האם צפויה לנו שנה יבשה?

עונת החורף הנוכחית החלה עם כמות משקעים נמוכה במיוחד. מנתונים של השירות המטאורולוגי עולה כי בשנים המתחילות עם כמות משקעים נמוכה, רוב הסיכויים הם שהעונה כולה תמשיך להיות שחונה. גשם משמעותי לא נראה באופק. לנו רק נותר לקוות שהטבע לא יישמע לתחזיות

שנה יבשה בדרך? (גיא צברי)

חודש אוקטובר הסתיים עם כמויות גשם נמוכות מהממוצע וככל הנראה גם חודש נובמבר יהיה יבש במיוחד - כמות המשקעים שירדה עד כה עומדת על בין 10% ל-30% מהכמות שירדה באותה תקופה אשתקד. לפי נתונים של רשות המים ובדיקה שביצעו בשירות המטאורולוגי, ייתכן מאוד שעונת החורף הקרובה, תהיה שחונה במיוחד. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת השבוע פרסמה רשות המים תחזית לשנה הקרובה. התחזית מסתמכת על מודלים עונתיים הצופים כי בעונת הגשם הנוכחית יירדו רק 85% מכמות המשקעים הממוצעת בכל שנה. לפי נתוני רשות המים נראה שרק בחודשים ינואר עד מרץ, נזכה לראות כמויות גשם מכובדות.

האם נזכה לראות תמונות כאלה ג השנה? (אלעד זוהר, חדשות 2)

אמש גם השירות המטאורולוגי הוציא חוות על עונת הגשמים הנוכחית. נתונים סטטיסטיים אלה מתבססים על מדידת כמויות הגשם בתחנות השונות ברחבי הארץ, במשך תקופה של למעלה מ-60 השנים האחרונות.

הניתוח הסטטיסטי מראה כי כ-30% מעונות החורף התחילו כעונות יבשות. במרבית השנים בהן בתחילת תקופת הגשמים כמות המשקעים הייתה ירודה, לא ניתן היה לראות שוני משמעותי בצפון הארץ. לעומת זאת במרכז, תקופת היובש כן באה לידי ביטוי. מכאן אפשר להסיק כי גם השנה מניח השירות המטאורולגי שבמרכז צפויות כמויות גשם נמוכות.

בצפון צפוי יותר גשם. ארכיון (זהר שחר)

הגשם צפוי לחזור אלינו אולי ביום ראשון בלילה לארוע קצרצר של גשם קל שיירד בעיקר במזרח הארץ ובדרומה. לנו רק נותר להמשיך ולקוות שהפעם התחזיות לא יתממשו ואנו נוכל לזכות בחורף רטוב באמת.