לא סגרתם את העסק שעתיים לפני כניסת שבת? המשגיחים בדרך

ברבנות הראשית פתחו במבצע אכיפה לנוהל הקובע כי יש לסגור עסקים שעתיים לפני כניסת שבת. מחלקות הכשרות ימנו "משגיחי שבת" ואלו יחפשו אחר בעלי עסקים סוררים. מי שייתפס עלול לאבד את תעודת הכשרות. "הרבנות עושה כל שביכולתה כדי למנוע את הנגע", הסביר ראש אגף הכשרות הארצי

משגיחים יאכפו הסגירה. אילוסטרציה (חדשות 2)

עם הגעתו של החורף וכניסת השבת המוקדמת, גם ברבנות הראשית נערכים: היום (ג') הודיעו ברבנות כי יתגברו את האכיפה בניסיון לאתר עסקים שלא עומדים בנוהל, שלפיו יש לסגור את בית העסק שעתיים לפני כניסת השבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כניסת השבת המוקדמת בחודשי החורף עלולה להוביל לחילול שבת במרכולים, והרבנות הראשית נערכת להילחם בתופעה", נכתב בהודעת הרבנות.

אגף הכשרות הארצי הורה לאחרונה לראשי מחלקות הכשרות ברחבי הארץ למנות "משגיחי שבת", שתפקידם יהיה לצאת אל ריכוזי עסקים, סמוך לכניסת השבת, ולדווח על בתי עסק שלא עומדים בנוהל. ברבנות מזהירים כי עסק שלא יעמוד בכללים עלול לאבד את תעודת הכשרות שלו.

"הרבנות עושה כל שביכולתה כדי למנוע את הנגע", הסביר ראש אגף הכשרות הארצי, הרב יעקב סבג, "אבל נדרש שיתוף פעולה גם מצד הצרכנים".

"הפיתוי להפר את הנוהל גדול"

הרב סבג קרא ללקוחות הדתיים לסייע במניעת התופעה. "כאשר מגיעים לבית העסק לקוחות זמן קצר לפי שבת, ובפרט לקוחות דתיים, הפיתוי עבור בתי העסק להפר את הנוהל ולהישאר פתוחים הוא גדול", ציין.

לדבריו, סגירת עסק בסוף יום עבודה אינה מסתכמת בסגירת הדלתות. "צריך לסדר סחורה, לסגור קופה ולנקות - ופעולות אלה לוקחות זמן. לכן הרבנות קבעה שעל דלתות העסק להיסגר שעתיים לפני שבת: כדי לאפשר לבעל העסק ועובדיו לסיים לבצע את הפעולות הללו ולשוב לביתו מבעוד מועד".