צעדת נכבה בגליל: "על הנכבה לא נשכח ולא נסלח"

במסגרת אירועי יום הנכבה, כעשרת אלפים ערביי ישראל הגיעו משעות הצהריים המוקדמות לגליל התחתון. המפגינים, שהניפו את דגלי פלסטין, קראו למימוש זכות השיבה ומחו על מדיניות הבנייה והייהוד בגליל. ח"כ גטאס, שליווה את הצועדים, אמר: "בלי זכות השיבה אין פתרון"

צעדת העקורים, היום

כמו בכל שנה, גם ביום העצמאות הזה (חמישי) ציינו חלק מערביי ישראל את "יום הנכבה". בגליל התחתון נערכת תהלוכת שיבה לכפר העקור אל ח'דתא, בה משתתפים כעשרת אלפים מפגינים שדורשים לחזור וליישב את הכפר. את התהלוכה מלווים רבים מחברי הכנסת והפעילים של הרשימה המשותפת בכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משעות הצהריים החלו לזרום לאזור אלפי מפגינים, באוטובוסים שהובילו אותם מהנגב, המשולש והגליל אל הכפר העקור. הגוף שמארגן את התהלוכה הוא "הוועד למען השמירה על הכפרים העקורים ושימור זכות השיבה", בשיתוף פעולה עם עמותת "זוכרות" ועם אישים בולטים בהנהגת הציבור הערבי.

ח"כ ד"ר באסל גטאס (בל"ד - הרשימה המשותפת), ממשתתפי התהלוכה, הסביר בשיחה עם חדשות 2 Online את המניע לקיום ההפגנה - והתייחס בדבריו להדלקת המשואה על ידי העיתונאית הערבית-ישראלית לוסי אהריש: "בזמן שמדינת ישראל מנסה למכור לעולם מצג שווא של דו קיום ושוויון, על ידי הדלקת משואת יום העצמאות בידי בודדים שהטמיעו את התבוסה עד כדי הערצה למדכא, עשרות אלפי צועדים מעבירים היום מסר ברור למדינה היהודית".

"אין פתרון ללא זכות השיבה"

לדברי גטאס, "על הנכבה לא נשכח ולא נסלח. אין שום פתרון ללא זכות השיבה. היום כשהריסת הבתים בנגב ובגליל נמשכת, דיכוי המיעוט הערבי נמשך ושליטת המדינה היהודית ניכרת בכל אורחות חיינו. הנכבה בעצם עדיין נמשכת". המפגינים הניפו דגלי פלסטין וקראו קריאות להמשך המאבק על זכות השיבה ולמניעת ייהוד הגליל. כוח משטרתי נמצא בכניסה לכפר, שנמצא סמוך לכפר קמא הצ'רקסי בגליל התחתון, ומכוונים את התנועה. בשלב זה לא ידוע על עימותים חריגים.