הרשויות: נעבור בין הבתים לסייע

אנשי המשרד לביטחון פנים יצרו קשר עם רכזי הביטחון ביישובים כדי שיאתרו קשישים ונזקקים אחרים שנצורים בבתיהם. משרד הבריאות ומד"א קוראים לציבור לדווח על אנשים שנזקקים לסיוע בבתיהם

כ-30 אלף בתי אב מנותקים מחשמל - וברשויות פועלים במתכונת חירום: המשרד לביטחון פנים הודיע כי כוחות ההצלה, בשיתוף עם המשטרה,ביקשו סיוע מאחראי הביטחון ביישובים כדי לסייע לתושבים שבתיהם נותקו מחשמל. החשש העיקרי כעת הוא פגיעה בקשישים או באנשים נוספים הזקוקים לעזרה. במקביל, נפלו למעלה מ-600 קווי חשמל וצוותים שמגיעים לירושלים כדי לטפל בתקלות מביאים עמם גנרטורים. צה"ל מסייע לתושבים שנתקעו בבתים עם נגמ"שים, טרקטורים ומפלסות שלג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם במגן דוד אדום ובמשרד הבריאות קוראים לציבור לשים לב לקשישים שנמצאים לבדם בסערה, ולדווח למוקד 101 על כל מקרה שכזה כדי שיוכלו לסייע. מד"א יעביר קשישים שנמצאים במצוקה בתוך הערים אל מחוץ חפצם ללא עלות. בנוסף, במד"א פועלים בערים ירושלים וצפת על מנת להגיש סיוע לתושבים הזקוקים לקבל זריקות בבתיהם. ציבור הנזקק לכך בירושלים ובצפת, מתבקש להתקשר למוקד מד"א בטלפון 1-700-509-444 השירות ניתן ללא תשלום.

 

בחברת החשמל הוכרז מוקדם יותר היום על מצב חירום, זאת בעקבות שיבושים כבדים באספקת החשמל ברחבי הארץ. עשרות אלפי בתי אב נותקו מאספקת הזרם הסדירה, זאת בשל מפגעים שונים שנגרמו בעקבות מזג האוויר. רחל, תושבת ירושלים אמרה בשיחה עם חדשות 2: "זה סיוט, אנחנו קופאים מקור".

מנותקים מחשמל (רויטרס)

מאז ליל אמש (ה') הפכו עשרות אלפי תושבים ברחבי הארץ למנותקי חשמל, לאחר שבעקבות התחזקות הסופה נגרמו נזקים לתשתיות החשמל. בחברת החשמל ציינו כי הם נערכים להמשך פעילות במתכונת חירום במהלך השבת הקרובה כדי להשיב את אספקת הזרם.

ניסים בן יהודה, תושב גבעת יערים, סיפר גם הוא על ההתמודדות עם המחסור באספקת החשמל. "זה קשה מאוד. לא ברור לי איך נעבור את השבת", אמר. "יש לנו אישה מבוגרת בבית, היא חולה סיעודית ואנחנו תשע נפשות. גם קר וגם חשוך".

כ-50 אלף בתי אב ללא חשמל (טל ארבל)

לדבריו, במושב שבו הוא מתגורר קרסו כל תשתיות החשמל והטלפונים אינם עובדים. "ניסיתי לדבר עם חברת החשמל - לא היה עם מי לדבר", המשיך בן יהודה, אך הדגיש כי משפחתו אינה זקוקה לסיוע. "אנחנו מסתדרים, פחות או יותר".

האזורים שבהם אין חשמל: 

ירושליםקטמונים, גבעת משואה, קרית מנחם, קרית יובל, בית וגן, בית הכרם, גבעת שאול, עיר גנים, פסגת זאב, רחביה, קרית משה, רמת בית הכרם ומרכז העיר.
סובב ירושליםשואבה, עין חמד, אבו גוש, נווה אילן, מבשרת ציון, הר אדר, צור הדסה, מבוא ביתר, גבעת זאב, גבעון החדשה, בית זית, מעלה החמישה, צובה, בית אל, בר גיורא, נס הרים
יהודה ושומרוןבית חגי, חלקים מקרית ארבע, אלון שבות, מעלה אפרים, עפרה, כוכב יעקב, איתמר, ברכה, שבי שומרון, יצהר, אלון מורה, תפוח, שילה, עלי, לבונה, טלמון, נעלה, נילי, דולב, עינב, אבני חפץ ומספר שכונות באריאל
אזור המרכזמס' רחובות בהרצליה, רמת גן, ת"א, בני ברק, חולון, אזור, ראש העין, כפר שמריהו, ראשל"צ, משמר השבעה וגנות
אזור הצפוןאזור תעשייה מג'דל שאמס, אודם, קיבוץ אלרום, דלתון, סאסא, דישון, אביבים, יראון, ברעם, כנען, עלמה, יישובי רמת הגולן, צפת ויישובי עוטף צפת.

"זה סיוט, קופאים מקור" (רויטרס)

"מנותקים מהעולם במשך שעות"

בחברת החשמל ציינו כי מרבית הקשיים בטיפול בתקלות נובעים מחוסר יכולתם של אנשי החברה להגיע למוקדים בהם התרחשו התקלות. בחברת החשמל הזהירו כי ייקח זמן רב לתיקון התקלות והדגישו כי יש להימנע מלהתקרב לכבלי חשמל קרועים שניזוקו. "6 קווי מתח עליון, 45 קווי מתח גבוה ומאות קווי מתח נמוך ניזוקו בעקבות הסופה", הסביר אורן הלמן, סמנכ"ל הרגולציה והתקשורת בחברת החשמל. "מדובר בתופעה קיצונית וייקח זמן רב לתקן את כלל המפגעים".

ישראל סוערת - הסיקור המלא:

תקועים בכביש? כל מרכזי הסיוע

מבצע חילוץ: "סופה נדירה בעוצמתה"

ירושלים נצורה: רה"מ ערך התייעצויות

היכנסו לרשימת הכבישים החסומים

שלג גם בוואדי ערה ונצרת עילית

מה גרם לסופת השלגים הגדולה?