צפו: החרדי שלא התגייס ונעצר התקבל כגיבור

בתיעוד נדיר מבית הרב אוירבך בירושלים, נראה הצעיר החרדי שלא התייצב למיונים לצה"ל ונעצר - כשהוא מתקבל בחגיגות ובתשואות. הרב אוירבך, מי שמוביל את הקו הניצי נגד הגיוס בירך אותו: "צריך להתרחק מהצבא כמו מאש"

בשירה ובריקודים - כך התקבל בחור הישיבה שסירב להיענות לצו ההתייצבות לצה"ל ונשלח לכלא למשך שבועיים. ברחוב החרדי יש כבר מי שמגדיר אותו גיבור ומודל לחיקוי, כשמנהיגי העדה הגיעו גם הם לקבל את פניו וקראו לבחורי הישיבות האחרים לנהוג כמותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסעודה חגיגית עם תזמורת, הונף בחור הישיבה, יחיאל קניג, על כתפי החוגגים, כשהרב שמואל אוירבך, ממנהיגי הציבור הליטאי, מביע במעשיו תמיכה מלאה. "הקדוש ברוך הוא יעזור שתהיה בן חורין אמיתי כל החיים", בירך הרב את הצעיר החרדי, "עוסק בתורה, בחובת הדעת, פטור מכל הגזירות, מעבדות לשחרור גמור".

קניג, תלמיד ישיבה מירושלים, נעצר על פי חוק לפני כשבועיים לאחר שהתעלם מצווי ההתייצבות שנשלחו לביתו. גם הוא, כמו שני בחורי הישיבה האחרים שנעצרו בחודש האחרון, הפך לגיבור עבור רבים בסביבתו.

"הקדוש ברוך הוא נתן לי להגיע לכלא, אז מן הסתם, שאני יכול לעמוד בניסיון הזה", אמר קניג להמונים שהמתינו לו, "הקדוש ברוך הוא יעזור שלא ירצו בכלל לראות אנשים חרדי בצבא, כי מי שמקבל עליו עול תורה מורידים ממנו עול מלכות".

הצעיר והרב אוירבך (חדשות 2)

הרב: "עיקר עבודתנו - לעמוד על המשמר"

אחרי ההפגנות הרבות מול כלא שש ובכיכר השבת במאה שערים. אתמול, בביתו של הרב הרב שמואל אוירבך, הנחשב למי שמוביל את הקו הקיצוני ביותר נגד מה שמכונה ברחוב החרדי "גזירות הגיוס לצה"ל", נערך מפגן הכוח הזה, שנועד להעביר מסר לבחורי הישיבות.

"אנחנו צריכים להתחזק. עיקר העבודה שלנו לעמוד על המשמר", אמר הרב. "אנחנו צריכים לקבל עול תורה בשמחה ושאין לנו שום שייכות וצריך רק לברוח ממנו (מהצבא) כמו מאש, כמטחווי קשת".

רבים בציבור החרדי הסכימו בשנה האחרונה להתייצב לצווי המיון, במקביל להבנה בין הצדדים שלא יהיו גיוסים בכפייה. אולם ככל שמתקרבים לרגע האמת - נראה שהקו הקיצוני הולך ותופס מקום מרכזי יותר במאבק נגד הגיוס.