ארדן בכנס העיתונות: "גורל העיתונאים – כנהגי הכרכרות"

שר התקשורת ארדן, מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס, מו"ל הארץ עמוס שוקן, בעלי "מעריב" בן-צבי ועוד בכירים בעולם התקשורת לקחו חלק בכנס אילת לעיתונות בפאנל שכותרתו: "דבר העורך". "שכר העיתונאים בירידה מתמדת", התריע השר ארדן בכנס. בן-צבי הבטיח: "תוך 3-4 שנים מעריב יעבור את ידיעות"

באילת נפתח היום (א') כנס אילת לעיתונות 2013, בהשתתפות כאלף עיתונאים ואנשי תקשורת. בפאנל המרכזי שנשא את הכותרת "דבר העורך": התייחס שר התקשורת גלעד ארדן לעתידו של עולם העיתונות. "מה שקרה בעבר לנהגי הכרכרות ולמפתחי התמונות, קורה היום לעיתונות המודפסת", אמר ארדן. את הדיון העברנו כאן בשידור חי כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר התקשורת דיבר על השינויים החלים בתחום התקשורת ואי הוודאות הגוברת. "תחום התקשורת עובר שינויים, המצב גורם לחוסר יציבות וחוסר וודאות בנוגע לעתיד המקצוע שכר העיתונאים בירידה מתמדת, והשינויים העולמיים גם משפיעים", אמר ארדן. "גם הכוחות החדשים והכוחות הישנים ייאלצו להסתדר ולהיערך".

ארדן קרא לנצל את הטכנולוגיה ולהפנות תקציבים לעולם התוכן - כדי לשפר את מצבה של העיתונות. השר הוסיף עוד כי "בימים הקרובים תוקם ועדה ציבורית שתמליץ על מערכת כוללת של פיקוח על כלל התוכן".

את הפאנל הנחה שלום קיטל ולקחו בו חלק: מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס, מו"ל הארץ עמוס שוקן, מפקד גלי צה"ל ירון דקל, עורך "כלכליסט" יואל אסתרון, שלמה בן צבי הבעלים והעורך הראשי של העיתונים מעריב ומקור ראשון, עורך גלובס חגי גולן, עורך אתר "וואלה!" ינון מגל, ד"ר קלודין קורל עורכת ראשית ב"אל-מוניטור" ואלדד קובלנץ מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית.

משתתפי פאנל "דבר העורך" (יונתן סננס, חדשות 2)

אופטימיות במעריב

"התנאי מספר אחד להבריא את העיתונות היא להגיע לאיזון תקציבי", אמר בן-צבי בפאנל. "אני אומר לכם שבלא פחות משלוש, אולי ארבע שנים, מעריב יעבור את מספר המינויים של ידיעות אחרונות. אני אשקיע עוד ועוד משאבים בעיתון ובעיקר בסוף השבוע". הבעלים של מעריב הבטיח כי החל מהחודש הבא תוצא מהדורה שנייה של העיתון. "מעריב יודפס בערב ויחולק בחינם ברכבות", ציין.

מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית, אלדד קובלנץ הצהיר כי "השידור הציבורי צריך לעבור שינוי דרסטי". הוא ברך על הוועדה שצפויה לקום והביע תקווה שבסיומה ניתן יהיה לדעת לאן פניו של השידור הציבורי.

בהמשך הכנס: חלוקת פרסי הוקרה לעיתונאים

הכנס, במלון הרודס, נערך זו השנה השביעית על ידי אגודת העיתונאים בתל אביב, ונחשב לאחד האירועים המרכזיים של העיתונות בישראל. המשתתפים בו דנים בין השאר במעורבות התקשורת בבחירת נגיד בנק ישראל, במחנות בתקשורת בפרשת אשכנזי, ברשתות החברתיות מול התקשורת המסורתית, במכת צווי איסור הפרסום, בהטרדות המיניות בכלי תקשורת ועוד.

"לנצל טכנולוגיה ולתקצב את התוכן" (יונתן סננס, חדשות 2)

מחר, בערבו המרכזי של הכנס, יוענקו פרסי מפעל חיים של כנס אילת לעיתונות, לעיתונאים הוותיקים אורי אבנרי ואריה גולן על תרומתם לעיתונות הישראלית. בעבר זכו בפרסים העיתונאים דב יודקובסקי ז"ל, דן מרגלית, יעקב אחימאיר, ירון לונדון, מוטי קירשנבאום, סבר פלוצקר, חיים יבין ועוד.

במסגרת ערב הרדיו שיתקיים מחרתיים, יחולקו פרסי הרדיו ופרס הרשות השנייה ע"ש רחל פרימור ז"ל. דן כנר יקבל פרס מפעל חיים, טל ברמן ואביעד קיסוס יקבלו את פרס הרדיו לתכנית האקטואליה הטובה ביותר, רבקה מיכאלי תזכה בפרס הרדיו לתכנית המלל שאינה אקטואליה, ירון אשבל יקבל את פרס הרדיו לתכנית המוסיקה ועוד.