"זה היה מתסכל, אבל פעלנו בתושייה"

תמר בת ה-17 שהלכה לאיבוד במהלך הטיול השנתי באזור המכתש הקטן משחזרת את הרגעים הדרמטיים. "בשנייה שראינו שאבדנו, התקשרתי לאח שלי, ראינו מה עושים, פעלנו לפי ההנחיות, בדריכות, לא בכינו", היא סיפרה. יש לה גם כמה טיפים למי שבעתיד ייתקל במצב שכזה

ללכת לאיבוד במהלך טיול באזור המכתש הקטן - על אחת כמה וכמה כשמדובר במזג אוויר סוער - כל זה עלול היה להלחיץ רבים מאיתנו. אבל תמר, תלמידת כיתה י"א בת 17 מירושלים, הפגינה אתמול (שלישי) קור רוח כשנקלעה למצב הזה, והבוקר היא נשמעת אפילו מחויכת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה היה מתסכל, אבל פעלנו בתושייה", סיפרה תמר לחדשות 2 Online. "בשנייה שראינו שאבדנו, התקשרתי לאח שלי, דיברנו תיק-תק, ראינו מה עושים, פעלנו לפי ההנחיות ודיברנו עם צוותי החילוץ. פעלנו בדריכות, לא בכינו. הכל כדי לדעת להציל את עצמנו בצורה הטובה והבטוחה ביותר".

תמר וחברתה יצאו לטיול שנתי עם חבריהן ללימודים, ומזג האוויר הסוער הקשה עליהן להישאר עם הקבוצה. "היינו במסלול עם עוד כמה תלמידים", היא סיפרה. "לא אמרו לנו לאן ללכת, אמרו לנו 'פשוט לכו', אף אחד לא הבין מה הולך, חשבנו שזה מסלול קל והתחלנו ללכת. אחרי שעה וחצי אף אחד לא ידע איפה אנחנו. רק חברתי ואני לא היינו במסלול".

לטענת תמר, ניסיונה האישי איפשר לה "להשתלט על העניינים" במהירות. "טיילתי בעולם הרבה עם אמא שלי", היא סיפרה. "היא תמיד אמרה לי מה לעשות אם יקרה משהו פתאום. אז נזכרתי אתמול בכל הדברים האלה והשתמשתי בהם. במקומות כאלו אתה צריך להיות נחוש, עבודת צוות, בלי ריבים, להיות ביחד".

גם לתמר וגם להוריה אין טענות כלפי בית הספר שהחליט לקיים את הטיול כמתוכנן, למרות מזג האוויר. "לא ידענו שזה יהיה עד כדי כך", אמרה תמר. "רק סביב שבע בערב קפאנו פתאום מקור". אביה של תמר, אלכס, הוסיף: "אני מניח שגם ההנהלה לא ציפתה לכזאת התפתחות. הכי חשוב שזה נגמר טוב".

חיפושים בתנאי מזג אוויר קשים

שעות ארוכות לאחר שאבד עמן הקשר, אותרו שתי התלמידות באזור המכתש הקטן. החיפושים אחר השתיים התבצעו תחת תנאי מזג אוויר קשים שכללו אובך כבד ורוחות עזות.

מסוק של חיל האוויר שנשא אמצעים מיוחדים הצליח לאתר את שתי התלמידות על צוק באזור המכתש, זמן קצר לאחר שנוצר עמן קשר טלפוני והן דיווחו שמצבן טוב. אנשי יחידת החילוץ ערבה בסיוע שוטרי המחוז הדרומי עשו את דרכם רגלית לכיוון השתיים וחילצו אותן.

מדובר היה בקבוצה של מורה ו-21 תלמידים מבית ספר בירושלים, שהתפצלו לארבע קבוצות. תחילה דווח לחדר המצב של משרד החינוך כי אבד הקשר עם שתיים מארבע הקבוצות. עשרה צוותים של יחידת החילוץ שהגיעו לאזור הצליחו לאתר 13 תלמידים, אך במשך שעות ארוכות לא איתרו את התלמידות.