הוסרו שלטי ההפרדה בבית העלמין בצפת

בעקבות הפרסום בחדשות 2 Online על דבר הצבת שלטי ההפרדה במקום, פנתה יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב לרב העיר - שהורה על הסרת השלטים. ח"כ רגב: "הדרת נשים זה דבר בזוי בחברה מערבית ונאורה; מוטב ומראות אלו יעברו מן העולם"

בית העלמין בצפת (חדשות 2)

לאחר הפרסום בחדשות 2 Online שלפיו התגלו שלטים המפרידים בין הדרכים המיועדות לגברים ולנשים בבית העלמין הישן בצפת, החליט רב העיר שמואל אליהו על הסרתם באופן מיידי. "לא הבנתי על מה כל המהומה", אמר, "אך נעניתי לבקשתה של חברת הכנסת מירי רגב". בעיריית צפת אישרו כי השלטים שהוצבו במקום הוסרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרב אליהו החליט להסיר מיידית את השלטים בעקבות הביקורת שנמתחה על הצבת השלטים. ההחלטה התקבלה לאחר שח"כ רגב, שמשמשת כיו"ר ועדת הפנים של הכנסת, האמונה על פיקוח על שירותי הדת, התקשרה לראש העיר צפת אילן שוחט ולרב אליהו, שהסכים להיענות לבקשתה על פי חוק.

ח"כ מירי רגב הודתה לרב על כך שנעתר לבקשתה, ואמרה בתגובה: "הדרת נשים זה דבר בזוי בחברה מערבית ונאורה שמוטב ומראות אלו יעברו מן העולם. אסור לנו להשלים עם ביטויים מסוג זה. מדובר באתר קדוש שנדרשת על פי הלכה הפרדה ועזרת נשים, אך אסור לנו לפרוץ את המוסכמות ולהדיר נשים במרחב הציבורי. אני שמחה שמיד לאחר שיחתי עם הרב אליהו הוסרו השלטים".

השלטים הוסרו (חדשות 2)

"החלטה מפלה ומקוממת"

קודם לכן פנתה בנושא יו"ר מפלגת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, לשר הדתות נפתלי בנט וביקשה ממנו להתערב בנושא ו"לא לתת יד להפרדה האסורה בין נשים לגברים. יצירת הפרדה זו במרחב הציבורי אסורה על-פי דין ועל-פי פסיקת בג"ץ בנושא", הוסיפה גלאון. "יצירת הפרדה בין נשים וגברים בבית העלמין הינה הדרה של נשים במרחב הציבורי ומהווה הפליה אסורה כנגד נשים".

ח"כ משה מזרחי (העבודה) מחה על ההפרדה, בטרם ההחלטה על הסרת השלטים: "תופעת ההדרה של נשים הולכת ומחריפה במרחב הציבורי החי, ועכשיו גם במרחב הציבורי שבו נשים אינן יכולות ללוות אפילו את בני משפחתן שנפטרו בדרכם האחרונה. עם כל הכבוד לענייני דת, החלטה מפלה ומקוממת כזו גובלת באי חוקיות ממש".

כמו כן, עמותת עתים, המסייעת לנתקלים בקשיים מול שירותי הדת, פנתה לראש המועצה הדתית בצפת, בנימין לגזיאל, בדרישה להסיר מיד את השילוט בטענה כי הוראות אלה פוגעות בזכויותיהן של נשים המבקשות ללוות את יקיריהן בדרכם האחרונה. לטענת העמותה, שלטים אלו מנוגדים להנחיות המשרד לשירותי דת.

"הדרת נשים - דבר בזוי". ח"כ רגב (חדשות 2)

"זו הדרת נשים לא חוקית"

הבוקר פרסמנו כי מבקרים שהגיעו לבית העלמין הישן בצפת הופתעו לאחרונה לגלות שלטים שמורים על הפרדה בין נשים לגברים. בעוד הנשים, לטענתם, יכולות להגיע רק אל חלק מהקברים, לגברים יש גישה רחבה יותר. "זו הדרת נשים", סיפר אחד המבקרים בבית הקברות לחדשות 2 online. במועצה הדתית של צפת הסבירו כי הכוונה היתה למנוע צפיפות ועירוב בין נשים לגברים.

לאחר שגילו את ההפרדה בבית העלמין בעירם, העבירו תושבי בצפת מכתב תלונה לעירייה. מנכ"ל עיריית צפת החל לערוך בירור בנושא, ושלח מכתב בעניין ליושב ראש המועצה הדתית בעיר. במועצה הדתית אמרו כי בית הקברות הוא באחריות רב העיר צפת.

"הייתי שם לפני שבועיים לצורך ביקור בקברים עתיקים, נתקלתי בזה כמה פעמים", סיפר אחד המבקרים בבית הקברות לחדשות 2 Online. "זה לא חוקי, זו הדרה. פניתי לעיריית צפת בדואר אלקטרוני אבל הם לא הגיבו. זו פשוט בושה כי זה ממומן מכספי העירייה".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 Online. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.