שוב: להקת כרישים סמוך לחופי ישראל

כחודש וחצי לאחר תקיפת הכריש באשדוד, הבחין אתמול רני אוליבר, עובד בתחנת הכוח באשקלון, בלהקת כרישים גדולה קרובה מאוד לחוף. "היו שם 13 או 14 מהם, אף פעם לא ראיתי להקה כל כך גדולה", סיפר אוליבר. "מזל שהייתי במרחק בטוח, למי שהיה במים זה היה יכול להיות מפחיד"

להקת הכרישים ליד אשקלון (רני אוליבר)

שוב כרישים מגיעים סמוך לחופי הארץ: כחודש וחצי אחרי שכריש נשך את ידו של דייג באשדוד, אתמול (ה') נצפתה להקה שלמה של כרישים סמוך לתחנת הכוח באשקלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רני אוליבר, בן 50, יצא במסגרת עבודתו לביקורת במזח של תחנת הכוח רוטנברג ואז הבחין בלהקה. "זו היתה להקת כרישים, היו שם 13 או 14 מהם", סיפר לחדשות 2 Online. "הם הסתובבו במים, משהו כמו 10 דקות. זו הפעם הראשונה שנתקלתי בלהקה כל כך גדולה, אבל הייתי במרחק בטוח. למי שנמצא על החוף בקו המים זה הרבה יותר מפחיד".

לפני כחודש וחצי, התקרבות כזו של כריש לחוף הסתיימה באסון. צעיר בן 26 מתל אביב פונה לבית החולים במצב בינוני, לאחר שהותקף על ידי כריש במהלך עבודתו בחוות דגים בנמל אשדוד - וחלק מכף ידו נקטע.

האירוע החריג התרחש סמוך לשעה 11:30, אז ננשך הצעיר על ידי הכריש - בעת שעסק בטיפול בדגים בחוות דגים הממוקמת כ-12 קילומטרים מהחוף. לטענת הצעיר, במהלך העבודות נשך אותו הכריש והוריד חלק מכף היד - מהאמה (קצת מעל לשעון) עד לקצה כף היד. הצעיר נותח בבית החולים בהצלחה, ושוחרר כמה ימים לאחר מכן.

עם זאת, מדענים מסבירים כי אין סיבה לבהלה מפני הכרישים, אלא לכל היותר לזהירות. דוקטור רועי הולצמן המתמחה בביולוגיה ימית באוניברסיטת תל אביב הסביר כי יש מקרים של תקיפות כריש ברחבי העולם, אך מדובר באירוע נדיר בישראל.

"חשוב להבין שבשגרה, גם כריש טורף אינו מעוניין בבשר אדם", ציין דוקטור הולצמן. "נכון, מדובר בעל חיים טורף ותוקפני, אך הוא אינו מחפש אחר בני האדם בחופים. יתרה מכך - כבעל חיים המורגל במחייה במים הפתוחים הוא אינו מחפש אחר טרף הגדול ממנו במימדיו. כך למעשה, הקלישאה לפיה כניסה למים עם פצע מדמם בסביבת כרישים תסתיים בתקיפה - אינה נכונה. עם זאת, אם הכריש חש שהוא במגננה, הוא עלול לתקוף".