מתי נהנה מסוף שבוע ארוך בישראל?

פעמים רבות הועלתה האפשרות לקצר את שבוע העבודה בארץ, כדי שמרבית הישראלים ייהנו מסוף שבוע ארוך יותר. עוד בתקופת פעילותה של הכנסת הקודמת ניסה השר סילבן שלום להביא לשינוי מתכונת שבוע העבודה, אך מבדיקה שנערכה במסגרת פרויקט "איפה זה עומד?" של חדשות 2 Online עולה כי עוד חזון למועד. כתבה אחרונה בסדרה

סוף שבוע ארוך - גם בישראל? (רויטרס)

יום ראשון - דיכאון: השיח על קיצור שבוע העבודה עבור הישראלים - אינו חדש. הדיון בנוגע לאפשרות שמרבית אזרחי המדינה יהנו מיום חופשי נוסף עולה מפעם לפעם, אך בסופו של דבר כולם עדיין מסתפקים בשישי-שבת כימי מנוחה. במסגרת פרויקט "מה הבטיחו לנו?" של חדשות 2 Online בדקנו מתי סוף סוף יוכלו הישראלים ליהנות מסוף שבוע ארוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך השנים עלה נושא אורכו של שבוע העבודה בישראל בהזדמנוית רבות. הצעות חוק ויוזמות בנושא הועלו במסגרת דיוני הכנסת מספר פעמים בעבר. אלא שהיוזמה הבולטת שבהן היא זו שהובאה עוד במהלך כהונתה של הממשלה הקודמת על ידי השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום.

בחודש יולי 2011 הביא השר שלום את היוזמה בפני הממשלה, לפיה שבוע העבודה בישראל יחול בין הימים שני-שישי, ואילו זמני המנוחה יהיו בזמן שנותר בין כניסת השבת ליום ראשון. במסגרת היוזמה לשינוי מבנה העבודה במשק, יהנו הישראלים מחופש בימי ראשון, בתמורה לשש שעות עבודה בימי שישי וחצי שעת עבודה בימים שנותרו. ראש הממשלה בנימין נתניהו, הודיע אז על הקמת צוות מקצועי לבחינת היוזמה והעמיד בראשו את ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל.

הולכים לפיילוט במשק?

במהלך חודש יוני האחרון התקיימה פגישה בין מנהל לשכתו של ראש הממשלה, ראש המועצה הלאומית לכלכלה קנדל ומנכ"לית משרדו של השר שלום. כל הצדדים הסכימו על ימי ראשון חופשיים, והמחלוקת היחידה שנותרה היא כמה.

קנדל הציע ארבעה ימי ראשון חופשיים בכל שנה. מנגד הציע השר שלום ללכת לפיילוט לאומי - מדי חודש יוכרז יום ראשון, הראשון בחודש - כחופשי. בתמורה לכך, נצטרך לעבוד בימי שישי.

צוות ממשלתי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, מונה על מנת למצוא מתווה מתאים. ההערכה היתה אז, שבסופו של דבר יוחלט על פשרה בין הצעתו של קנדל לבין זו של השר שלום. אולם, בשלב זה נדמה כי הפשרה בין הגורמים הרלוונטיים בנושא - עדיין נמצאת בתהליכי גיבוש.

משרד הכלכלה: ועדה לבחינת הארכת הסופ"ש

בהמשך ליוזמתו של השר שלום, הכריז לפני כשבועיים שר הכלכלה נפתלי בנט, על הקמת ועדה שתבחן את האפשרות שסופי השבוע יוארכו בשלב הראשון, רק כשש פעמים במהלך השנה, בחפיפה עם חופשות התלמידים בבתי הספר. הוועדה שבראשה עומדת מיכל צוק, המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה, צפויה להציג את מסקנותיה הראשונות במהלך ינואר 2014.

איפה זה עומד? (חדשות 2, רויטרס)

לא שבכך צפויים להיפתר הדברים, ולו בשל הצורך בקבלת הסכמתם של השרים האחרים ומשרדי הממשלה לעמדות משרד הכלכלה. במקביל, מלשכתו של השר שלום נמסר כי מתווה ההסכם בעניין הארכת סוף השבוע נמצא בדיונים בין משרדי הממשלה השונים והשרים עצמם, וכי הוא צפוי לצאת לדרך בשנת 2014. עד אז, נצטרך להמשיך ולהסתפק בסוף השבוע במתכונתו הנוכחית, ולסבול מהשביזות הקבועה בימי ראשון.

"איפה זה עומד?" - פרויקט מיוחד:

מתי נוכל להכניס לאולמות הקולנוע אוכל ושתייה מהבית?

מתי ייאסר על עישון במגרשי הספורט?

מתי תקוצר פגרת חברי הכנסת?

מתי נחגוג את יום העצמאות בסופי שבוע?

האם העסקים בתל אביב ייסגרו בשבתות?