בני המשפחה שמרו את גופת האב בביתם במשך שעות: "הפכנו חדר בבית לחדר מתים‎"

מארק ברקגן בן ה-78, הלך לעולמו לאחר שלקה בדום לב בבית בנו שביישוב נוקדים. משפחתו הזעיקה את כוחות ההצלה, אך בשל הדרכים החסומות, הם נאלצו לשמור את גופת אב המשפחה בביתם‎ במשך כ-24 שעות

בני המשפחה אכסנו את הגופה בביתם, ארכיון (דוברות מד"א)

הסופה הגדולה שפקדה את המדינה הותירה אזורים רבים מנותקים ומשותקים, וגרמה לשלל בעיות ואירועים חריגים. אמש הלך לעולמו מארק ברקגן בן ה-78, שלקה בדום לב בבית בנו ביישוב נוקדים. משפחתו הזעיקה את כוחות ההצלה, אך בשל הדרכים החסומות, הם נאלצו לשמור את גופתו בביתם במשך 24 שעות‎.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחה עם חדשות 2‎ Online, סיפר יולי בר-כהן, בנו של ברקגן, על חוסר האונים שחש בדקות שלאחר אירוע הלב של אביו. "אבא שלי נפטר ולא היה חשמל, לא היו טלפונים, הכבישים היו חסומים", סיפר. "הדבר הטוב ביותר שיכולנו לעשות זה לפתוח את החלון שיהיה יותר קר, נאלצנו להפוך חדר בבית לחדר מתים‎".

במשך דקות ארוכות ניסה הבן להחיות את אביו, כשמכונת ההנשמה שבה נעזר הפסיקה לעבוד. "קראתי לאמבולנס תוך כדי מאמצים להחיות את אבי. חיברנו אותו לבלון חמצן שקיים למקרים כאלה והייתי לחוץ מה יקרה אם זה ייגמר", סיפר בר-כהן. "אמא שלי הייתה לידו כל הזמן, מיד ידענו שהוא נפטר‎".

מפנים צירים בירושלים (יוסי זילברמן ,חדשות 2)

הבן: "לא מצפה מהרשויות לשום דבר"

לאחר שעות ארוכות, כשכבר היה מאוחר מדי, הגיעו כוחות ההצלה לבית המשפחה ופינו את גופת האב, שמאוחר יותר נטמן בבית העלמין בתקוע. "אני לא כועס, אני לא מצפה מהרשויות לשום דבר", מדגיש הבן. "עליתי בשנת 1992 לישראל, ולמדתי איך המדינה הזאת פועלת, אני לא מחפש אשמים‎".

רס"מ גבי חן, שוטר קהילתי בגוש עציון ותושב המקום סיפר לחדשות 2‎ Online על הדפיקה בדלת שבעקבותיה הגיע לבית המשפחה כדי לסייע לה. "גם אני הייתי נצור יומיים בלי חשמל וטלפון. אני הופתעתי ויצאתי החוצה. ביקשתי מהמפקדה שיעלו במכשיר קשר את קצין החקירות שיהיה מודע לאירוע הזה ומשם המשכתי ליישוב השכן שם הייתה הגופה", שחזר. "בדקתי את הגופה שאין סימני אלימות. ושחררנו אותה לקבורה עוד באותו היום‎".

הרב רפי אוסטרוף, יו"ר חברה קדישא גוש עציון, אמר לחדשות 2 Online כי "בני המשפחה של האיש נפטר לא הצליחו ליצור קשר במשך זמן רב מחוץ ליישוב בגלל נפילת התקשורת. בסוף הנפטר נשאר בבית עד מוצאי שבת. במוצאי שבת יצרו איתי קשר והתארגנו לבצע הלוויה באותו ערב".

"קרוב לחצות הצלחנו להביאו לקבר בבית העלמין תקוע", הוסיף הרב אוסטרוף. "באופן עקרוני אם אדם נפטר בבית בשבת לא מפנים את הגופה בשבת".

ממועצת גוש עציון נמסר בתגובה כי "המועצה הדתית גוש עציון ואנשי חסד של אמת התנדבו לסייע למשפחה בהכנת הנפטר לקבורה. עם צאת השבת למרות הקור העז והשלג הרב ירדו המתנדבים לבית העלמין בישוב הסמוך תקוע על מנת לאתר חלקת קבר וגם לחפור את החלקה ואף ללוות את מסע הלוויה. המועצה הדתית ומתנדביה מבצעים עבודת קודש לאורך השנה כולה גם בתנאים קשים במיוחד‎".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv