מאות נהגים נתקעו בכבישים בירושלים: "אנחנו מכווצים מקור, זה ייגמר באסון"

סופת השלגים הכבדה בירושלים וסביבתה הביאה לכך שמאות נהגים נתקעו בכבישים המושלגים ובצירי התנועה בתוך העיר ומחוצה לה. נידיות משטרה ומפלסות שלג מסייעות לנהגים להיחלץ, ראש העיר ברקת פנה לצה"ל בבקשה לסיוע בחילוץ. הנהגים המפונים מועברים לבנייני האומה בעיר, שהוסבו למרכז חירום זמני

מצב חירום בכבישים עקב השלג (פלאש 90, נטי שוחט)

ירושלים נצורה וחסומה תחת מעטה השלג הכבד, מאות נהגים תקועים בדרכים: עקב סופת השלגים הכבדה הפוקדת את הבירה וסביבתה החל משעות הערב אמש, מאות כלי רכב שנסעו ברחבי ירושלים ובצירים המובילים אליה נתקעו בדרכים שכוסו עד מהרה בשכבת שלג בגובה של כ-15 סנטימטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ניידות משטרה ומפלסות שלג של העירייה מסייעות למשתמשי הדרך שנתקעו בצירים השונים בתוך העיר, בדרך בגין בכניסה לירושלים ובכביש ירושלים-תל אביב. רכבים רבים שנתקעו בשלג נמצאים בשולי הדרכים ומקשים גם כן על עבודת המפלסות.

נהגים רבים שנתקעו בדרכים דיווחו על כך שהשלג רק הולך ונערם וכי המפלסות לא מצליחות להגיע לדרכים הראשיות על מנת לפנותן. אחרים דיווחו כי מלאי הדלק במכוניות הולך ואוזל, וכי אין באפשרותם לנוע או להתחמם בתוך הרכב. עומס רב של פניות קיים במוקדי משטרה והעירייה.

שכבת שלג עבה מכסה את העיר (אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)

"אני תקוע כבר 6 שעות בדרך בגין, לבד במכונית שלי", סיפר אביעד, תושב ירושלים בשיחה עם חדשות 2. "כמוני יש עוד מאות או אלפים שתקועים בדרכים שהתמלאו בשלג. המפלסות והניידות לא עוזרות, כי כמות כל כך גדולה של שלג שהולך ומצטבר כל הזמן בלתי אפשרי לפנות".

לדבריו, מוקדי החירום של העירייה והמשטרה קרסו, אין מי שייתן מענה למאות שנתקעו - רבים נותרו ללא דלק ואמצעי חימום. "יש פה מסביבי גם אנשים עם ילדים קטנים שהתחילו לצעוד ברגל מחוסר ברירה. לא רואים את האור בקצה המנהרה של חילוץ קרוב. שלג כל הזמן יורד, לא זכורות לי כמויות כאלה".

בינתיים, השעות נוקפות - והחשש לחיי אדם הולך ועולה. "אני חושש שמה שקורה עכשיו עלול לעלות לאנשים בחייהם. זה אסון, זה פסיכי לגמרי מה שקורה כאן", אמר.

"אני משוועת לעזרה. גיסי תקוע כבר 4 שעות בכביש בגין, אין לו חימום באוטו, לא אוכל ולא שתייה והמגבים נשברו. הסוללה של הטלפון נגמרה ואין לנו כל יכולת ליצור איתו קשר", זעקה אזרחית מודאגת. "פנינו למשטרה כמה פעמים והם אומרים שאין להם יותר מה לעשות".

ראש עיריית ירושלים פנה לרמטכ"ל: סייע לפנות את הנהגים שנתקעו

לאור עוצמת הסערה והשלג הכבד היורד בירושלים בכל שעות הערב אשר אינו מאפשר פילוס רציף של צירי התנועה בכניסות לירושלים ובצירים המרכזיים, פנה ראש עיריית ירושלים ניר ברקת לרמטכ"ל בני גנץ שנרתם לסייע לפינוי הנהגים והנוסעים שנתקעו באמצעות רכבי הצבא וכל מה שיידרש.

ברקת פנה גם למפקד מחוז ירושלים במשטרה וגייס את רכבי משמר הגבול לסייע בפינוי האנשים התקועים בצירי התנועה. במקביל, ימשיכו המפלסות לפעול לפילוס הצירים וחילוץ הרכבים התקועים. הנהגים הרבים שמחולצים מהדרכים מפונים לבנייני האומה, שהוסבו למרכז חירום זמני.

כביש 1 כוסה בשלג, נהגים נתקעו (אלירן חייט, חדשות 2)

נוכח הקושי בפינוי הרכבים שנתקעו בכביש 1 בשל תנאי מזג האוויר הקשים, החליט ראש אגף התנועה של המשטרה ניצב משה (צ'יקו) אדרי על פינוי והנהגים והנוסעים שרכביהם נתקעו למתנ"ס הראל. הפינוי נעשה באמצעות שוטרי משטרת התנועה הארצית המצויידים ברכבי 4X4.

המשטרה ופיקוד מרכז יפעלו בשעות הבוקר לפתיחת ציר 443 וציר מספר 1 - זאת לאחר שהמשטרה חסמה את כביש 1 לשני הכיוונים עד לשעה 06:00 בבוקר - זאת עקב השלגים הכבדים שממשיכים לרדת כמעט ללא הפסקה. בעירייה ובמשטרה קוראים לציבור להישמע להוראות ולהתפנות עם רכבי החילוץ וההצלה ולהימנע מנסיעה ברכבים פרטים בעיר עד לסיום הסערה.

המפלסות עובדות שעות נוספות (פייסבוק)

סיקור מיוחד - סערה לבנה:

המשטרה סגרה את הכבישים לירושלים וקוראת שלא להגיע לעיר

צפו: מבצע חילוץ דרמטי משיטפון בדרום

הצעירה כרעה ללדת בסערה - השוטר פינה לה את הדרך

איך תוכלו לסייע לחולים ונזקקים בסופה?

איך מתמודדות החיות עם הסערה?

צפו: ילדי ירושלים נרגשים - בצפון מאוכזבים

שלג גם בדרום: "הפכנו לחרמון 2"

אתם צילמתם: התמונות שלכם בשלג

צפו: שיטפונות בנחל חבר

לזה כולם מחכים: כך נראית ירושלים בלבן