צפו: חוף ניצנים נסחף אל הים

לפני כ-15 שנים בנו חברי קיבוץ ניצנים סכר כדי לשנות את נתיב זרימתו של נחל אבטח. אולם, בעקבות מזג האוויר חזר הנחל למסלול הטבעי וסחף עמו את כל תכולת החוף היישר אל הים התיכון

מלבד ירושלים, נזקי מזג האוויר ניכרים גם באזורים אחרים ברחבי הארץ. חוף ניצנים בדרום מישור החוף המשמש בימים חמימים יותר כאתר נופש אהוב על הישראלים, ניזוק לאחר שמימיו של נחל אבטח הסמוך זרם אל שטח החוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני כ-15 שנים, בנו חברי קיבוץ ניצנים סכר, שמטרתו היתה הטיה ושינו כיוון זרימתו של נחל אבטח. ראשיתו של הנחל, המוגדר בימי שגרה כנחל אכזב, הינה בסביבת קיבוץ נגבה, והוא עובר מתחת לכביש תל אביב אשקלון. מטרתם של חברי הקיבוץ בבניית הסכר היתה למנוע ממנו לזרום בשטח החוף, שמשמש כיום כאתר הנופש.

ואולם, בעקבות מזג האוויר הסוער, הסכר שהוקם לפני יותר מעשור שובש, והנער שב לזרום בנתיבו הטבעי - היישר אל תוך חוף ניצנים. "כמעט כל מה שהיה על החוף - נסחף אל המים", סיפר יובל שרון, שהיה ממקימי האתר לפני כ-15 שנים. "סוכת המציל, מבנה השירותים, והמתקנים הנוספים שהוקמו בחוף נשטפו מיד. בינתיים המסעדה נותרה יציבה, אך לא לעוד זמן רב".

"מנותקים מהחשמל במשך שעות"

נזקי הסופה גרמו לנזקים כבדים ברחבי הארץ, ביניהם גם לתשתיות החשמל. בחברת החשמל הוכרז על מצב חירום, לאחר שעשרות אלפי בתי אב נותרו בחשכה בשל נזקי הסופה. עד שעות אחר הצהריים חוברו כ-20 אלף בתי אב חזרה לרשת. בחברת החשמל ציינו כי הם נערכים להמשך פעילות במתכונת חירום במהלך השבת הקרובה כדי להשיב את אספקת הזרם.

ניסים בן יהודה, תושב גבעת יערים, סיפר גם הוא על ההתמודדות עם המחסור באספקת החשמל. "זה קשה מאוד. לא ברור לי איך נעבור את השבת", אמר. "יש לנו אישה מבוגרת בבית, היא חולה סיעודית ואנחנו תשע נפשות. גם קר וגם חשוך".