חוששים מטיסות? כך תתגברו על הפחד

אחד מכל שלושה נוסעים סובל מפחד טיסה. רובם מצליחים להרגיע את עצמם בצורות שונות, אבל חלק קטן מהם פשוט לא מסוגלים להביא את עצמם לעלות על מטוס. בשבילם נפתחו סדנאות שונות שמנסות להעביר את הפחד בדרכים שונות: הסבר איך המטוס עובד, ביקורים בתא הטייס, טיסות במטוס קל והשיא - טיסה הלוך ושוב לאילת

במשך 12 שנים משפחת דנין טיילה אך ורק בארץ, לא רק בגלל אהבת המולדת, אלא בעיקר בגלל שהאם פוחדת לטוס. והכל התחיל, מכל המקומות, דווקא בדרך חזרה מירח הדבש. מאז, היא כמו רבים אחרים לא מסוגלת לעלות על מטוס, והיא כובלת את עצמה לארץ. נופש? רק בספינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בנחיתה היה צריך לעשות סיבוב ואז המטוס ירד נורא נמוך", אמרה האם מיכל. "הסתכלתי מהחלון וראיתי שהיינו ממש קרובים לים וראיתי בעיני רוחי איך אנחנו מתרסקים לתוך המים והמטוס עולה באש - התסריט הכי נורא שאני יכולה לדמיין".מיכל החליטה להלחם בפחד ונרשמה לסדנה שמעביר הטייס מיקי כץ. אחרי השיעורים העיוניים, מיקי החליט שלמיכל גם יעזור ללכת לסימולטור כדי שתוכל להבין טוב יותר מה באמת קורה בתא הטייס.

"ראיתי איך אנחנו מתרסקים". מיכל ומיקי (חדשות 2)

"צריכים להבין שאנשים שפוחדים לטוס, כל מה שקשור אצלם לטיסה הוא שלילי. ברגע שהם מקבלים תשובות מקברניט, נכנסים לתא הטייס, מה זה המטוס הזה ומה אלה הרעשים שהוא עושה, פתאום הם מתחילים להבין שהם הולכים לקחת חלק במשהו יותר הגיוני ממה שהם חשבו", אומר כץ.

"שנים שאני מדמיינת את תאילנד"

גם יואב לוי ניסה להפנים שגוש מתכת במשקל 300 טונות שעף בשמיים, הוא דבר הגיוני. "באיזה שהוא שלב, פתחו לי את העיניים והבנתי שאני היחיד שמפספס בזמן שכולם טסים". אז גם הוא עשה מעשה, ועכשיו הוא בוגר קורס נגד חרדות טיסה שערכה לפני כמה חודשים לראשונה חברת התעופה אל-על. "נדהמתי לגלות את העוצמה של הפחד, שיש אנשים מבוגרים שיש להם פחד בלתי מוסבר מדבר שהוא הכי בטוח בעולם".

עדיין, מדי פעם צריך תזכורת גם לסטטיסטיקות: בשנת 2011 באירופה לדוגמא, שישה בני אדם נהרגו בתאונות מטוסים בעוד ש-30 אלף נהרגו בכבישים. לחלקנו הדרך לחופש, הדיוטי פרי והאוכל במטוס הוא חלק בחופש שמחכים לו - ולאלה שמפחדים מטיסה מדובר בסיוט: דופק מהיר, הזעה, לחץ וחרדה.

מחקרים מראים ש-30% מאוכלוסייה סובלים מפחד טיסה מסוים אבל רובם מצליחים להרגיע את עצמם. הסדנה מיועדת לאלו שאינם מצליחים להביא את עצמם כלל לנמל התעופה או להזמין כרטיס טיסה. בסדנה של 'ישראפלייט' אין הרבה דיבורים - אלא בעיקר תכלס: לוקחים את האנשים במטוס קטן וקל, ומראים להם איך המטוס עובד.

"אני מפחדת, אני רועדת ואני רוצה שזה ייגמר כבר", אומרת מיכל בטיסה הראשונה לאילת. ההלוך עבר בשלום ושעה אחר כך בדרך חזרה, היא כבר חולמת לטוס לתאילנד לבר מצווה של הבן. "אני מאוד גאה בעצמי, וכבר רואה את העתיד".