הסערה הגדולה בדרך: ישראל נערכת

הלילה צפויות להיפתח ארובות השמיים, ואזרחי ישראל מצפון ועד הדרום יזכו למערכת חורפית סוערת במיוחד. במד"א ושירותי הכיבוי נערכים לאפשרות של נפגעים, ברשויות המקומיות הצטיידו במפלסות שלג, בחברת החשמל יעשו הכל כדי למנוע הפסקות זרם ובספארי הכינו תנורים עבור החיות. האם אתם מוכנים לסופה?

האם אתם מוכנים לסערה הגדולה? (טל יוסף)

ישראל מתכוננת לסופה הגדולה. הרשויות המקומיות וגורמי החילוץ וההצלה פתחו במבצע היערכות לקראת מזג האוויר הסוער שישרור ברחבי ישראל החל מהלילה. המערכת החורפית, העושה דרכה אלינו מרוסיה, צפויה לתת את אותותיה הראשונים הערב עם גשמים שיחלו לרדת בצפון הארץ. מאוחר יותר, במהלך יום רביעי, יתפשטו הגשמים לכיוון המרכז ולדרום הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

 

חשש להצפות במקומות הנמוכים, ארכיון (חדשות 2)

ברביעי יחלו לנשב רוחות חזקות שצפויות להגיע למהירות של עד כ-100 קילומטרים בשעה. בנוסף, קיים חשש כי נחלים יעלו על גדותיהם - בשל כמות המשקעים הרבה הצפויה לרדת באזורים שונים ברחבי הארץ.

בחמישי בבוקר, ייפתח חלון הזדמנויות מצומצם לירידת שלג בפסגות הרי הצפון. כמו כן, קיים סיכוי כי פתיתי שלג יירדו גם בהרי ירושלים, אולם בשלב זה לא ברור אם השלג ייערם ברחובות הבירה וסביבתה.

"לקשור סככות ולהיזהר מתנורי החימום"

בעקבות הצפי לרוחות חזקות ולמשקעים רבים, במד"א ובשירותי הכיבוי וההצלה פרסמו מספר הנחיות לציבור כדי להימנע מסכנות ופגיעות. בשירותי הכבאות וההצלה קראו לחזק ולקשור סככות, פרגולות, אנטנות, דודי שמש וכל פריט העלול לעוף ברוח. בנוסף, ההנחייה היא להרחיק תנורי חימום מכל רהיט או אמצעי העלול להתלקח כתוצאה מחימום יתר. "אין להשאיר תנורי ספירלה או כל תנור בעל גוף חימום לוהט ללא השגחת מבוגר, וחל איסור מוחלט לישון עם תנורי ספירלה בעלי גוף חימום", הדגישו.

הצפות בנהריה, ארכיון (המייל האדום)

בנוסף, בשירותי הכיבוי קוראים לציבור הנהגים לשים לב לתנאי הדרך, לנהוג במשנה זהירות בכבישים רטובים ולהיזהר מהחלקות. בשירותי ההצלה שבו את האיסור להיכנס עם כלי רכב לנחלים זורמים ולשיטפונות.

במד"א נערכים בכוננות מוגברת כדי לתת מענה במקרים של פציעות ופגיעות כתוצאה ממזג האוויר הסוער. במגן דוד אדום קוראים לציבור לגלות ערנות לסימנים מקדימים לפגיעות קור כמו: ירידה במצב הכרה, התנהגות לא ברורה, ירידה בשיקול הדעת, רעד, ירידה בדופק או דופק לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה, עור חיוור וכחלחל.

בגולן נערכים לשלג, ארכיון (שולי אנקונינה)

במד"א ביקשו לייחס חשיבות לשמירה על חום גופם של קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם. בנוסף הזהירו מהשארת ילדים ללא השגחה ברכב בכלל, וברכב מחומם בפרט, זאת מאחר והאוויר אינו מספק די חמצן לפעוטות ועל כן עלול להיגרם להם נזק.

מלבד ארגוני החילוץ וההצלה, גם במשרד הביטחון ציינו כי הם נערכים לפעילות בתנאי מזג האוויר החורפי. מהמשרד נמסר בין השאר כי תרגיל התמודדות עם תקיפה בלתי קונוונציונלית שתוכנן להתקיים באזור ירושלים - בוטל בשל הסופה הצפויה.

"נערכים להפסקות חשמל בעקבות מזג האוויר"

בעקבות הרוחות והגשמים הסוערים, הודיעו בחברת החשמל כי במהלך כל ימות השנה הם עושים מאמצים כדי להיערך לימי החורף. "למרות מאמצינו צריך לזכרו שבסופה עם רוחות במהירות 90 קמ"ש ההערכות הן שצפויות תקלות באספקת החשמל", הסביר אלי גליקמן, מנכ"ל חברת החשמל.

גליקמן הוסיף כי החברה תפעל בכוחות מתוגברים לצמצום היקפי הנזק הצפויים כתוצאה מפגעי מזג האוויר. "נגיע לשטח בכל תנאי מזג אויר, כדי לטפל בבעיות. חברת החשמל נקטה בפעולות כמו הסרת ענפים ומפגעים מהרשתות, וסריקות לאורך רשתות החשמל, לגילוי מפגעים שונים העלולים לגרום פגיעה ונזק לרשתות החשמל, בימי חורף סוערים".

בחברה שבו והזהירו כי חל איסור חמור להתקרב לחוטי חשמל קרועים, וכי יש לדווח למרכזי השירות 103 של חברת החשמל או לדף הפייסבוק של החברה על מפגעים. בנוסף ציינו כי ניתן לדווח ולהתעדכן על תקלות וצפי לתיקונם באפליקציה של חברת החשמל, בדף הפייסבוק ובאתר האינטרנט של החברה.

"לקשור סככות ולפנות עצים". ארכיון (חדשות 2)

בצפון נערכים לשלג, בירושלים ממתינים בציפייה

באופן טבעי, במועצה האזורית גולן מצפים לשלג, שעל פי דיווחי החזאים יופיע בימים הקרובים על פסגות ההרים. מהמועצה נמסר כי מטה השלג שהוקם מבצע את ההכנות הנדרשות ונערך לסופת השלגים הצפויה להגיע ביום רביעי בשעות הערב.

במועצה האזורית הסבירו עוד כי "מטה השלג-גולן יתכנס בהשתתפות צה"ל, החברה הלאומית לדרכים, משטרת ישראל וכוחות כיבוי האש לתיאום הפעולות בין כל הגופים השונים. המועצה אזורית גולן מצפה בברכה לכמות המשקעים הגדולה הצפויה לרדת בגולן ובכלל זה לשלג שיצבע את הגולן בלבן".

בצפת הכריזה העירייה על נוהל היערכות לסערה. בעירייה ציינו כי בכוונתם להעמיד כבר מיום רביעי בכוננות צוותי חרום, וכי יוקם מוקד לאיתור מוקדי קפיאה ופיזור מלח על צירים מרכזיים. "במצב שבו יערם שלג בכבישים, תתבצע עבודת פילוס בצירים הראשיים, בסיוע צה"ל והמועצה הלאומית לדרכים", אמרו בעיריית צפת.

גם בירושלים נערכים במרץ לקראת הסופה הגדולה והאפשרות לפתיתי שלג. מהעירייה נמסר כי המוקד העירוני 106 נערך למענה לפניות הציבור ולהפניית גורמי העירייה לטיפול במפגעים שיווצרו כתוצאה מפגעי מזג האוויר, בדגש על הצפות ומפגעי תשתית.

בעירייה ציינו כי גם השירות הווטרינרי העירוני סיים את היערכותו לקראת הסופה. "עם רדת הטמפרטורות מופעלת מערכת החימום בכלובי החיות, כל חדר מחומם ועם תריסים חשמליים אשר ניתן לסגור אותם לשמירה על החום בחדר במהלך לילות החורף הקרים בבירה", ציינו.

בנוסף, בירושלים קראו לתושבים לבדוק את תקינות מערכת החימום, ולוודא איטום גגות, חלונות ותריסים. עוד נמסר כי "בעת הפעלת מערך החרום העירוני ניתן יהיה לקבל מידע באתר האינטרנט העירוני".

ת"א: חשש מנזקים שייגרמו מגובה הגלים (נהוראי אסייג)

תל אביב: מסייעים למחוסרי הדיור

בתל אביב אמנם לא יזכו לשלג, אך נערכים למפגעי הגשם הצפויים בעקבות מזג האוויר. בעיריית תל אביב ציינו כי הם מעניקים עדיפות עליונה למניעת הצפות מי גשמים במקומות המועדים. "במסגרת הפעילות נבדקו מערכות התיעול והניקוז העירוניות, נוקתה מערכת הביוב העירוני, ומחר בערב יוצבו ביוביות (מיכליות לשאיבת מי גשמים) ומשאבות במקומות המועדים להצפה", הסבירו בעירייה. "בנוסף, תוגבר מערך צוותי הכוננות הכולל נציגי מוקד 106, מהנדסים, טכנאים, עובדי האגף לשיפור פני העיר, עובדי אגף התברואה, עובדים סוציאליים ועובדי שטח רבים נוספים".

בעיריית תל אביב ציינו כי בשנים האחרונות בוצע שיקום מאסיבי של מערכות הניקוז והביוב בעיר, בהשקעה של מאות מיליוני שקלים. בין היתר הוקמו מערכות ניקוז בשכונת התקווה ובכרם התימנים. תשתיות מחודשות אלה הביאו לפתרון בעיית ההצפות מהם סבלו השכונות כמעט מדי חורף.

בנוסף, לאור ניסיון העבר, פעל אגף החופים בעירייה כדי למנוע נזקים כבדים כתוצאה מגלים גבוהים ונערכו במטרה להגן על מבני החוף, המסעדות, סככות ההצללה וסוכות המצילים. המיגון נעשה סוללות עפר בגובה 3 מטר באותם מקומות המועדים לפגיעה.

בתל אביב נערכים גם כדי להרחיב את הסיוע למחוסרי הדיור בימי הסערה הצפויים. מהעירייה נמסר כי "ניידת היחידה לטיפול בדרי רחוב תצא בכוחות מתוגברים בכל שעות היום והלילה לשטח, מצוידת בשתייה חמה ובשמיכות, במטרה לאתר דרי רחוב וללוותם לאחד משלושת גגוני "לשובע" בעיר, במידה ויעתרו לכך".

הספארי: תנורים לבעלי החיים

עם הגשם העז והקור בחוץ גם לחיות בספארי קר, ואנשי הצוות עושים הכל כדי שיהיה להם חם. בשטח הפתוח, מדי יום בשעות אחר הצהריים, מרפדים המטפלים את הסככות בשטח הפתוח בכמויות גדולות של חציר, כדי שכל בעלי החיים שנמצאים שם, יוכלו להצטופף ולהתחמם האחד עם השני ובעזרתו של החציר.

בתוך גן החיות, בתי הלילה של בעלי החיים מחוממים באמצעות תנורים, מנורות חימום וכמובן חימום תת ריצפתי מפנק (בעיקר לקופי האדם). צבאי התומסון למשל לא צריכים ציוד מיוחד, כי הם מתחממים בצורה טבעית כשהם יושבים על ערימות הגללים של הקרנפים - שהטמפטורה שלהם מגיעה ל-50 מעלות ואף יותר.

"השנה אנחנו מייחלים להרבה מאוד מים כדי שהאגם המשופץ של ההיפופוטמים יתמלא. מדובר באגם ענק שבחלקים נרחבים עומקו מגיע לכ-2 מטרים ולכן נדרשת כמות נכבדת של מי גשם כדי למלא אותו",

מזג אוויר סוער - גם בסוף השבוע

החזאים מדווחים כי ביום חמישי צפויה הסופה להיחלש במעט. אולם, בליל יום חמישי ישוב מזג האוויר הסוער וגשמים רבים ירדו ברחבי הארץ.

גם בספארי נערכים למזג האוויר הסוער (טיבור יגר)

אם התחזיות החורפיות אכן יתממשו, ביום שישי צפוי שוב חורף של ממש והגשמים והרוחות יורגשו באזורים שונים. בשבת, צפוי מזג האוויר להירגע מעט, אך יחד עם זאת, כדאי להמשיך ולהתעדכן בהתפתחויות בהתקדמות המערכת החורפית.