מבקשי המקלט נישאו, הבעל נעצר ונכלא

אליזבת ובאפקדו התחתנו בישראל אחרי שברחו מאתיופיה בעקבות חברותם בתנועת אופוזיציה בדלנית. משרד הפנים דחה את הבקשה למקלט של הבעל, ובנוגע לאישה הוא עדיין לא החליט. הבעל נמצא במעצר כבר 5 חודשים, בזמן שאשתו בהריון מתקדם וילדתו הקטנה ממתינים לו בבית

כבר כמעט חמישה חודשים שבעלה של אליזבת נמצא במעצר, קרוע ממנה ומבתו בת אל. אליזבת ובאפקדו, בעלה הנוצרי, ברחו לישראל מאתיופיה, לאחר שלטענתם סבלו מרדיפה פוליטית עקב השתייכותם לתנועת האופוזיציה הבדלנית - OLF. הם נפגשו לראשונה בישראל, התאהבו והקימו משפחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כמה שנים ביקשו בני הזוג מקלט בישראל ולאחרונה הבעל סורב. בקשתה של אליזבת עדיין נבחנת, אבל בינתיים, למרות שהיא בהיריון מתקדם, בחרה המדינה לכלוא את בעלה עד שיוחלט האם היא זכאית למעמד. אם היא תזכה למעמד בעלה ישוחרר, אך בינתיים הוא נותר במעצר.

המצב המשונה נגרם בגלל שבני הזוג הכירו בישראל ולא בחו"ל. אם הם היו מגיעים לישראל יחדיו האב לא היה נעצר - כך על פי נוהל משרד הפנים. "אני לא רוצה ללכת לאתיופיה", אומרת בת אל הקטנה. "אני לא יודעת לדבר אתיופית. אני מתגעגעת לאבא מאוד".

"בתי המשפט המחוזיים אמרו שזוג שהכיר בישראל הקשר וכנות היחסים לא נפגעת בגלל כך וצריך להסדיר להם על המעמד", מבהיר עו"ד אסף וייצן מהמוקד לפליטים ומהגרים. "משרד הפנים פשוט מצפצף על ההחלטה".

כעת האפשרות היחידה שנותרה לאליזבת היא או שבעלה ישוב לאתיופיה לבדו ויותיר אותה כאן עם שני ילדים, או שהוא יישאר במעצר עד שבמשרד הפנים יחליטו אם אליזבת תזכה למעמד בישראל.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "הבקשות למקלט של בני הזוג הוגשו בנפרד. שתי הבקשות נדחו לאחרונה כאשר האישה הגישה בימים האחרונים ערר על ההחלטה ואילו בעניינו של הגבר הוצא צו ארעי האוסר בשלב זה נקיטת אכיפה כנגדו ואולם, בית הדין הבהיר מפורשות כי המבקש יישאר במשמורת. לאור האמור ולאור העובדה שהנושא כולו נמצא בהליכים משפטיים איננו רואים מקום להפר את הוראות בית הדין".