דיון סוער בפרשת הרפז בכנס אילת לעיתונות: "פרשה נפיצה ומטלטלת"

בכנס אילת לעיתונות נערך דיון חריף בפרשת אשכנזי-הרפז. רונן ברגמן מידיעות חשף בפאנל כי "עוזרי הרמטכ"ל רצו לפרוץ למחשבי אל-על ולהדליף משם את פרטי הנוסע המתמיד של אשתו של ברק". "איך סיפור כזה היה מתקבל בארה"ב?, תהה, ואיילה חסון מהערוץ הראשון טענה כי "אשכנזי מרמה ומסתיר מידע מהמשטרה"

"יום כיפור של התקשורת". הפאנל באילת, היו (יונתן סננס, חדשות 2)

בכירי עולם התקשורת בישראל, ח"כים, שרים ואנשי אקדמיה מתכנסים באילת - שם נפתח אתמול (א') כנס אילת לעיתונות לשנת 2013 בו דנים העיתונאים בלמעלה מ-30 נושאים בפאנלים שונים ומגוונים. כאן בחדשות 2 Online העברנו בשידור חי את אירועי כנס העיתונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היום העברנו בשידור חי את הדיון "צו 8 לתקשורת המגויסת" העוסק בהרחבה בפרשת גלנט-הרפז-אשכנזי. בדיון בהנחיית הפרשן הצבאי של חדשות 10 אלון בן דוד, השתתפו האלוף במיל' יוסי פלד, רון בן ישי מ-Ynet, איילה חסון מהערוץ הראשון, יועץ התקשורת והאסטרטגיה איתי בן חורין, דובר משרד מבקר המדינה שלמה רז וד"ר צבי רייך מאוניברסיטת בן גוריון בנגב.

רונן ברגמן מידיעות חשף במהלך הפאנל כי "עוזרי הרמטכ"ל חשבו לחדור למחשבי אל על, ולהדליף משם את פרטי חשבון הנוסע המתמיד של אשתו של ברק". "תארו לכם שבארה"ב, עוזרו של ראש המטה הכללי היה קושר קשר עם קצין שסרח, ושניהם יחד רוקמים תככים יחד לחדור למחשב של חברת התעופה הלאומית. איך לדעתכם זה היה עובר שם?", הדגיש.

בועז הרפז (Yossi Zeliger / Flash90)

"הפרשה תיגמר לא טוב"

"לא נתקלתי בעוצמה כזו של חתרנות בשום מקום אחר", הוסיפה איילה חסון (הערוץ הראשון), שציינה כי הפרשה כוללת "קשרים, מעללים וחיבור בין פוליטיקאים, עיתונאים וקצינים". "הגעתי לפרשה כחברה טובה של גבי אשכנזי", הודתה חסון, "אך העובדה שרמטכ"ל מרמה, בא לחוקרי משטרה ומסתיר מסמך אצלו, למה את זה הוא מסתיר? מה ידעת שמסריח שם שהסתרת את זה?"

חסון אמרה במהלך הדיון כי "לפרשה יש יכולת נפץ. ברגע שיוסר צו איסור הפרסום, והציבור ייוודע לשיחות שנערכו מלשכת הרמטכ"ל, המציאות תהיה מטלטלת. רונן ברגמן (ידיעות אחרונות) הדגיש כי פרשת הרפז היא "יום כיפור של התקשורת. מישהו הצליח למכור לכל התקשורת את אותו הנרטיב לאירועים".

האלוף במיל' יוסי פלד אמר כי לדעתו "האירוע הוא מזמן לא המכתב המזויף. אנחנו כבר לא יודעים מי ממונה על מי. הפרשה תיגמר לא טוב מבחינת לובשי המדים", הוסיף פלד, "אף פעם לא היה שום דבר דומה לפרשה הזו".

רון בן ישי (YNET) קרא להרפז "נוכל", ואמר כי מתן הבמה להרפז היא "יום כיפור של העיתונות הישראלית, שעדיין נמשך". "הקטסטרופה היא שהעיתונאים לקחו צד תמורות טובות הנאה, ונרתמו למאבק של שני אגואים מטורפים. עיתונאים חטאו בצורה שלא תאומן".

בהמשך הכנס: חלוקת פרסי הוקרה לעיתונאים

בכנס במלון הרודס, הנערך זו השנה השביעית ע"י אגודת העיתונאים בתל אביב ונחשב לאחד האירועים המרכזיים של העיתונות בישראל, צפויים המשתתפים לדון בין השאר במעורבות התקשורת בבחירת נגיד בנק ישראל, המחנות בתקשורת בפרשת אשכנזי, הרשתות החברתיות מול התקשורת המסורתית, מכת צווי איסור הפרסום, ההטרדות המיניות בכלי התקשורת ועוד.

הערב, באירוע המרכזי של הכנס, יוענקו פרסי מפעל חיים של כנס אילת לעיתונות לעיתונאים הוותיקים אורי אבנרי ואריה גולן על תרומתם לעיתונות הישראלית. בשנים הקודמות זכו בפרסים העיתונאים דב יודקובסקי ז"ל, דן מרגלית, יעקב אחימאיר, ירון לונדון, מוטי קירשנבאום, סבר פלוצקר, חיים יבין ועוד.

במסגרת ערב הרדיו שיתקיים מחר, יחולקו פרסי הרדיו ופרס הרשות השנייה ע"ש רחל פרימור ז"ל. דן כנר יקבל פרס מפעל חיים, טל ברמן ואביעד קיסוס יקבלו את פרס הרדיו לתוכנית האקטואליה הטובה ביותר, רבקה מיכאלי תזכה בפרס הרדיו לתכנית המלל שאינה אקטואליה, ירון אשבל יקבל את פרס הרדיו לתכנית המוסיקה ועוד.