כך נראינו: תיעוד נדיר משנות ה-20

ארכיון המדינה חשף תמונות היסטוריות מתקופת הנציב הבריטי הרברט סמואל, בשנות ה-20 של המאה הקודמת. בתמונות הנדירות מוצגים אתרי המולדת המוכרים - ים המלח, הכינרת, שדרות רוטשילד בתל אביב והרי ירושלים - יחד עם אירועים היסטוריים כגון הקמת האוניברסיטה העברית בירושלים ומסירת העיר ירושלים לידי הבריטים

תיעוד נדיר משנות ה-20 (ארכיון המדינה)

 כך נראתה ישראל בשחור לבן, ולפעמים גם בצבע משוחזר: ארכיון המדינה העלה לאתר אוסף תמונות נדירות של ארץ ישראל משנות ה-20 של המאה הקודמת. התמונות הן מתקופת כהונתו של הנציב העליון הבריטי הראשון הרברט סמואל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כחלק מהמהלך להנגשת אוספיו לציבור, העלה הפעם ארכיון המדינה באתר האינטרנט שלו אוסף ובו תמונות נדירות של ארץ ישראל בתקופת כהונתו של הנציב העליון הראשון הרברט סמואל, 1925-1920, נמסרו למדינה על ידי אדווין סמואל, בנו של הנציב, כחלק מאוסף תצלומים גדול.

אלבום התמונות מכונה "אלבום מצפה" (Mitzpah), ומסכם את תקופת כהונתו של סמואל, שהסתיימה ביוני 1925. סמוך לתום כהונתו העניקו לו חברי קהילת המושבה האמריקנית (American Colony) בירושלים את האלבום, ובו 51 צילומים, כשי. התמונות, ששתיים מהן צולמו בצבע, הוגדרו על ידי ארכיון המדינה "מרהיבות ואיכותיות".

מסגד כיפת הסלע (ארכיון המדינה)

הצילומים מציגים את כינון ממשלת המנדט הבריטי בארץ-ישראל ואת נופי הארץ ובסופו חתימות של 78 מחברי הקהילה. הצילומים מציגים אירועים היסטוריים כגון חנוכת האוניברסיטה בהר הצופים, נטיעת עץ על ידי וינסטון צ'רצ'יל ומסירת העיר ירושלים לידי הבריטים על ידי ראש העיר. בנוסף, האלבום כולל תצלומי טבע מרהיבים של נופי ישראל: שדרות רוטשילד בתל אביב, ים המלח, הכינרת ותצפית על ירושלים.