דב לאוטמן הובא למנוחות: "נתגעגע לדמותך"

מאות ליוו את התעשיין דב לאוטמן, שנכנע למחלת ניוון השרירים בגיל 77, בדרכו האחרונה. נשיא המדינה ספד למי שהיה במשך שנים חברו הקרוב. "דוביק יקירי, אי אפשר להיפרד מאדם שכל חייו היה חלק בלתי נפרד מישראל הבונה", אמר פרס. השר פירון: "היית מעל לכל אדם"

מאות בני אדם ליוו היום (א') את דב לאוטמן, איש העסקים ואחד מבכירי התעשיינים שידעה המדינה, בדרכו האחרונה. לבית העלמין בקריית שאול שם נטמן, הגיעו מכובדים רבים שהכירו והוקירו את לאוטמן, בהם נשיא המדינה שמעון פרס, שרי ממשלה בעבר ובהווה ובכירי אנשי העסקים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא המדינה פרס ספד ללאוטמן, חתן פרס ישראל, שהלך לעולמו אתמול בגיל 77 לאחר מאבק ממושך במחלת ניוון השרירים. "דוביק, חברי היקר - לא באנו להיפרד ממך כי הרי אי אפשר להיפרד מאדם שכל חייו היו חלק בלתי נפרד מישראל הבונה. מישראל האוהבת. מישראל המאמינה", אמר פרס. "לא ניפרד. נתגעגע לדמותך, למופת הנדיר שהיית, להיותך שליח אותנטי של כל היפה בישראל".

פרס הוסיף: "כל חייך חלמת, לחמת, בנית. נידבת והתנדבת, לא נחת, לא נרתעת, לא חיפשת שררה - חיפשת ומצאת דרך לשרת את עמך. סללת נתיבים לצאת מהמיצר הקיים ובנית מסלולים כדי להמריא לגבהים חדשים.

"לי היית חבר נפלא והיית ידידם של חברים רבים - של עובדיך במפעל, של שותפיך בניהול, של צוערים שקראת להם לשרת את עמם. נאבקת בגבורה הירואית בגזר דין אכזרי ובלתי צודק של הטבע, לא נכנעת לו עד נשימתך האחרונה. חייך היו קודש לעמך ולארצך".

שר החינוך שי פירון, ביקש להודות ללאוטמן על תרומתו הרבה בשנים האחרונות לחייו לקידום החינוך בישראל, לעיתים על חשבון בריאותו שלו. "כשמדברים על היחס שבין הגוף והנשמה, בין החומר והרוח, אי אפשר שלא להתבונן בך - ולהשתאות", אמר פירון.

"היית ציוני, שראה במדינת ישראל התגשמות של חלום, של חזון עמוק", הוסיף שר החינוך. "לא הסכמת להתפשר על אופייה של ישראל, רדפת שלום, רדפת צדק ושוויון הזדמנויות והאמנת שהפיתוח כלכלי ושגשוגה של התעשייה הם המפתח להתפתחותה ולחוסנה של ישראל".

הקדיש עצמו לציבור

לאוטמן סבל בשנים האחרונות מניוון שרירים והיה משותק מהצוואר ומטה, אך המשיך לנהל יום עבודה מלא והקדיש זמנו לפעילות חברתית וציבורית. בשנת 1975 הקים לאוטמן בכרמיאל את חברת "דלתא" להלבשה תחתונה, שהגיעה למחזור של 700 מיליון דולרים. החברה הפכה להיות אחת הגדולות בעולם בתחומה והעסיקה אלפי עובדים.

באותה שנה התבקש לאוטמן לעמוד בראש ועדת העבודה של התאחדות התעשיינים, ולאחר 11 שנים בתפקיד נבחר לנשיא ההתאחדות וליו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים בישראל. לפני כעשור, בשל מצבו הבריאותי, מכר לאוטמן יותר ממחצית ממניותיו ב"דלתא" והחליט להקדיש את זמנו לפעילות ציבורית וחברתית, ובעיקר לנושאי דו קיום וחינוך.

במסגרת פעילותו הקים בשנת 2008 את תנועת "הכול חינוך" שדיברה על מהפכה במערכת. בשנת 2007 זכה לאוטמן בפרס ישראל על מפעל חיים ותרומתו המיוחדת לחברה ולמדינה. שש שנים לאחר מכן הוענק לו אות מופת על מפעל חייו בתחום התעשייה.