ישראל נערכת לסופה: חשש מהצפות באיילון, בירושלים מחכים לשלג

המפלסות בהיכון בהרי הצפון וגם בירושלים נערכים לשלג, בתל אביב כבר החלו לרדת גשמים עזים וקיים חשש מהצפות בנתיבי איילון ובדרום הארץ קיימת סכנת שטפונות. המערכה הרצינית הראשונה של החורף הנוכחי כבר כאן

שלג נערם בחרמון (גיא ורון, חדשות 2)

המערכה הרצינית הראשונה של החורף כבר כאן. הרשויות ברחבי הארץ נמצאות בכוננות עליונה מחשש לנזקים ונפגעים, כשהבוקר (ד') החלו לרדת גשמים חזקים מצפון הארץ ועד למרכז, ופסגת החרמון החלה להיצבע בלבן, וירדו בה כ-20 סנטימטרים. כלקח מהשנה שעברה בוצעו עבודות תשתית בנתיבי איילון - עורק התחבורה המרכזי של גוש דן - כדי להימנע מהצפות כמו אלה שהתרחשו אשתקד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שלחו לנו תמונות וסרטונים למייל Mail@news2.co.il או בהודעת סמס לטלפון 2222, ורשמו את שמכם המלא.

בשעות הבוקר דיווחו מספר תושבי תל אביב על תקלות בחשמל וברמזורים, שמטופלות על ידי העירייה וחברת החשמל., וגם ברמת השרון מספר רחובות נותרו ללא חשמל. ממשטרת תל אביב נמסר כי "שוטרי מחוז תל אביב פרוסים בצמתים ובעורקים הראשיים, על מנת לסייע לאזרחים להגיע ליעדם בשל תקלות הרמזורים". 

הצפות נרשמו בטירה, והלימודים בוטלו בעיר. גם באום אל פאחם ובקלנסוואה החליטו העירייה וההורים להשבית את הלימודים בשל ההצפות ומזג האוויר הסוער. בתל אביב קרסו מספר עצים באזור מחלף קיבוץ גלויות והפריעו מעט לתנועה. גם בירושלים דווח על קריסת עצים - גם באזור שוק מחנה יהודה וגם בשכונות קטמון, והעירייה פעלה על מנת לפנותם.

"כל גורמי הדרך נערכו עד כמה שניתן כדי לפתוח בורות ביוב ולנקז את המים", אמר קצין המבצעים של אגף התנועה, סגן-ניצב דודי אלויה, על ההכנות למניעת הצפות בנתיבי איילון. "הייתה היערכות ברמה הארצית כדי לנסות ולמזער נזקים". לדבריו, הסיכויים להצפות בכביש המהיר נמוכים יותר מבשנה שעברה, "אך לפי איך שמתארים את המערכת החורפית הקרובה - יש סיכוי ששוב תהיה הצפה באיילון".  

לסוגייה נדרש גם מנכ"ל נתיבי איילון, אבי חודין. "כמדי שנה, נערכנו מבעוד מועד לאירועי החורף והשפעתם על הנתיבים. אנו עוקבים אחר זרימת המים באפיק האיילון במשך כל החורף. נזכיר, כי בשנה שעברה נעשו פעולות מנע בנתיבי איילון ואכן לא נגרמו נזקים".

ההר הלבן (גיא ורון, חדשות 2)

שלג בחרמון, נערכים להצפות

אמש החלה בחרמון סופת שלגים והטמפרטורה הגיעה למינוס מעלה אחת. עד לשעה זו נערמו כ-20 סנטימטרים, ווהכניסה לאתר נאסרה בשעה זו בשל מזג האוויר הקשה. במג'דל שמס, הנקודה הגבוהה ביותר בגולן מלבד החרמון, הטמפרטורה עומדת על 2 מעלות ושם מחכים כבר בקוצר רוח לפתיתים לבנים.

הבוקר צפוי היום להתחיל כמו כל יום רגיל בגולן, עם לימודים בכל המוסדות. אבל בצהריים צפויות הטמפרטורות לרדת לאפס וככל הנראה ביום חמישי כבר לא יהיו לימודים. גם בגליל, בצפת ובמירון אופטימיים לגבי השלג שיגיע והציפייה היא לצפון גולן מושלג כבר ביום חמישי.

בירושלים הקרה עומדות מפלסות השלג ומפזרות המלח בכוננות, למרות שפתיתים אם יגיעו ייראו שם ככל הנראה רק הלילה או בחמישי. בבירה חוששים כי גם אם לא יהיה שלג שכבת קרח על הכביש תסכן את הנהגים. "אנחנו בריכוז מאמצים נגיע ל-120 מפזרות מלח שייפתחו את הצירים", סיפר אחד ממפעילי המפזרות.

 

הצפות נרשמו גם בטירה (סובחי סמרה)

רוחות במהירות של 90-100 קמ"ש

בתל אביב במהלך הלילה, ובעיקר בבוקר, צפויות רוחות חזקות במהירות של 90 עד 100 קמ"ש. גובה הגלים יהיה 4-6 מטרים בשיא והים מסוכן. השילוב הזה יכול להעיף כל מה שנמצא לאורך החוף.

מפלסת שלג. ארכיון (ap)

כמויות גשם גדולות צפויות במרכז גם במהלך בימים הקרובים. בקניון מודיעין, שהיה מוקד להצפות בשני החורפים האחרונים, נבנתה חומה גבוהה כדי למנוע מהמים לפרוץ פנימה.

בדרום חוששים בעיקר מפני הצפות ושטפונות במידה ונחלי הנגב יעלו על גדותיהם. כמו כן נערכים לסופות חול. במועצת רמת נגב יחידות החילוץ בכוננות למשימות חילוץ ופקחים מתכוננים לחסימת כבישים.

שלג גם בירושלים? (אתר החרמון)

חשש מעיכובים בתנועת הרכבות במקרה של שלג בירושלים

ברכבת ישראל נערכו מבעוד מועד לסערה ותגברו מנהלי תחנות ודיילים בתחנות הרכבת. כמו כן ערוכים שם לגידול בביקוש לנסיעות ברכבת, זאת בשל חסימות ועומסים כבדים הצפויים בכבישים. בנוסף, יועמדו רכבות בתחנות ויוצבו טכנאים ברכבות הנוסעים, כמו גם צוותי כוננות של תחזוקה ושאיבות מים.

אם יירד שלג בירושלים, מתכוננים ברכבת להגדיל גם את מספר הרכבות המגיעות לבירה. "אם מזג האוויר הסוער יפגע בתנאי הראות של נהגי הקטר, תוטל הגבלת מהירות על רכבת הנוסעים, על מנת לשמור על בטיחות הנסיעה וייתכן כי יורגשו עיכובים בלוחות הזמנים", הדגישו.

נערכים גם למנוע נזקים (אביחי גורן)

במשרד התחבורה הודיעו כי בימים הקרובים יפעילו חדר מצב בשירות המטאורולוגי, כדי לעקוב אחר מזג האוויר והשפעתו על מערך התחבורה ובכלל זה - סגירת כבישים, הפעלת מערך התחבורה הציבורית, נמלי הים והאויר ועוד.

בחברות הטיסה ארקיע וישראייר הודיעו כי בשל תנאי מזג האוויר הקיצוניים, תועתק היום לנתב"ג כל פעילות התעופה הפנים ארצית, שהייתה מתוכננת בשדה דב. פרטים נוספים על הטיסות נמצאים באתרי חברות התעופה והודעות הועברו לנוסעים.

בהכנת הידיעה השתתפו: אלעד זוהר, אילנית אדלר, גיא ורון, עזרי עמרם, פוראת נסאר, תמיר סטיינמן, דפנה ליאל ומתן חצרוני

מפלסות הועמדו בכוננות. ארכיון (דוברות אגף התנועה)