נתיבי איילון נפתחו מחדש לתנועה

עורק התחבורה המרכזי בגוש דן נחסם בחלקו, אך זמן קצר לאחר מכן נפתח שוב לתנועה. שר הרווחה מאיר כהן על הטיפול בסערה: "נצטרך להפיק לקחים"

קטע מהכביש נחסם. איילון (חדשות 2)

רבבות בתי אב בישראל עדיין מנותקים מחשמל, כשהצפי הוא כי אספקת הזרם תחודש רק הערב (ש') בערב. גנרטורים של חברת חשמל נפרסו בירושלים כדי לתת מענה לתקלות ברחבי העיר. במקביל, סגרה המשטרה חלקים מעורק התחבורה המרכזי של גוש דן - נתיבי איילון. זמן קצר לאחר מכן, עקב ירידה במפלס - הוא נפתח שוב לתנועה. כבישים 1 ו-443 עדיין חסומים לתנועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשל תנאי מזג האוויר הקיצוניים, ברכבת ישראל מתגברים את הקווים: בהודעה באתר האינטרנט של הרכבת נכתב כי בשל הסערה, יפעלו מחר רכבות מיוחדות שייצאו מירושלים לחיפה בשעה 11:00 ו-14:00.

על פי הודעת רכבת הישראל, הרכבות יעצרו בתחנות בית שמש, לוד, תל אביב סבידור מרכז, נתניה, בנימינה וחיפה חוף הכרמל.

2 רכבות ייצאו בשבת (פייסבוק רכבת ישראל)

שר התחבורה ישראל כץ הנחה את מנכ"ל רכבת ישראל לאפשר להפעיל רכבות מירושלים לאורך כל היום וגם במהלך השבת, במידה ויהיה בכך צורך. "אנו במצב חירום ויש לאפשר לאנשים להגיע לביתם", אמר כץ.

כ-13 אלף בתי אב מנותקים מחשמל

אמש הודיע המשרד לביטחון פנים כי כוחות ההצלה, בשיתוף עם המשטרה, ביקשו סיוע מאחראי הביטחון ביישובים כדי לסייע לתושבים שבתיהם נותקו מחשמל. החשש העיקרי כעת הוא פגיעה בקשישים או באנשים נוספים הזקוקים לעזרה. במקביל, נפלו למעלה מ-600 קווי חשמל וצוותים שמגיעים לירושלים כדי לטפל בתקלות מביאים עמם גנרטורים. צה"ל מסייע לתושבים שנתקעו בבתים עם נגמ"שים, טרקטורים ומפלסות שלג.

מחברת החשמל נמסר אמש כי החברה מצליחה לספק כעת חשמל לכ-98.5% מכלל לקוחותיה, וכי ממיפוי של 22 המוסדות הגריאטריים בירושלים עולה כי כולם מחוברים לזרם. עם זאת, בשל בעיות נגישות ועבירות שטרם נפתרו, ייתכן שהחשמל יוחזר לחלק מהלקוחות רק במהלך השבת, במיוחד ביישובי סובב ירושלים שהגישה אליהם עדיין חסומה.

במגן דוד אדום ובמשרד הבריאות קוראים לציבור לשים לב לקשישים שנמצאים לבדם בסערה, ולדווח למוקד 101 על כל מקרה שכזה כדי שיוכלו לסייע. מד"א יעביר קשישים שנמצאים במצוקה בתוך הערים אל מחוץ חפצם ללא עלות. בנוסף, במד"א פועלים בערים ירושלים וצפת על מנת להגיש סיוע לתושבים הזקוקים לקבל זריקות בבתיהם. ציבור הנזקק לכך בירושלים ובצפת, מתבקש להתקשר למוקד מד"א בטלפון 1-700-509-444. השירות ניתן ללא תשלום.

שר הרווחה: "נצטרך להפיק לקחים"

בריאיון ל"אולפן שישי", התייחס שר הרווחה מאיר כהן להיערכות משרדו למצבי קיצון דוגמת הסערה הנוכחית. הוא סיפר, כי אין מספיק רכבים שיגיעו לבתי קשישים וחסרי ישע בירושלים. לדבריו הרשויות לא ציפו לסופה כה גדולה. "נצטרך להפיק לקחים", אמר. 

לסוגייה נדרש גם יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, שאמר כי ימי הסערה חושפים את מחדל ההיערכות של מדינת ישראל. "לא ייתכן שמדינה שלמה תושבת ללא פתרון ולרשויות המקומיות לא יימצאו האמצעים הנדרשים", הדגיש.

"לא ייתכן שמדינה תושבת" (AP)

"השלג הצטבר, המפלסות קרסו"

מפקד מחוז ירושלים, יוסי פריינטי, התראיין גם הוא ל"אולפן שישי" וסיפר על עבודת הכוחות בשטח. "זו סופה שלא נראתה עשרות שנים בירושלים", אמר. "זו הייתה משימה קשה ללוחמי מג"ב שנפרסו במאותיהם בכל הצירים והכבישים, וחילצו ילדים, אזרחים ומשפחות שלמות. זה לקח יותר מעשר שעות מפני שהשלג שהצטבר הביא לקריסת כמה מפלסות".

"השלג הצטבר" (רויטרס)

"המפלסות קרסו" (דוברות אגף התנועה)

שר האוצר יאיר לפיד הודיע על הקמת חדר מצב משותף עם מנכ"לי האוצר הפנים, הרווחה, החינוך, הבריאות והשלטון המקומי. על פי הודעת משרדו, מטרת חדר המצב היא לענות על כל הצרכים הכלכליים הדחופים שנוצרו בשל הסערה.

עקב ההחרפה במזג האוויר בצפון הארץ, הודיעה ההתאחדות לכדורגל על דחיית שני המשחקים בליגת העל שחייבו כוחות שיטור: קריית שמונה-בני יהודה ובני סכנין-בית"ר ירושלים. עוד נמסר כי תתקיים התייעצות לגבי שאר המשחקים בליגת העל וייקבע מועד חדש למשחקים שנדחו.

ישראל סוערת - הסיקור המלא:

תקועים בכביש? כל מרכזי הסיוע

מבצע חילוץ: "סופה נדירה בעוצמתה"

ירושלים נצורה: רה"מ ערך התייעצויות

היכנסו לרשימת הכבישים החסומים

שלג גם בוואדי ערה ונצרת עילית

מה גרם לסופת השלגים הגדולה?