דב לאוטמן: "אם המוח עובד, האדם לא משותק"

התעשיין ואיש העסקים שהלך היום לעולמו בגיל 77, התראיין בחודש יוני האחרון לחדשות 2 וציין כי לא יוותר על עיסוקיו. "זה תורם לי להמשיך ליהנות מהחיים. אני מוצא דרכים להתגבר על המחלה ואני חושב שהתגברתי עליה", אמר לאוטמן בריאיון האחרון

דב לאוטמן, חתן פרס ישראל ואחד מבכירי התעשיינים בארץ, מת הבוקר בבית החולים בגיל 77. בחודש יוני האחרון התראיין לאוטמן, שעבד עד יומו האחרון, למהדורה המרכזית והצהיר כי "אני לא חושב על שום אפשרות שאני אפסיק עם העיסוקים שלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון שנערך עמו אמר לאוטמן: "אם המוח עובד, זה לא צריך לשתק את הבן אדם. כל זמן שהמוח, השמיעה והראייה עובדים - אז אני לא צריך להיות משותק". לפני כעשר שנים התגלתה מחלתו של לאוטמן, ALS, ונאמר לו שיש לו רק ארבע שנים לחיות. למרות זאת, הוא המשיך לפעול בנושאים חברתיים. "העיסוק תורם לי להמשיך ליהנות מהחיים, להמשיך לחיות, להמשיך להיות ככל האדם".

בריאיון מתח לאוטמן ביקורת על טייקונים צעירים ממנו, שעוסקים בתחומים רבים ודורשים "תספורות" והטבות: "אני עסקתי כל חיי רק בתחתונים, ועשיתי בזה עסק טוב מאוד", אמר לאוטמן, שהקים בצעירותו את מפעל דלתא. "אנשים עוסקים ביותר מדי תחומים, באמריקה כל טייקון עוסק בתחום אחד, הוא לא עוסק גם בתקשורת וגם בבנק וגם ברשת שיווק. גם אם תהיה גאון, אתה לא יכול להיות מומחה בכל כך הרבה תחומים".

לאחר שקיבל את פרס ישראל בשנת 2007, מכר לאוטמן את דלתא בשל מצבו הרפואי והקדיש את כל זמנו לנושא חינוך ודו-קיום. "אני לא כועס", אמר על מחלתו, "אני מוצא דרכים להתגבר על המחלה ואני חושב שהתגברתי עליה. כשעוזרים לך אין לך בעיות לחיות חיים נורמליים". לדברי לאוטמן, המחלה משתקת את הגוף, אך לא את האדם, ואין סיבה לשקוע לרחמים עצמיים.