מאבק קרקעות בירושלים: "זה כמעט ונגמר ברצח"

אריק פלציג, בעל עסק בעיר העתיקה, טוען כי מזה זמן רב מנסים אנשי ישיבה שצמודה למקום עבודתו להשתלט על נכסים שבבעלותו - לעתים אף באלימות. "מדובר במשפחה שרואה במקום שלי נכס פרטי שלהם", אמר. המשטרה: "הצדדים הופנו ליישב המחלוקת בבית המשפט"

"אם מישהו נכנס לבית שלך ופוגע בך - קשה לקרוא לזה סכסוך. מדובר בשני מצבים שכמעט נגמרו ברצח". במילים הללו שיחזר בשיחה עם חדשות 2 Online אריק פלציג, בעל עסק בהר ציון בעיר העתיקה בירושלים, את חוויותיו בשבועיים האחרונים על רקע מאבק קרקעות שיוצא מכלל שליטה בתקופה האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ישיבת "תפוצות" יושבת כבר עשרות שנים בשכנות לעסק של פלציג. שטחי הישיבה מקיפים כמעט את כל עסקו של פלציג והיריבות נתגלעה בין הצדדים כבר לפני זמן רב על רקע השתלטות הישיבה, לטענת הראשון, גם על שטחים שכבר היו בבעלותו.

 "יש פה סיפור של ישיבה שלא תרמה בכלום לירושלים והשתלטה על כל הר ציון, באלימות הם הצליחו לפנות מכאן תושבים. יש פה מלחמת מקרקעין שלא תאומן", סיפר. "מדובר במשפחה שרואה במקום שלי נכס פרטי שלהם".

לשיא האלימות, לדבריו, הגיעו הדברים בשבוע שעבר כאשר במהלך עבודות שלו בחצר המריבה, החלו להיזרק לעברו ברזלים מאזור הישיבה המשקיף על החצר. פלציג ביקש להפסיק את העניין ועלה אל הישיבה, שם כשזיהה שלוש דמויות בכניסה למקום - היה הדבר מאוחר מדי.

הוא טוען כי הותקף חזיתית בראשו ובידו, ופונה כאשר הוא שותת דם לבית החולים הדסה עין כרם. "כשנפצעתי ביקשתי שיזמינו אמבולנס ומשטרה", אמר. "אמבולנס באמת הזעיקו, מהמשטרה אף אחד לא הגיע עד שלא יצרתי קשר עם גורמים שונים שהביאו לחקירה בנושא", התרעם.

פלציג בביה"ח (המייל האדום)

"להשליך אבן מגובה? הייתה פה כוונה להרוג"

ימים ספורים אחרי שפלציג שב מבית החולים ואחד מעובדיו הוותיקים תפס את מקומו בעבודות בחצר, הוטח סלע בגבו של העובד מגובה של כארבעה מטרים. הוא נפגע באורח קשה וגרר עצמו למרחק מה על מנת להזעיק עזרה. "זה היה פשוט ניסיון רצח", פסק פלציג. "להשליך אבן מגובה כזה, בגלל שהוא פועל שלי - הייתה פה פשוט כוונה להרוג".

העובד של אריק עדיין מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק בבירה. משפחתו לא משה ממיטתו והוא סובל מארבע חוליות מרוסקות בגבו, עורק מרכזי מנוקב ולפרקים מאבד את הכרתו. רופאיו עדיין נלחמים על האפשרות שאולי יכול לשוב וללכת אחרי הטראומה שאותה ספג.

פלציג מדגיש כי הוא רוצה לראות התערבות משטרתית משמעותית יותר במקום וכי הוא חושש שבעזרת האלימות שכניו בישיבה יצליחו להכריע גם אותו. "אין פה מאבק של חרדים מול חילונים", אמר. "יש פה התרחשות ארוכת שנים. אם היו מטפלים כראוי בדברים עד עכשיו, אז העובד שלי לא היה כעת נכה לכל חייו. הדם נספג באדמה".

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי "אנשי ישיבת 'תפוצות' טוענים כי השטח בחצרו של המתלונן נמצא בבעלותם. במשטרה הפנו את שני הצדדים ליישב את המחלוקת בבית המשפט. ביום שישי נפתחה חקירה לאחר שבעל המקום הותקף, נעצר אדם אחד ועוכבו שניים נוספים. העצור הורחק מהעיר העתיקה לפרק זמן של 15 יום".

במשטרה הוסיפו: "ביום שלישי הותקף אחד מעובדיו של בעל המקום ושניים נוספים נעצרו בחשד לתקיפה, מעבר לכך נקרא לחקירה רב הישיבה והתבקש לשמור על התנהגות תלמידי ישיבתו, במשטרה מדגישים כי נכון להיום ועד שהעניין ייפתר בבית המשפט כל אדם מישיבת 'תפוצות' שייכנס למתחם החצר, המשטרה תדע על כך".