נזקי הסופה לרשויות: למעלה מ-300 מיליון שקל

אלפי בני אדם נצורים בירושלים ובצפון, יישובים רבים עדיין מנותקים מחשמל ובמרכז השלטון המקומי מעריכים את נזקי הסופה במאות מיליוני שקלים. על פי סיכום עם האוצר, המשרד יכסה כל הוצאה מיוחדת של הרשויות בגין הסערה - עבור הצלת חיי אדם וסיוע לנזקקים

ירושלים במצור (פלאש 90, דניאל פרוש)

כשהשלג עדיין מכסה את הכבישים ואלפים נצורים בבתיהם ללא חשמל, במרכז השלטון המקומי חושבים כבר על היום שאחרי. לפי הערכות ראשוניות, נזקי הסופה וההוצאות שבהן נושאות הרשויות המקומיות מסתכמים כבר ביותר מ-300 מיליון שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט ושר האוצר יאיר לפיד שוחחו בינהם היום וסיכמו כי האוצר יכסה כל הוצאה מיוחדת של הרשויות בגין הסופה, שנוגעת להצלת חיי אדם וסיוע לנזקקים.

ברשויות המקומיות בינתיים מנסים להמשיך ולצמצם נזקים. עשרות צוותים וכלים לפינוי שלג הועברו לירושלים וכמו כן נערכים במרכז השלטון המקומי לסייע בפתיחת הכבישים בצפת הנצורה.

יקב ביראון בשלג (אורי טירולר)

"מחדל היערכות של המדינה"

"הימים האלה חושפים את מחדל ההיערכות של מדינת ישראל", זעם יו"ר השלטון המקומי בוחבוט. "לא ייתכן כי מדינה שלמה תושבת ללא פתרון וכי לרשויות המקומיות לא ימצאו האמצעים הנדרשים כדי לסייע לאזרחים בשעה זו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים מוקדם יותר הערכת מצב והנחה את משרדי הממשלה השונים, גורמי הביטחון וחברת החשמל לפעול למילוין של שלוש משימות מרכזיות - מול נזקי הסופה. "המשימה הראשונה היא הצלת חיים, תוך עדיפות לאיתור יזום של קשישים הזקוקים לטיפול", הנחה נתניהו.

בנוסף קרא ראש הממשלה לדאוג לפתיחת הצירים, לכל המקומות שעדיין לא מחוברים לחשמל. משימה נוספת שהונחה על הפרק - היא היערכות לשיטפונות, שצפויים להתחיל בקרוב, בעקבות המשקעים הרבים.

"להציל חיי אדם" (חדשות 2)

תושבי בית ג'אן נצורים (עלי סאמר)

בינתיים אלפי אזרחים בירושלים ובצפון עדיין נצורים בבתיהם ללא חשמל ועם צירים חסומים."אשתי אחות שמטפלת בקשישים וצריכה לתת להם תרופות ואין לה שום דרך להגיע אליהם", סיפר לחדשות 2 יהודה חמו מצפת, שנותק מחשמל כבר שעות רבות. "זה עניין של חיים ומוות".

בין המנותקים בעיר גם זוג צעיר עם תינוקת בלי חשמל: "אנחנו כבר כמעט 30 שעות בלי חשמל. אין לנו אפשרות לנוע בכבישים ויש כאן מעל מטר שלג - ראש העיר לא יכול לטפל לבד בבעיות". הוא ציין כי שר הביטחון לא התייחס מספיק בדבריו בהערכת המצב בעיריית ירושלים למצב בצפון - וקרא לדאוג גם לפריפריה, ולא רק לבירה.

גם משפחת בירנבאום מאריאל סובלת מתקלות בחשמל - וכבר 20 שעות לערך שהם מנותקים: "מה אנחנו? אזרחים סוג ב'?", הם תהו. "אנו שלושה אנשים בדירה ופשוט קופאים מקור, זה לא ייתכן", אמרה ורדה בירנבאום - שקראה לחברת החשמל לטפל בתקלה בהקדם האפשרי.

נגמ"שים מפנים מהשלג (חדשות 2)

הולילנד בשלג (משה מזרחי)

רכבים תקועים ננטשו ע"י בעליהם

בחברת החשמל אמרו כי כבישים ונתיבי גישה חסומים בשל גובה השלג הרב, ויש גם רכבים תקועים שננטשו על ידי בעליהם בצירים מרכזיים. בעיה נוספת עליה דווח הבוקר היא מטיילים שהגיעו לאזור הצפון לתוך הצירים החסומים - וחוסמים כך את כוחות ההצלה שמנסים להגיע למוקדים השונים.

עמוד חשמל שקרס (אופיר, עובד קק"ל)

בהערכת מצב שכינס היום שר הביטחון משה (בוגי) יעלון יחד עם ראש העיר ירושלים ניר ברקת, קיבל השר סקירה מהגורמים הרלוונטיים לגבי נזקי מזג האוויר הקיצוני. לדבריהם, למרות הקשיים - אין סימנים למחדל בהתנהלות הרשויות וגורמי ההצלה.

"אין ספק שאנחנו נמצאים באירוע חריג שירושלים לא ידעה כמותו", אמר יעלון. "קודם כל, הדבר החשוב כמובן הוא חיי אדם ופיקוח נפש. כרגע לפחות אנו במצב שאין לנו אבידות בנפש כתוצאה מהסופה, אבל האירוע בעיצומו. גם אם על פי החזאים מזג האוויר עומד להשתפר - לפנינו אתגרים רבים. הלילה הולך להיות קשה מבחינת הקור והקרח בצירים".

מדינה בסערה - הסיקור המלא:

רכבות ייצאו היום מירושלים למרכז ולצפון הארץ

שבת סוערת: "יותר מ-30 שעות ללא חשמל"

בית אבות נותק מחשמל: "קר לנו"

מבקר המדינה יבדוק את קריסת התשתיות

קורבן הסערה: נפל ומת בראשל"צ

צפו: חוף ניצנים נסחף אל הים

צפו: מסע רכוב בבירה המושלגת