סופדים ללאוטמן: "ציוני בכל רמ"ח איבריו"

עם היוודע דבר מותו של חתן פרס ישראל ואחד מבכירי התעשיינים בארץ, דב לאוטמן, החלו לזרום תגובות רבות במערכת הפוליטית המבכות את לכתו. הנשיא פרס אמר כי את כל שהיה לו - הוא העניק בנדיבות בחזרה לחברה. ראש הממשלה נתניהו אמר שלאוטמן היה ממניחי היסוד לתעשייה הישראלית

המערכת הפוליטית סופדת ללאוטמן (חדשות 2)

המערכת הפוליטית מבכה את לכתו של דב לאוטמן, חתן פרס ישראל ואחד מבכירי התעשיינים בארץ, שמת הבוקר בבית החולים בגיל 77. הנשיא פרס אמר על לאוטמן: "את כל אשר צבר לעצמו הוא נידב לחברה". הלוויתו של לאוטמן תתקיים מחר (א') בשעה 14:30 בבית העלמין קרית שאול בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא הוסיף: "הוא היה חלוץ אמתי ורודף שלום. הוא הקים תעשייה מודרנית, הלך לגליל, השקיע במרכזי תעשיה במצרים וירדן, השקיע בחינוך בהשכלה ובתעסוקה איכותית עבור דורות רבים של צעירים בישראל".

הוא מעולם לא התעייף, מעולם לא פסק לפעול, מעולם לא נכנע לתלאות אשר באו מבחוץ ולמצוקות אשר נוצרו מבפנים. הוא היה אהוב על כולם, נאמן על כולם, אדם ללא אגו. דוביק היה אדם נלהב ואיש מלהיב שתרומתו למדינת ישראל לא תסולא בפז. גם בימי חוליו הוא לא פסק מלדאוג להעמקת ולהפצת החינוך והמדע שבהם הוא ראה עיקר ונדבך מרכזי בחיינו. בצער עמוק אני נפרד מדוביק, בינינו הייתה ידידות עמוקה וטבעית ושותפות רעיונית וחזונית", אמר פרס.

נתניהו: "ממניחי היסוד לתעשייה הישראלית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער עמוק על מותו של דב לאוטמן: ״לאוטמן היה ממניחי יסודות התעשייה הישראלית המודרנית ומחלוצי העברתה לפסים של טכנולוגיה מתקדמת וייצוא. דב לאוטמן היה ציוני בכל רמ״ח איבריו וראה בשיפור החינוך משימה אישית ולאומית. גם כשחלה במחלה שהגבילה אותו פיסית המשיך בפעילותו ועמל כדי להפיצה ברבים. יהי זכרו ברוך״.

שר החינוך הרב שי פירון, שהיה מנכ"ל עמותת 'הכל חינוך' אותה הקים לאוטמן והיה אחד האנשים המקורבים אליו ביותר עד יומו האחרון אמר: "דוביק לאוטמן היה לי למורה דרך, למנטור, לאב ולחבר. רגישותו לצורכי החברה ומחויבותו לחינוך היוו מודל עבורי. אהבתי הרבה אליו, והצער הגדול הממלא אותי ואת חבריו הרבים, מבטאים את המקום המרכזי שדוביק תפס בלבנו. מותו מותיר חלל גדול, צער, ומחויבות עמוקה להמשיך את דרכו״.

"לאוטמן היה אדם חדור תחושת שליחות ואכפתיות לחברה הישראלית בכלל ולחינוך בפרט", אמר שר הפנים גדעון סער. "הוא תמך במיזמי חינוך והשכלה גבוהה, השתתף והוביל מאבקים ציבוריים על דמותו של החינוך בישראל ועל חשיבות ההשקעה בו. כשר החינוך ראיתי בו שותף מסור להעצמת החינוך. כאדם היה לאוטמן אופטימי מושבע שלא נכנע למגבלות הפיזיות שכפתה עליו מחלתו והמשיך להיות פעיל ומלא חיוניות".

"דוגמא ומופת". יאיר לפיד (חן גלילי, ShiloPro)

"עצוב. דב לאוטמן נפטר היום", כתב שר האוצר יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו. "הוא היה דוגמא ומופת לאלה שעושים ולא רק מדברים. בשנים האחרונות הרב שי פירון ואני היינו מצלצלים מדי פעם זה לזה ואומרים 'בוא נלך אליו' ומספרים לו איך אנחנו מתקדמים. הוא מצידו היה מזכיר לנו שוב ושוב שחינוך צריך להיות מרכז העשייה שלנו. זוהי הצוואה שלו ואנחנו נשמור עליה".

"מעולם לא הרים ידיים"

"עד יומו האחרון נלחם במחלה הקשה והמשיך להילחם למען החברה בישראל כאילו אינו חולה", ספדה לו שרת המשפטים ציפי לבני. "הוא מעולם לא הרים ידיים, אפילו כשלא היה מסוגל להזיז אותן יותר. הוא לא ויתר והמשיך להתקשר אלי ולשכנע שצריך לפעול למען מטרות חברתיות. איש כל כך חזק, שעשה כה הרבה למען המדינה, ולבסוף הוכרע על ידי מחלה אכזרית".

"החברה תחסר אותו". סער ספד ללאוטמן (שמוליק סופר)

גם נגידת בנק ישראל ד״ר קרנית פלוג הביעה צער רב על מותו של דב לאוטמן: ״לאוטמן שילב לאורך שנים בין אהבתו לתעשייה ולחינוך בכל מגזרי האוכלוסיה, שני תחומים שהם בבסיסה של החברה הישראלית ואשר מהווים את מנועי הצמיחה שלה. דמותו תחסר מאוד בנוף הישראלי״.

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ ספד גם הוא ללאוטמן: "דב לאוטמן ראה בקשר בין החוסן החברתי לבין השלום מפתח להגנה על עתידה של מדינת ישראל. בשנים האחרונות הוא הקדיש את מירב פעילותו לקידום מערכת החינוך, אך לרגע לא שכח את מחויבותו לזכויות החברתיות לכל אדם ואדם, ללא הבדל דת, גזע ומין".

"תרומתו למדינה תישאר עמנו לעד"

יצחק (בוז'י) הרצוג, שנבחר שלשום לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה והיה ידידו של לאוטמן, כינה אותו "איש נדיר ויקר מאוד, חבר יקר ואהוב". לדברי הרצוג, "תרומתו לעם ולמדינה, לכלכלה, לחברה, לחינוך ולחוסן החברתי, לשלום ולדו קיום - יישארו עמנו לעד. איש שאהבתי לשוחח איתו שעות על שעות וצוואתו הייתה חיזוק החינוך כמרכיב מרכזי במאבק בעוני ובפערים החברתיים".

"איש נדיר ויקר". יצחק הרצוג (פלאש 90, מרים אלשטר)

גם יושבת ראש מפלגת העבודה היוצאת, שלי יחימוביץ', ספדה ללאוטמן: "דוביק היה דוגמא ומופת לציונות מעשית. הוא הקים ובנה מפעלי תעשייה וסיפק פרנסה לאלפים רבים. גם אחרי שחלה, גבר על חולשתו הפיסית ופעל למען החברה הישראלית כדי לעשותה טובה וצודקת יותר".

"אני חש כאב גדול על לכתו של דב לאוטמן ושולח את תנחומיי הכנים למשפחה", אמר ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר. "הלך מאיתנו אדם רב פעלים, שתרם תרומה יוצאת דופן למדינת ישראל. לאוטמן היה תעשיין בכל רמ"ח איבריו ותרם רבות לחינוך ילדינו, מתוך אמונה כי רק חינוך הוא המפתח לחברה ישראלית שוויונית וחזקה יותר".

חתן פרס ישראל דב לאוטמן מת בגיל 77

לאוטמן סבל בשנים האחרונות מניוון שרירים והיה משותק מהצוואר ומטה, אך המשיך לנהל יום עבודה מלא והקדיש זמנו לפעילות חברתית וציבורית. בשנת 1975 הקים לאוטמן בכרמיאל את חברת "דלתא" להלבשה תחתונה, שהגיעה למחזור של 700 מיליון דולרים. החברה הפכה להיות אחת הגדולות בעולם בתחומה והעסיקה אלפי עובדים.

באותה שנה התבקש לאוטמן לעמוד בראש ועדת העבודה של התאחדות התעשיינים, ולאחר 11 שנים בתפקיד נבחר לנשיא ההתאחדות וליו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים בישראל. לפני כעשור, בשל מצבו הבריאותי, מכר לאוטמן יותר ממחצית ממניותיו ב"דלתא" והחליט להקדיש את זמנו לפעילות ציבורית וחברתית, ובעיקר לנושאי דו קיום וחינוך. במסגרת פעילותו הקים בשנת 2008 את תנועת "הכול חינוך" שדיברה על מהפכה במערכת.

בשנת 2007 זכה לאוטמן בפרס ישראל על מפעל חיים ותרומתו המיוחדת לחברה ולמדינה. שש שנים לאחר מכן הוענק לו אות מופת על מפעל חייו בתחום התעשייה.