יחיאל קדישאי, ראש לשכתו של מנחם בגין, הלך לעולמו

עוזרו של רה"מ לשעבר ואיש סודו נפטר בגיל 90. קדישאי, שהיה יד ימינו של בגין, היה בין הבודדים שנותר עמו בקשר לאחר פרישתו מהתפקיד. הוא היה בתנועת בית"ר וחבר האצ"ל וסייע להעלות ארצה ניצולי שואה

יחיאל קדישאי, בן 90 במותו (פלאש 90)

יחיאל קדישאי, שהיה ראש לשכתו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין, איש סודו ויד ימינו, הלך היום (שבת) לעולמו בגיל 90.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד הערב לקדישאי: "יחיאל היה צנוע, חכם, שנון ומסור כל כולו לארץ ישראל ולעם ישראל. הוא היה סמל לאהבת המולדת והנכונות להקרבה עצמית למענה. פגשתי אותו רק לפני חודשים בודדים ושוחחנו על התפקיד המרכזי שמילא בשנותיו כמנהל לשכתו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין. הוא ליווה את מנחם בגין ז"ל בכל דרכו, במדבר הפוליטי ובהנהגת המדינה וסייע לו בתבונה ובמחויבות שאין לה שיעור".

"קדישאי שהיה מזכיר סיעת חירות, וחבר של תנועת הליכוד היה נאמן לערכי הלאום, ונכון לכל משימה שהוטלה עליו", הוסיף ראש הממשלה. "ליחיאל היתה נשמה יהודית ולב חם. כולם אהבו אותו ובצדק. רעייתי שרה ואני שולחים תנחומים מעומק ליבנו לרעייתו המסורה אסתר (במבי) ולכל בני משפחת קדישאי".

קדישאי נולד בשנת 1923 בפולין ועלה לארץ ישראל באותה שנה. הוא היה חניך בתנועת בית"ר וחבר ארגון האצ"ל מ-1940. ב-1942 התנדב לבריגדה היהודית, שפעלה במסגרת הצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה. הוא רכש בחשאי נשק באירופה עבור המחתרת. לאחר שהשתחרר ב-1946 נשאר קדישאי באירופה ופעל שם במסגרת האצ"ל להעלאת ניצולי השואה לישראל. ב-1948 הוא חזר ארצה באוניית "אלטלנה".

בגין וקדישאי (דויד רובינגר)

היה בין מדליקי המשואות ב-2005

בין היתר, היה גם שליח בית"ר בדרום אפריקה, שימש כמזכיר סיעת החירות ב-1964 ובשנת 1977 עם היבחרו של מנחם בגין לראשות הממשלה, מונה למנהל לשכת ראש הממשלה וכיהן בתפקיד עד להתפטרותו של בגין בשנת 1983.

לאחר פרישתו בספטמבר 1983 ניתק בגין את עצמו מכלל המערכת ושמר על קשר רק עם מספר מצומצם מאוד של אנשים ובהם קדישאי, שהיה מגיע אליו כמעט מדי יום.

בשנת 2005 היה קדישאי בין מדליקי המשואות בטקס הדלקת המשואות. בבחירות לכנסת ה-17, ה-18, וה-19 הוצב קדישאי במקומות האחרונים והסמליים ברשימת הליכוד.

בשנותיו האחרונות עסק קדישאי בהתנדבות בענייני ציבור ובהנצחת מורשתו של בגין.