צפו: מיקי חיימוביץ' ויעקב אילון שוב יחד על מסך אחד

ביום ההולדת ה-20 של חברת החדשות 2, החזרנו לאולפן את שני המגישים הראשונים של המהדורה המרכזית, מיקי חיימוביץ' ויעקב אילון, להיזכר בימים הראשונים של הערוץ. בראיון מיוחד לתכנית הלילה הם נזכרים בימים הראשונים של הערוץ הצעיר

ב-4 בנובמבר 1993 הגיש יעקב אילון מבזק חדשות בן חמש דקות - ופתח את שידורי ערוץ 2. לכבוד יום השנה ה-20 לאותה הופעה היסטורית, הגיעו המגישים הראשונים יעקב אילון ומיקי חיימוביץ' לתוכנית הלילה, ונזכרו במהפכה שהתרחשה בתקשורת הישראלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ב-2 בצהריים התחיל השידור של ערוץ 2 החדש. מיד עם סיום המבזק הקצר שהגשתי שפכו עלי מים, שלום קיטל (המנכ"ל דאז) נישק אותי ולא הבנתי למה", שחזר אילון. "הדברים התגלגלו וזה איכשהו קרה, לא תכננו מהפכה. ההיסטוריה תהיה לצידנו אם תגיד שביום שהופענו אי אפשר היה לעצור את זה".

"משהו בשפה השתנה, משהו בסדרי העדיפויות השתנה. במקום 'מבט' שהייתה מדורת ומהדורת השבט המרכזית, היינו נחשבים למשהו כל כך קטן ולא נחשב ועשינו עבודה קשה וסיזיפית והייתה כן מחשבה ליצור אלטרנטיבה ולעשות משהו אחר. גם לנושאים חברתיים וכלכליים ניתן לפתוח מהדורה, וזה היה חדש", מספרת חיימוביץ'.

"היה ניסיון להצעיר את המסך ולשנות את הגישה מהערוץ הראשון", מוסיפה המגישה הראשונה של המהדורה. "אני גאה בזה שהחלוקה אצלנו הייתה שוויונית ושאני הגשתי לראשונה עד סוף חודש תשיעי, בניגוד לנשים בערוץ הראשון שהפסיקו להגיש ברגע שהם נכנסו להריון".

המשדר הראשון של חדשות 2, 1993 (חדשות 2)

"סיקור רצח רבין הביא למהפך בהרגלי הצפייה"

שנתיים לאחר עליית הערוץ, הגיעה נקודת המפנה ששמה את הערוץ על המפה: סיקור רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, והימים הדרמטיים שהגיעו לאחריו, הציבו את הערוץ לראשונה בעמדת הובלה. "הרגע הזה והימים שבאו אחריו, הדרך הבלתי אמצעית שסיקרנו את האירועים, הריאיון של רפי רשף עם לאה רבין לדוגמא, הביא הרבה צופים אלינו וזה היה מהפך בהשוואה למה שהיה עד אז", אומרת מיקי חיימוביץ'.

מיקי ויעקב במשדר בחירות 1996 (חדשות 2)
"זה היה הלילה הכי דרמטי שאני יכול לחשוב עליו בשידורי טלוויזיה. בקרוב יציינו 50 שנה לרצח קנדי, וזה מסוג רגעי הטלוויזיה שמתרחשים לעתים מאוד רחוקות", מספר אילון. "לא דמיינתי שזה יקרה פה וזה קרה בשידור חי. שנתיים אחרי שערוץ 2 נולד זה היה רגע המהפך, על רקע החולשה של הערוץ הראשון ערוץ 2 סחף את כל עם ישראל והפכנו באותו רגע לספק החדשות המרכזי של ישראל".

"היינו הפנים של שנים מאוד קשות מבחינה חדשותית. ערוץ 2 מבחינת החדשות הצליח למצב את עצמו כאלטרנטיבה, הקצב שלנו היה שונה ותוך זמן קצר המהדורה הפכה להיות הנצפית ביותר - וכל השאר היסטוריה", סיכמו השניים.