יוזמה ערבית בחיפה: "נמנע בכוח הפגנות אלימות בעיר"

בסוף השבוע יציינו בחיפה את "חג החגים" המסורתי ותושבים ערבים רבים חוששים מחידוש ההפגנות האלימות נגד תכנית פראוור להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. לחדשות 2 Online נודע כי בימים האחרונים מארגנים תושבים ערבים בחיפה יוזמה למניעת המחאה. "ההפגנה רק תפגע בפרנסה שלנו ולא ניתן לזה לקרות", אמר אחד המארגנים

הפגנה נגד תכנית פראוור (רויטרס)

על רקע ההפגנות הסוערות בחיפה בסוף השבוע נגד אישור תכנית פראוור להסדרת יישוב הבדואים בנגב, מתארגנת בימים האחרונים יוזמה של אזרחים ערבים בעיר, שמטרתה למנוע "כל הפגנה נוספת שתפגע במרקם החברתי ובדו קיום בין הערבים ליהודים בעיר" - כך נודע לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היוזמים לקחו על עצמם לגייס כ-150 בני אדם במטרה למנוע בגופם קיום הפגנות אלימות במקומות רגישים בעיר. "ההפגנה רק תפגע בפרנסה שלנו ואנחנו נמנע אותה", אמר אחד מהם. "יש לנו עסקים ולא ניתן לאף אחד לפגוע בהם".

ביום שבת הקרוב, שבו תציין העיר חיפה את "חג החגים", מתכננים מתנגדי תכנית פראוור לארגן הפגנת מחאה נוספת בעיר. במקביל נערכים פעילי ימין להפגנת נגד ובמשטרה עושים מאמצים על מנת למנוע את שתי ההפגנות, מחשש כי אלו יגלשו לאלימות.

עימותים בחיפה (פוראת נסאר)

"גיוס בריונים - מזכיר את סוריה"

אחד ממארגני ההפגנות נגד תכנית פראוור אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי המפגינים מתנגדים לאלימות. "כל מה שאנחנו רוצים זה להשמיע את הזעקה שלנו באופן דמוקרטי. לגייס בריונים נגדנו מזכיר את מה שקורה בסוריה, כשמשטר אסד מפעיל את השביחה כדי לדכא את חופש הביטוי. יש פה שני צדדים לדיכוי - הכוח המופרז של המשטרה וגיוס בריונים כדי לחסום בגופם הפגנות ועוד תחת הכותרת 'לשמור על דו קיום'. זה פשוט מגוחך".

גורם בכיר בעיריית חיפה אמר בתגובה: "הפגנות היו ויהיו והן בגדר חובה בדמוקרטיה, ובעיקר בעיר חיפה. יחד עם זאת, האלימות שראינו בהפגנה, מקורה לא בחיפה והיא אינה מתאימה לעיר שמתרגלת שלום מלא בין כל חלקי האוכלוסייה כבר 110 שנה. תושבי חיפה לא רוצים לקבל בברכה גורמי חוץ מתסיסים שכל קשר בינם לבין חיפה הוא מקרי בהחלט". בעירייה אומרים כי ראש העיר יונה יהב "עמל יום ולילה כדי לשמור על הדו קיום בעיר".

בשבוע שעבר נרשמו עימותים בחורה שבנגב, בחיפה, בטייבה ובשער שכם בירושלים בין כוחות המשטרה לאלפי מפגינים נגד אישור תכנית פראוור, במה שכונה "יום הזעם השלישי". בחיפה נרשמו עימותים בין שוטרים לבין כאלפיים מפגינים במושבה הגרמנית בשדרות בן גוריון בעיר. מפקד מחוז חוף, ניצב חגי דותן, נפצע קל כתוצאה מאבן שפגעה בידו.