"שנתחזק באהבתנו זה לזה ולארצנו"

ברכות, שירים, ריקודים – וגם מנגל צמחוני: הנשיא ריבלין בירך את 120 מצטייני הנשיא והודה כי עיניו "מתמלאות תקווה ודמעה" בכל פעם שהדגל מונף. הנשיא זימר עם אזרחים רבים את השיר "אהבתיה" בקליפ מיוחד של "המקהלה האינטרנטית"

חוגגים עצמאות עם הנשיא: כמדי שנה, גם הבוקר (חמישי) מצוין יום העצמאות באירוע חגיגי במשכן הנשיא בירושלים. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט - וגם את 120 החיילים המצטיינים לשנת התשע"ה. הטקס הועבר בשידור ישיר באתרי חדשות 2 Online ובערוץ 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ריבלין הסביר מדוע בחר לקרוא לאירוע "כל ישראל מירושלים": "אחרי הטלטלות הקשות שעברנו השנה, הוויכוחים הקשים בינינו, יש היום יום שבו אנחנו חוגגים את כל הקולות בחברה הישראלית וחוגגים את העצמאות שלנו - שהיא החופש שלנו לחגוג את כל הקולות שלנו למרות הבדלי הדעה והגישה יחד".

בברכתו למדינה ציין ריבלין מדוע הוא מתרגש מהנפת הדגל: "בארץ ישראל קם העם היהודי, לאחר שהוגלה מארצו ושמר לה אמונים ולא חדל מתפילה ומתקווה לשוב לארצו ולחדש בה את חירותינו. הייתי ילד בן 9 כאשר דגל מדינת ישראל הונף לראשונה בראש התורן - המראה הזה נחרט בזכרוני. בכל פעם שאני רואה את הדגל מונף עיניי מתמלאות תקווה, אין מה לעשות. נולדתי בדור בו הנפת הדגל לא היה דבר מובן מאליו ולעולם לא תהיה מובנת מאליה".

"המצטיינים הם פנינו היפות והנהדרות"

"היום ליבנו נמלא גאווה - מדינת ישראל נולדה מתוך תקווה בת שנות אלפיים, שפיעמה בדור לוחמי תש"ח והנחתה אותו בהגשימו את חלומו העמוק ביותר. היום הבית הלאומי שלנו עומד לבטח", הוסיף ריבלין, שציין כי 120 מצטייני הנשיא הם "יחד שבטי העם, פנינו היפות והנהדרות".

"יקיריי ויקירותיי המצטיינים, אתם העדות לכך שרוח ההצטיינות של צה"ל אינה בכוחו, כי אם ברוחו. האות שניתן לכם הוא אות של הנהגה, רעות, שליחות מתוך ענווה", ציין הנשיא. "הרוח המפעמת בכם הכרחית לקיומנו כחברה, שמתגבשת לנגד עינינו כל העת ובונה את עתידה". ריבלין איחל לאזרחי המדינה "שלא תעלה שנאה מאחד על חברו, שנתחזק באהבתנו זה לזו, לארצנו ולמולדתנו. חג עצמאות שמח".

ריבלין שר עם הקהל, התפריט שונה לצמחוני

אחד החידושים השנה באירוע, שמנחה מגישת הטלוויזיה צופית גרנט, הוא וידאוקליפ מיוחד של "המקהלה האינטרנטית" לשיר "אהבתיה" ששר במקור שלמה ארצי. בסרטון הופיעו אזרחים ישראלים רבים ששלחו מבעוד מועד ביצוע אישי משלהם לשיר האהוב, לצד ריבלין שזימר יחד עם ארצי.

חידוש נוסף - ומדובר לא פחות - הוא התפריט שמצפה לאורחי האירוע בארוחת הצהריים החגיגית שתיערך מיד לאחר הברכות, השירים וחלוקת אותות ההצטיינות לחיילים. הנשיא ריבלין שהפך לצמחוני כבר לפני עשרות שנים, החליט לפצוח במסורת חדשה במשכן הנשיאות ולהימנע מצליית בשרים בארוחת החג.

נתניהו: "בלי נכונות להקרבה אין לנו קיום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג את מרים פרץ, ששכלה שניים מבניה, ונימק את הבחירה בה: "מרים פרץ מייצגת את הלכידות שלנו וגם את ההקרבה וגם את התקווה. בלי הנכונות הזו להקרבה אין לנו קיום, אין לנו עתיד. אבל כשאני מסתכל כאן על החיילים וחושב על הבן שלי שעובר מסלול קרבי, אני חושב 'זו הבת שלי וזה הבן שלי'".

"צריך לדאוג שהמחיר בחיי אדם יהיה מינימלי, וכשאני מחליט עם שר הביטחון והרמטכ"ל אני פועל שהמחיר יהיה מינימלי כי כל אחד מהם יקר לנו, ומרים מייצגת את היכולת להתגבר על המחיר הכבר הזה. אנחנו לא שוכחים לא את הדר גולדין ולא את אורון שאול, שהיה פה רק לפני שנה כחייל מצטיין. אנחנו לא שוכחים את התקווה כעם ישראל ואת היכולת להתגבר", הוסיף נתניהו.

גם הרמטכ"ל נאם בטקס (חדשות 2)

אמר הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי "לא ניתן לעמוד כאן היום מבלי להיזכר שביום העצמאות בשנה שעברה עמד על במה זו סמ"ר אורון שאול, שנפל בעזה ומקום קבורתו לא נודע". איזנקוט הדגיש כי "צה"ל יעשה כל מאמץ להביאו לקבר ישראל".

חברי הפרויקט של רביבו ביצעו את מחרוזת "תן לזמן ללכת", האמנית חנה ויקטוריה ביצעה את שירו של חיים נחמן ביאליק "יש לי גן", המוזיקאי יונתן רזאל שר את גרסתו לשיר הידוע של שלמה גרוניך ומקהלת שבא "המסע לארץ ישראל", להקת "לולה מארש" ביצע את השיר "יש בי אהבה" ששר במקור אריק איינשטיין ז"ל, הזמרת אילנית ביצעה את שירה "אי שם" וחיילי הלהקות הצבאיות שרו ממיטב שירי חיילות צה"ל.

כמו כן, השתתפו באירוע גם מספר ישראלים שנבחרו על ידי הנשיא, ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל כגיבורים מעוררי השראה. איזנקוט בחר באתלט הישראלי הפאראלימפי אורן בליצבלאו, יעלון בחר במוניר סואעד שאיבד את רגלו ממטען צד בלבנון כששירת כלוחם בגדוד 890 של חטיבת הצנחנים, נתניהו בחר באשת החינוך מרים פרץ וריבלין בחר בבמאית הקולנוע החרדית רמה בורשטיין.