיקה היה הפרופסור מרטין מויטי, מומחה לתפקודי מוח מאוניברסיטת UCLA בלוס אנג'לס, קליפורניה - שהוזמן במיוחד לשם כך.

פרופ' מויטי התרשם והופתע לנוכח התוצאות והגדיר אותן "מפתיעות ומרגשות במיוחד". חרף הדברים, יש להדגיש כי אין בתוצאות שעלו כדי להעיד דבר על סיכויי ההחלמה של ראש הממשלה לשעבר, שנותרו קלושים.