חגי עמיר: "היה עדיף לרצוח את רבין שנתיים קודם לכן"

חגי עמיר, אחיו של רוצח רה"מ המנוח, התראיין לעיתון באוסטרליה וסירב להביע חרטה. הוא סיפר כי הוא ואחיו לא האמינו שיצליחו לירות ברבין בגלל אבטחת השב"כ. עמיר טען כי לא היה שום יורה אחר: "יגאל ירה בו". ומתי לדעתו יקבל חנינה? "כשהמדינה תתמוטט, כמו מצרים"

"לא מתחרט" (AP)

"לא מתחרט, היינו צריכים לרצוח את רבין שנתיים קודם לכן" - כך אמר חגי עמיר, אחיו של רוצח ראש הממשלה, בראיון לכתב אורי גולן, שהתפרסם בעיתון האוסטרלי "סידני מורנינג הראלד" - וסירב להביע חרטה. "לא הייתה ברירה, זה היה עניין בעל חשיבות לאומית, כמו מלחמה - לעצור אותו בכל מחיר", הוסיף עמיר, שישב במשך 16 שנים בכלא לאחר שהורשע בקשירת קשר לרצח ראש הממשלה יצחק רבין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון הוסיף עמיר כי אינו מתחרט. עמיר, שסירב בעבר להתראיין לכלי תקשורת מאז שחרורו בחודש מאי האחרון, הדגיש: "לא שיניתי את דעתי. ידענו מה אנחנו עושים, והיינו מוכנים לשלם את המחיר. לא הייתה ברירה, זה היה עניין בעל חשיבות לאומית".

"ידענו שזה יפגע בנו ובמשפחתנו, אבל אי אפשר לערוך שיקולים כאלה, זה כמו מלחמה", הסביר אחיו של חגי עמיר, שהזכיר כי בית הוריו הוצת והפגנות מחאה נערכו מול בית ההורים ומול הגן שניהלה אמם, גאולה עמיר.

"עכשיו אני חושב שהיינו צריכים לבצע את זה שנתיים קודם, אבל השארנו לרבין זמן להודות שהוא טעה. כשהוא חתם על הסכם אוסלו ב', באוקטובר 1995, והסכים למסור שטחים, היה ברור שהוא לא חושב שזו טעות", הסביר עמיר על הרקע לרצח. אז, לדבריו, החליטו השניים לרצוח את ראש הממשלה. 

"לעצור אותו בכל מחיר". יצחק רבין ז"ל (חדשות 2)

"לא חשבתי שנצליח"

"היה בלתי אפשרי לתכנן את זה לפרטי פרטים, אבל תכננו את הפרטים הגדולים. הרעיון היה לעצור אותו בכל מחיר". אמר עמיר למראיין. הוא סיפר שהיה מתוח בעת העצרת, שבה ירה אחיו בראש הממשלה: "הייתי מאוד עצבני. היה חשוב לי לדעת שהוא חי ושהוא הצליח במשימה שלו. כשראיתי אותו חי בטלוויזיה, הוקל לי".

"לא חשבתי שנצליח לירות בו", הודה אחיו של רוצח ראש הממשלה, "השב"כ עובדים ומתאמנים בדיוק לתרחישים האלה. אם זה היה צלף מרחוק, אז הכדור הראשון היה מפתיע. כאן הירי היה מטווח אפס, ולכן קיימות כל תיאוריות הקונספירציה". גאולה, אמו, עדיין מאמינה כי בנה ירה כדורי סרק, ולדבריה הרוצח הוא אדם אחר, אך חגי מכחיש: "יגאל ירה בו".

עמיר הצהיר כי אינו מצביע גם לאחר ששוחרר. מפלגות הימין, שבהן תמך בעבר, הן חלשות וחסרות אומץ, לדבריו. "אני לא מוכן להילחם עבור האנשים האלה - אני מוכן להילחם עבור מדינה יהודית עם ערכים יהודים", אמר. "כשאתה דבק באמונותיך ובעקרונותיך, זה נותן לך תחושת כוח שלא תתואר". כשנשאל לגבי האפשרות שאחיו יקבל חנינה, הצהיר עמיר כי "אני לא חושב שזה יקרה בשלב הזה, אבל אני מאמין שהמדינה תתמוטט כמו מצרים או סוריה, ואז זה עשוי לקרות".