המחאה נגד תכנית פראוור: המתפרעים יובאו להארכת מעצרם

עשרות מפגינים שנעצרו אתמול במהלך העימותים ברחבי הארץ יובאו על ידי המשטרה לבית המשפט לדיון בהארכת מעצרם. המשטרה נערכה במהלך הלילה בכוננות מוגברת באזור הדרום, זאת מחשש להתחדשות המהומות

(פוראת נסאר, חדשות 2)

במשטרה נערכים להארכת מעצרים של עשרות מפגינים מאזור הדרום והצפון, זאת לאחר הפגנות הזעם שנערכו אתמול (ש') במוקדים שונים ברחבי הארץ נגד התכנית להסדרת התיישבות הבדואים. במהלך ההפגנות נפצעו 15 שוטרים בינהם גם מפקד מחוז חוף, ניצב חגי דותן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שוטרי המחוז הדרומי נערכו בשעות הלילה בכוננות מוגברת באזור חורה שבנגב, זאת לאחר העימותים האלימים שהתרחשו במקום. במהלך הלילה התאספו כמה עשרות מפגינים גם בסמוך לכיכר השעון ביפו וניסו לחסום מספר דרכים באזור. הפגנות נרשמו גם בסמוך לשער שכם שבירושלים - שם מחו נגד התכנית כמה עשרות מפגינים נוספים.

אמש (ש'), בתום יום ההפגנות שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו  עם מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו ושיבח את המשטרה על פעולתה מול אלפי המפגינים ברחבי הארץ, שמחו על תוכנית פראוור להסדרת התיישבות הבדואים. "הניסיונות של מיעוט אלים וקולני למנוע עתיד טוב יותר מאוכלוסייה גדולה ורחבה יותר - הוא חמור", אמר נתניהו. "לא נסבול התפרעויות כאלה, נמשיך לקדם את החוק למען עתיד טוב יותר לכלל תושבי הנגב".

מוקדם יותר התייחס גם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' לעימותים ואמר: "לא יעלה על הדעת כי מתפרעים אלה יכלו את זעמם בשוטרים. כאשר מופנית אלימות כה קשה נגד שוטרים, ברור כי מטרת המתפרעים אינה מחאה לגיטימית וחוקית". השר הבטיח כי המשטרה תמצה את הדין עם כל מפירי הסדר, בעיקר אלה שפצעו שוטרים.

מפכ"ל המשטרה אמר בשיחה עם מפקדי המחוזות כי המשטרה הצליחה למנוע הסלמה. "אני מחזק את ידי השוטרים והמפקדים ומאחל החלמה מהירה לפצועים", אמר והוסיף כי המשטרה המשטרה נערכה מבעוד מועד להתמודד עם המחאה.

"לא נסבול התפרעויות". ארכיון (רויטרס)

שר החוץ אביגדור ליברמן הביע את תמיכתו בתוכנית פראוור וטען כי "הבדואים מעוניינים לקבל רק את הגזר, פיצויים וקבלת קרקעות אחרות, אך פועלים באלימות נגד המקל". בחשבון הפייסבוק שלו כתב ליברמן כי מאז ימי "חומה ומגדל" מצויה המדינה במאבק על קרקעות. "אנחנו נלחמים על קרקעות הלאום של העם היהודי ויש כאלה שבאופן מכוון מנסים לשדוד אותן ולהשתלט על עליהן בכוח".

יו"ר ישראל ביתנו הדגיש כי על הממשלה להתמודד עם הבעיה לפני שיהיה מאוחר מדי. "אין שום סיבה שבאום אל פאחם לא יבנו בניינים רבי קומות כפי שבונים בביירות, בקהיר ובעזה", קרא ליברמן, "גם שם אין רק בתים צמודי קרקע".

טיבי: "חוצפה של מהגר ששדד קרקעות"

ח"כ אחמד טיבי מיהר להשיב אש. "זו חוצפה של מהגר שיושב על קרקע ששדד מבעליה הערבים. הבדואים בנגב לא שדדו קרקע ולא הגיעו לכאן לא במטוס ולא בספינה", קרא טיבי.

לטענתו, דברי ליברמן חושפים את הכוונה האמיתית מאחורי חוק פראוור. "הם קורעים את המסכה מפניה המכוערים של ממשלת ישראל - והיא נישול הערבים וגירושם מאדמתם לטובת יהודים. כך לא נוהגת מדינה הטוענת שהיא דמוקרטית".

טיבי המשיך ותקף את יו"ר ישראל ביתנו: "ליברמן הוא מהגר פשיסט שניתנו לו כלים שלטוניים כדי לנשל את הערבים הילידים מאדמתם , אוהליהם ובתיהם. פראוור לא יעבור ויהי מה".

אהרונוביץ': "נמצה את הדין" (פוראת נסאר, חדשות 2)

מהי תוכנית פראוור?

תכנית פראוור היא הצעת חוק לפיה, המדינה תבצע מהלך של פינוי-פיצוי, במסגרתו יפונו כ-40 אלף בדואים מבתיהם, ובתמורה יוקמו יישובים חדשים שיזכו להכרה מצד המדינה.

התוכנית נקראת על שם אהוד פראוור, המשמש כראש האגף לתכנון מדיניות במשרד ראש הממשלה. פראוור עומד בראשות צוות שמונה ליישם את מסקנות ועדת גולדברג, שבדקה את מצב ההתיישבות הבדואית בנגב והמליצה על התכנית הנוכחית - שעומדת במוקד הסערה