עופר עיני: "אין שום עסקה או פרשה"

יושב ראש ההסתדרות היוצא דוחה את הטענות לפיהן החליט לפרוש כחלק ממהלך פוליטי נרחב יותר. בריאיון למהדורה המרכזית אמר עיני: "אני מעריך שלא אתמודד בבחירות הבאות לכנסת"

שעות לאחר ההכרזה הדרמטית על פרישתו מראשות ההסתדרות, דוחה יושב הראש היוצא עופר עיני טענות לפיהן התפטרותו היא חלק ממהלך שנועד להכשיר את כניסתו לפוליטיקה. בריאיון למהדורה המרכזית הבהיר עיני: "אין שום עסקה, אין שום פרשה. אני מעריך שלא אתמודד בבחירות הבאות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התרגלנו לתרבות שבה אנשי ציבור מחזיקים את הכיסא ולא עוזבים אותו, אבל פה מדובר באיש ציבור שמרגיש שמיצה את עצמו ופורש בכבוד", הסביר עיני. "באחד בפברואר אני פורש. אני מניח שבשלב ראשון אצא לחופש ואחרי זה אחליט על המשך דרכי".

עיני וניסנקורן במסיבת העיתונאים (חדשות 2)
עיני אף דחה את הביקורת שהופנתה כלפיו בעקבות הכרזתו על אבי ניסנקורן, יושב ראש האיגוד המקצועי בהסתדרות, כמועמד להחליפו. "חוקת ההסתדרות קובעת שבית נבחרי ההסתדרות בוחר את המחליף בהצבעה", הבהיר. "ניסנקורן יופיע בפניה בשבוע הבא ותתקיים הצבעה דמוקרטית. הוא איש ראוי ואחד האנשים המוצלחים ביותר להוביל את ההסתדרות".

יושב ראש ההסתדרות התייחס גם ליחסים העכורים עם יושבת ראש העבודה שלי יחימוביץ'. "אני לא בסכסוך איתה. היו לנו חילוקי דעות ואמרתי לה את זה בארבע עיניים". עיני התייחס גם לבחירות הקרובות לראשות העבודה ואמר: אני לא תומך כרגע באף אחד. אני לא חייב לנקוט עמדה".

אלון חסן (חדשות 2)
במהלך הריאיון התייחס עיני לאחת הפרשות שהטילו צל על הקדנציה השנייה שלו בהסתדרות - פרשת אלון חסן, יושב ראש עובדי נמל אשדוד. "אלון חסן הודיע שהוא רוצה לחזור. ועדה בראשות היועץ המשפטי של ההסתדרות נתנה המלצה חד משמעית", אמר עיני. "אני לא רואה את ראש הממשלה, אחרי חוות דעת חד משמעית של היועץ המשפטי, מקבל החלטה הפוכה".

"הרגשתי שאני לא יכול לתת 100%"

הבוקר נפגש עיני עם ראשי סיעות הקואליציה והודיע להם על החלטתו לסיים את תפקידו בראשון בפברואר 2014, לאחר שמונה שנות כהונה. "אני חש תחושת מיצוי ורצון לצאת לדרך חדשה", אמר עיני בהודעה שפרסם עוד בטרם הפגישה. "בתקופה זו הגיעה ההסתדרות לשיאים חסרי תקדים בכל הקשור להשפעתה על המשק, החברה הישראלית ועל ציבור העובדים והגמלאים והיא זוכה לאהדה רבה בקרב הציבור כולו".

"לא יכול לתת 100%". עופר עיני (פלאש 90, אביר סולטן)

עיני, מי שנחשב לאחד האנשים החזקים ובעלי ההשפעה הרבה ביותר במשק הישראלי, הסביר את החלטתו בתחושת מיצוי שחש בחודשים האחרונים. "המלאכה היא לא קלה. תפקיד יו"ר ההסתדרות דורש 100% מזמנך ומכוחך, אין יום ואין לילה. גם כשאתה הולך לישון אתה מתעורר כי משהו מעיק עליך. במפעל אחד אולי לא יהיו משכורות, אחר אולי ייסגר, ומי שלוקח ללב זוכר את זה גם כשהוא הולך לישון", אמר עיני כשהתרגשות רבה ניכרת עליו. "לא הרגשתי שאני יכול לתת עוד את ה-100%, הייתי חייב להיות הגון עם ציבור העובדים ולפרוש בזמן".