הערכה: ירושלים תישאר נצורה עד שבת

בעקבות ההתחזקותה הצפויה של הסופה, מתחזקת ההערכה כי היציאות מירושלים יישארו חסומות עד לשבת בבוקר. במקביל, ממשיכים צוותי החילוץ וההצלה בפינוי הנהגים שנתקעו עם רכבם בצירי התנועה המובילים לעיר. בתל אביב, המשטרה נערכת לחסימת נתיב בכביש איילון לכיוון דרום בשל הצפה

השלג לא מפסיק לרדת (רויטרס)

מדינת ישראל תחת מתקפת מזג האוויר: במשטרה קראו לציבור בכל הארץ שלא לצאת לכבישים, והזהירו מפני "סכנת חיים". עד כה פונו למעלה מאלפיים בני אדם מרכבים שנתקעו בדרכי הגישה לירושלים.  בחדשות 2 אנו מעבירים שידור חי עם כל העדכונים על מאמצי החילוץ ומזג האוויר הקשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות ההתחזקות הצפויה של סופות השלגים בבירה, מתחזקת ההערכה כי היציאות מהעיר יישארו חסומות עד לשבת בבוקר. בינתיים, בכביש מספר 1 פינו כוחות המשטרה את כל הנוסעים, למעט אנשים אשר סרבו להתפנות. בכביש 443 חולצו בהצלחה למעלה מ-600 לכודים לבסיס מג"ב בבית חורון, שם קיבלו שתייה חמה, מזון וטיפול רפואי. בזמן הקרוב תחל העברתם למודיעין, ומשם יוכלו לחזור לבתיהם.

בעקבות חסימת הכבישים, קרא השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' לציבור להישמע להנחיות כוחות הביטחון, ולא להגיע לבירה. "קיים חשש שפינוי צירי התנועה יימשך שעות רבות ואולי גם ימים. הנחיתי את השוטרים להפנות את כל הנוסעים לכיוון מודיעין ומשם ניקח אותם לכל הארץ. כרגע, האזרחים הנמצאים באוטובוסים ובכלי הרכב התקועים אינם נמצאים בסכנת חיים".

השר אף ציין כי "משימת פינוי הצירים תועדפה במקום הראשון של גופי החילוץ. הצבא, המשטרה וכוחות הכיבוי שמו את פינוי הצירים בראש סדר העדיפויות".

שלג כבד יורד לאורך היום בצפון הארץ ובירושלים, והגיע גם למודיעין. בשורה של מקומות בשפלה ירד ברד כבד שנערם על הקרקע - כך למשל ברחובות, נס ציונה ובמקומות נוספים.

כוחות משטרת ישראל במחוזות ירושלים, ש"י ואגף התנועה פועלים רצוף מאתמול לסייע לעיריית ירושלים במאמציה לפינוי הצירים המובילים אל העיר. כוחות המשטרה חברו לצה"ל ופיקוד העורף ומתמקדים בפעולות הצלה וחילוץ של נהגים התקועים עם רכבם, ומבצעים הכוונות תנועה וסגירות צירים כמתחייב מתנאי מזג האוויר. עד כה, במוקד 100 של המשטרה בירושלים בלבד התקבלו כ-25,000 שיחות, כמות השווה לממוצע הארצי היומי.

משרד הביטחון הודיע כי שתי שיירות של אוטובוסים, שופלים ומשאיות עם גנרטורים נערכות ליציאה לכיוון ירושלים, כדי לסייע לאזרחים שפונו למרכזי הסיוע."העברנו עד כה יותר מ-1,000 מנות אוכל לאזרחים שחולצו, ואנו נערכים להעברת 1,500 מנות מזון חם לצהריים", נמסר מהמשרד.

"לוודא הגעת גורמי הרווחה" (רויטרס)

"אנו מבקשים מציבור משתמשי הדרך להימנע מלצאת מהבתים ברכביהם, כולל רכבי שטח. נסיעה בצירי התנועה מהווה סכנת חיים של ממש", נמסר מהמשטרה. מרכזי הסיוע שנפתחו בבנייני האומה, במתנ"ס ברחוב שדרות החוצבים במבשרת ציון ובמחנה עופר בכביש 443 פועלים במרץ, ובמקביל החל לפעול מרכז שליטה ייעודי בלטרון של צה"ל והמשטרה.

במקביל, מורגשים גם שיבושים בנתב"ג, ושני מטוסים שהיו בדרכם לישראל הופנו לנמל התעופה החליפי ללרנקה. רוב הטיסות יוצאות בזמן למעט עיכובים קלים - ולזמן קצר הופסק הנמל לפעול. מרשות שדות התעופה נמסר כי נתב"ג עננות כבדה וגשם.

שלג בכביש 1 (אלירן חייט חדשות 2)

תל אביב: נערכים לחסימה בנתיבי איילון

במקביל, גם בתל אביב מרגישים את נזקי הסופה. שוטרי משטרת תנועה הארצית נמצאים בכוננות לקראת סגירת נתיבי איילון, אחד מעורקי התנועה הראשיים במדינה - זאת עקב חשש להצפה. בשלב זה, נתיב אחד בכביש איילון דרום ייסגר - זאת עקב הצפה באזור גשר ההלכה.

מאגף התנועה של המשטרה נמסר כי גובה מי הנחל שהתמלא עקב המשקעים הרבים שירדו ביממה האחרונה, עומד כעת על 1.40 מטר לפני שפת הכביש וכי כעת נותר רק מטר אחד עד שהנחל יציף את הכביש.

ממשטרת מחוז תל אביב נמסר כי נתיב אחד של איילון דרום צפוי להיסגר - זאת עקב הצפה באזור גשר ההלכה. שוטרי משטרת התנועה הארצית נמצאים בכוננות לקראת סגירת הציר כולו במקרה הצורך.

 

נתניהו: "לוודא הגעת גורמי הרווחה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הבוקר התייעצות טלפונית עם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ומפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו, וקיבל עדכון על מאמצי הצבא והמשטרה לחילוץ נהגים שנמצאים בצירי התנועה החסומים. בשיחתו עם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ביקש ראש הממשלה לוודא כי דרכי הגישה מאפשרות את הגעת גורמי הרווחה לתושבים.

"צריך לוודא שחלילה לא נשאר מישהו ברכב שאנחנו לא יודעים עליו. לוודא שכולם בבטחה תחת קורת גג", אמר ראש עיריית ירושלים ניר ברקת לחדשות 2. "אנשים התנהלו בקור רוח, עזרה הדדית וקהילתיות".

מנות מזון נשלחו לירושלים (רויטרס)

קריסות עצים, חילוץ ממעליות ודליפות גז

במהלך הלילה התקבלו בשירותי הכבאות אלפי קריאות של אזרחים שתקועים בצירי התנועה ברחבי העיר ובהם משפחות עם אזרחים מבוגרים ותינוקות ללא מזון ושתיה שהיו תקועים במשך שעות בקור.

בנוסף, התקבלו קריאות על אירועים של דליפות גז, קריסת עצים על רכבים כאשר היה חשש ללכודים בתוכם, חילוץ אנשים ממעליות באזורים בהם נפלה רשת החשמל ושריפות במבנים. כבאים שעשו דרכם לאירועים רבים במהלך הלילה, נחסמו ע"י עצים שקרסו, כבלי חשמל שנקרעו ונפלו לקרקע וכלי רכב פרטיים.

1,500 בני אדם חולצו (רויטרס)

חברת חשמל: ייקח זמן רב לטפל בתקלות

בעקבות השלג הכבד שנערם בירושלים והסביבה, עצים רבים קרסו ונפלו על רשתות חברת החשמל וגרמו לתקלות במגוון שכונות בבירה ובישובים מבשרת ציון, הר אדר, אבו-גוש, צור הדסה, גבעת זאב ויישובי בנימין.

חברת החשמל מבקשת מהציבור להיזהר ולהתרחק מחוטי חשמל קרועים ולדווח על כך מיידית למרכז השירות 103 או למוקד 100 של המשטרה.

בשל חסימת כבישים וצירי גישה, צוותי חברת החשמל מתקשים להגיע לתקון התקלות. "החברה מתנצלת על העיכוב, אנו עושים כל שניתן על מנת לתקן בהקדם את התקלות ומודים לתושבים על הסבלנות", נמסר מהחברה. בחברה העריכו כי ייקח זמן רב לטפל בתקלות בשל בעיות נגישות.

במקביל, באגד מסרו הבוקר כי שירות האוטובוסים לירושלים וממנה לא יפעל עד מוצאי השבת בשל הצירים החסומים. הערכת מצב בנושא תתקיים ביום שבת.

ישראל סוערת - הסיקור המלא:

תקועים בכביש? כל מרכזי הסיוע

מבצע חילוץ: "סופה נדירה בעוצמתה"

ירושלים נצורה: רה"מ ערך התייעצויות

היכן לא מתקיימים לימודים?