תושבי שכונת עיסאוויה במזרח י-ם: "משליכי האבנים - משתפי פעולה עם המשטרה"

1,945 אבנים נזרקו על תושבי ירושלים בשנה החולפת ובימ"ר ירושלים פועלים מזה זמן רב נגד מקרי השלכת האבנים ברחבי הבירה. בשכונת עיסאוויה, הצמודה לשכונת גבעה הצרפתית, אירעו מרבית מקרי יידוי האבנים. התושבים טוענים: "המשטרה משלמת לצעירים כדי שיזרקו אבנים"

שבוע עבר מאז התינוקת אביגיל בן ציון בת השנתיים נפצעה בראשה מאבן שנזרקה על מכוניתה של אמה בכניסה לשכונת ארמון הנציב בירושלים. מספר צעירים תושבי צור באהר, בהם קטינים, נעצרו בחשד לפיגוע האבנים. בשכונת עיסאוויה, שם אירעו מרבית מקרי השלכת האבנים השנה באזור ירושלים, אומרים כי טענות המשטרה נגדם כלל אינן נכונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אלה שזורקים אבנים הם משתפי פעולה עם השב"כ כדי לעשות תרגילים לכפר", מסביר תושב השכונה עליאן מועיר. "המשטרה שמה ילדים קטנים ומשלמת להם כדי שיזרקו אבנים", אמר צעיר המתגורר בעיסאוויה, "הם לא רוצים את עיסאוויה, הם רוצים ליצור בלגן כדי לסגור עלינו מכל הכניסות".

את רובם המוחלט של תושבי מזרח ירושלים אנחנו בעצמנו הפכנו לירושלמים. מיד אחרי מלחמת ששת הימים, החליטה המדינה לספח שטחים נרחבים ממזרח לעיר, בהם נכללו 13 כפרים ערביים, שתושביהם לא נחשבו לפני הסיפוח לירושלמים. היום הם מהווים 300 אלף מתוך 800 אלף תושבי העיר.

תושבי מזרח העיר מעדיפים שלטון פלסטיני

קו התפר בין הגבעה הצרפתית לבין עיסאוויה מרושת במצלמות אבטחה ובסוללת עפר, שנועדה למנוע ממכוניות לחצות לכיוון השכונה היהודית. "בעיסאוויה יש עזובה ועזובה היא תמיד כר לבעיות של עבריינות", מסביר חיים שיבי, המתגורר בגבעה הצרפתית יותר מ-25 שנה. "יש שם הזנחה ויותר חמור יש שם מצבורי שנאה".

זירת הפיגוע בארמון הנציב, בשבוע שעבר (Yonatan Sindel/Flash90)

"אפשר לראות איך עיסאוויה מקופחת עוד מתקופת אולמרט ולופוליאנסקי", טוען מוכתר השכונה, דרוויש מוסה דרוויש. "על מה אנחנו משלמים ארנונה? העירייה משרתת את הכפר כמו שצריך? לך תראה מה ההבדל בין הגבעה הצרפתית לעיסאוויה. שם גן עדן ופה גיהינום".

בעבר היה ברור שגם הערבים בירושלים המאוחדת מעדיפים להתאחד איתנו. היום, כשרמאללה נראית טוב יותר מצור באהר או עיסאוויה, ההעדפה הזאת כבר לא כל כך ברורה. "הייתי מעדיף שתי מדינות לשתי עמים כשעיסאוויה בשלטון הפלסטיני", אמר עליאן מועיר תושב השכונה. "מצדי תיקח את תעודת הזהות הישראלית שלי ותביא לי תעודה של אבו מאזן".