העולים החדשים: מהשאנז אליזה ליהודה ושומרון?

השבוע ביקרה בישראל משלחת של משפחות מצרפת שצפויות לעשות בקרוב עלייה לישראל. אחרי הסערה שעוררה הנחייתו של השר אורי אריאל לפעול ליישב את הצרפתים ביהודה ושומרון, החלו המועצות עצמן והיישובים לקדם את היוזמה בשטח

השבוע ביקרה משלחת של כמה משפחות שמבקשות לעלות לישראל כקהילה במספר יישובים משני עברי הקו הירוק. בראשית השבוע הם ביקרו באפרת שבגוש עציון, ולמחרת ביקיר שבשומרון. ראשי המועצה האזורית שומרון ערכו לקבוצה סיור בשטח, והפגישו אותם עם עולים ותיקים יותר. במהלך הסיור ביקרו המשפחות במוסדות חינוך ובמקום המגורים שמייעדות להם הרשויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפחות כרגע המדינה נותנת לדבר יד, מה שמאפשר גם הגדלה של משאבי סיוע לעולים חדשים ביישובים, וגם הגדלת תקציבי פיתוח. כל עולה חדש שיתיישב ביהודה ושומרון כעת ויהיה שבע רצון, יביא אחריו כנראה לא מעט עולים חדשים שיגיעו לישראל בעתיד. לזה מתווספת העובדה שלפחות בחלק מהמקרים מדובר באוכלוסייה מבוססת יחסית, וקיבלתם את כל היתרונות שיכולים להיות בהגשמת החזון הציוני.

מדובר בסיור שטח לקראת עלייה לכן הקבוצה הזו עוד תחזור לצרפת בטרם תעלה לישראל. עם חזרתם לפריז צפויה הקהילה להחליט להיכן תעלה, ובשיתוף עם הסוכנות היהודית תתמקם בישראל בעוד כמה חודשים. בשונה מהאזורים הייעודיים בשטח ישראל, על הגבעות יגורו המשפחות בשכונות קראווילות.

"יישובים רבים מעוניינים לקלוט את העולים


"צעד אסטרטגי עבור השומרון"

בקיץ האחרון, נחתה בישראל קבוצת ראשונה של 10 משפחות מצרפת, והתיישבה ביקיר. כעת נערכים בשומרון לקליטת משפחות בארבעה ישובים נוספים כבר בקיץ הקרוב.

כמהלך ראשוני, קיימו בשבוע שעבר ראש המועצה גרשון מסיקה וסגנו יוסי דגן חוגי בית בפריז עם דמויות מפתח בקהילה היהודית. הם הציגו בפניהם את היישובים השונים והתשתית החברתית והחינוכית שתוקם לקליטתם. מסיקה שומר על פרופיל תקשורתי נמוך יחסית מאז התפוצצות פרשת ישראל ביתנו ומעצרו. לפחות בעניין הזה הוא משדר עסקים כרגיל.

"יישובים רבים מעוניינים לקלוט את העולים מצרפת", אמר מסיקה. " ערכנו בדיקות מעמיקות לגבי דרישות העולים וההתאמה לכל יישוב ויישוב, כך שתהליך הקליטה יהיה חיובי גם בקרב העולים גם בקרב תושבי היישובים קולטי עלייה".

מ"מ ראש המועצה יוסי דגן הדגיש כי המהלך נמצא כבר בשלב מתקדם ביותר. "ראש המועצה גרשון מסיקה הגדיר את קליטת העולים מצרפת כיעד אסטרטגי", הסביר. "זוהי משימה לאומית ותושבי השומרון נרתמים אליה בשמחה. לאחר החשיפה הראשונית בחוגי הבית וסיורי העומק בשטח, אנחנו כבר נערכים לשלב הבא- קלטית העולים. הקהילתיות בישובים, הקרבה למרכזי האוכלוסייה והתעסוקה וגם האתגר הציוני - כל אלו מעמידים את השומרון במקום גבוה אצל יהודי צרפת השוקלים לעלות לישראל".