ישראל בראש המדינות המתקדמות בשיעור הילדים שנהרגים בתאונות

מנתונים המתפרסמים לקראת יום הילד הבינלאומי עולה כי ילדיי ישראל נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לתאונות דרכים מקרב מדינות אירופה: לפחות 40 ילדים בממוצע מוצאים את מותם מדי שנה בתאונות - רובן מתרחשות בחצר ביתם. בצמרת טבלת הסיכונים: ילדים מהמגזר הערבי והחרדי

לפחות 40 ילדים נהרגים מדי שנה בכבישים, א (חיפה-חדשות חמות)

הישג מפוקפק: ישראל מובילה בשיעור הילדים שנהרגו בתאונות דרכים בקרב המדינות המתקדמות (IRTAD). כך עולה מדוח שמפרסמת עמותת "אור ירוק" לרגל יום הילד הבינלאומי שיצוין מחר (ד').

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדוח, המתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנים 2003-2013, נהרגו בתאונות דרכים בישראל 413 ילדים ו-36,102 אחרים נפצעו - 2,972 מתוכם נפצעו קשה. 70% מהם נפצעו לאחר שהוסעו ברכב בעת התאונה ו-20% נפגעו כהולכי רגל. באותן השנים זוהתה עלייה של 30% במספר הילדים שנפגעו בתאונות בעת שרכבו על אופניים.

מדובר בעלייה מדאיגה של 10% בשיעור הילדים ההרוגים בתאונות דרכים בשנת 2012 בהשוואה לשנה הקודמת, זאת למרות הירידה בשיעור ההרוגים הכולל בתאונות דרכים באותה שנה. בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2013 נהרגו 17 ילדים בתאונות דרכים שונות, ו-2,153 אחרים נפצעו.

רוב ההרוגים מהמגזר הערבי והחרדי

עוד עולה מן הדוח כי 69% מן ההרוגים בעשור האחרון הם לא מהמגזר היהודי, כשלפחות 85% מההרוגים עד גיל 4 מצאו את מותם בתאונות דרכים שאירעו דווקא בחצר ביתם. בנוסף מצביע הדוח על כך ששיעור הילדים הנפגעים ביישובים החרדים גבוה מזה שבשאר היישובים וכי שעות אחר הצהריים הן המסוכנות ביותר עבור ילדים בדרכים.

הנתונים הללו מציבים את ישראל במקום הראשון והמפוקפק בקרב מדינות אירופה המתקדמות (IRTAD) בשיעור הילדים ההרוגים בתאונות דרכים - 6%. במקום השני מדורגת אוסטרליה עם 5%, ואחריהן סלובניה ונורבגיה עם נתון של 4%. את הדירוג חותמות המדינות צ'כיה, איטליה, יוון, יפן, פורטוגל, גרמניה, פולין ואוסטריה, שבהן שיעור הילדים ההרוגים הוא הנמוך ביותר - 2% בלבד.

בעמותת "אור ירוק" מאשימים בנתונים את משרדי התחבורה והחינוך, שלטענתם אינם עושים די כדי להגן על ילדיי ישראל. "חייבים לשלב כוחות ולהכין תכנית לצמצום היפגעות הילדים בתאונות דרכים", אמר מנכ"ל התנועה, שמואל אבואב. "יש להטמיע את החינוך לבטיחות בדרכים כבר מגיל הגן, ולהמשיך את הלימוד וההסברה גם בבתי הספר היסודיים". בנוסף קרא אבואב לראשי הערים והמועצות לשפר את התשתית הבטיחותית בקרבת מוסדות הלימוד שבתחומן.