שלוש שנים לאסון הכרמל: טקס הזיכרון

אל אנדרטת הזיכרון שהוקמה סמוך לקיבוץ בית אורן הגיעו משפחות הנספים, והטקס מתקיים במעמד השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', המפכ"ל רנ"צ יוחנן דנינו ונציב הכבאות וההצלה

במלאת שלוש שנים לאסון השריפה בכרמל, הגיעו בשעות הצהריים (ה') בני משפחות חללי האסון אל האנדרטה לזכרם שהוקמה סמוך לקיבוץ בית אורן. בטקס לקחו חלק גם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו, נציב שירות בתי הסוהר, נציב כבאות והצלה ואישים נוספים. את הטקס העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נאווה בוקר, אלמנתו של תנ"צ ליאור בוקר ז"ל, שנכחה בטקס הזיכרון סיפרה לחדשות 2 Online: "נעשו הרבה דברים מאז האסון אבל לא מספיק. כל פעם שואלים האם מישהו לוקח אחריות ואני חושבת שזה תלוי היה במערך שלם. אי אפשר להאשים אדם אחד או מישהו אחד במחדל שקרה. נקווה שאסון בממדים כאלה לא יחזור על עצמו".

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' אמר בנאומו בטקס הזיכרון: "שלוש שנים חלפו מאז אותו יום קשה ונורא והכאב לא שכך. את עיקר נטל הכאב והגעגוע, נושאים אתם בני המשפחות המתמודדות עם החוסר הגדול ועם האובדן העצום. אני חוזר ואומר לצערנו הגדול, אין ביכולתנו להקל על הכאב, הגעגוע והאובדן הנורא, ביכולתנו רק לחבק, לחזק, לנסות להקל ולו במעט. ביכולתנו גם לתמוך, לסייע ככל הניתן ולהיות כאן עבורכם".

"לא ניתן שאסון כזה יקרה שוב. האסון הוא כבד, האבידות הן כבדות, את האבל לא ניתן לשכוח. מערך הכבאות וההצלה אשר הפך למערך לאומי ממשיך בימים אלו לגדול ולהתעצם. לוחמי אש חדשים מצטרפים לשורותיו, נרכש ציוד חדש, מתווספים כלי רכב חדשים, תחנות כיבוי ונקודות הזנקה נפתחות ברחבי הארץ. נמשיך בעשייה זו, נתמיד בהעצמת המערכים ונשקוד על יישום כל הלקחים כולם כדי שאסון כזה לא יישנה".

אחד האסונות הכבדים שידעה המדינה

השריפה בכרמל היא אחד האסונות הכבדים שידעה מדינת ישראל. השריפה שפרצה ב-2.12.10 בשעות הצהריים המוקדמות סמוך לכפר עוספייה, וכובתה רק לאחר ארבעה ימים, ב-5 בחודש, גבתה את חייהם של 44 בני אדם וגרמה לפציעתם של יותר מ-20.

השריפה כילתה כ-50 אלף דונם של חורש בפארק הכרמל, וגרמה לפינויים של 17 אלף תושבים מעוספייה, שכונת דניה בחיפה, טירת הכרמל, מגדים, הכפר עין חוד וכפר האומנים עין הוד. חמישה מיליון עצים עלו בלהבות ונכחדו.

הדליקה החלה בסביבות השעה 11:00 באותו היום ממערב לעוספייה, רוחות חזקות שנישבו באותו היום ליבו את הלהבות והרחיבו את הדליקה. בתחילה הוזעקו כבאי האזור אולם מרגע שהשריפה החלה להתפשט, נקראו כל הכבאים בארץ לסייע במאמצי הכיבוי.

האסון הכבד ביותר התרחש כשאוטובוס ועליו סוהרים שנשלחו לסייע בפינוי כלא דמון, נקלע למלכודת אש בין מחצבות קדומים לבית אורן: נהג האוטובוס ו-37 מתוך 40 יושביו  - רובם צוערים של קורס הקצינים של שירות בתי הסוהר - נשרפו חיים. רק שלושה מבין נוסעי האוטובוס הצליחו להימלט מהתופת.

בין ההרוגים במלכודת האש גם הנער אלעד ריבן, שהתנדב בשירותי הכיבוי במסגרת צופי אש, ושלושה קציני משטרה: תת-ניצב ליאור בוקר, סגן ניצב יצחק מלינה ומפקדת משטרת חיפה ניצב משנה אהובה תומר שפונתה לבית החולים במצב אנוש ונפטרה כמה ימים לאחר מכן.