יצחק רוכברגר השעה עצמו מראשות רמת השרון

ראש עיריית רמת השרון יצחק רוכברגר הודיע בפתח משפטו כי הוא מעשה עצמו מתפקידו. עורך דינו של רוכברגר, המואשם במרמה והפרת אמונים ורישום כוזב, ציין: "הנאשם בחר להכריז על נבצרותו הזמנית כדי שיוכל להתפנות רק למשפט". בשבוע שעבר זכה רוכברגר ברוב גדול לכהונה נוספת בראשות רמת השרון

כפי שפורסם לראשונה אמש בחדשות 2, הבוקר (ד') הודיע ראש העיר רמת השרון יצחק הוכברגר על יציאתו לחופשה, וזאת בעקבות המשפט המתנהל נגדו בגין מרמה והפרת אמונים ורישום כוזב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנאשם בחר להכריז על נבצרותו הזמנית מתפקידו הציבורי כדי שיוכל להתפנות רק למשפט", אמר הבוקר עורך דינו ליאור אפשטיין בפתח משפטו בבית משפט השלום בתל אביב. כמו כן עורך הציע הדין אפשטיין להעביר את ההליך המשפטי לגישור והנושא ייבחן הפרקליטות.

"הודעתי באמצעות פרקליטי שעל מנת לסיים את הכל הכי נקי וחלק, עלי להודיע על נבצרותי, וזאת במטרה לסיים את ההליך עד ינואר או פברואר", אמר רוכברגר מחוץ לאולם בית המשפט. "ממילא אני נכנס לתפקידי רק ב-13 בנובמבר, אז לא יקרה אסון אם אהיה חודש בחופש. אעביר סמכויות לממלאת מקומי".

רוכברגר: מכיר בעליונות בית המשפט

"המטרה שלי היא לא לבקר את מערכת המשפט, אלא לסייע לה בזה שאני אומר שאני מכיר בעליונותה וזז הצידה בתקופת המשפט", הוא הוסיף. "אני אחראי לעצמי, פעלתי כפי שפעלתי ואני חושב שמה שעשיתי אחראי ובוגר. לא עשינו שום תרגיל כדי למשוך את ההליכים. אין לי ספק שבסופו של יום אהיה ראש העיר של רמת השרון בחמש השנים הבאות".

עורך דינו של רוכברגר הבהיר כי החלטתו להשעות עצמו לא נובעת מאיתות שקיבלו מבג"ץ. "זו דרך ביניים ראויה המשמרת את רצון הציבור שרוצה בו כראש עיר וגם את תפיסת בג"ץ. אם בג"ץ יחליט אחרת, נרכין ראשנו בפני ההחלטה".  

חודש לפני הבחירות: רוכברגר הודח

הודחו לפני הבחירות. רוכברגר, לחיאני וגפס (חדשות 2, יוסי זילברמן)
בג"ץ הורה להדיח את רוכברגר מתפקידו - כחודש בלבד לפני הבחירות לרשויות המקומיות. בשבוע שעבר נבחר רוכברגר ברוב גדול לכהונה נוספת בראשות עיריית רמת השרון. בג"ץ לא פסל בהחלטתו את התמודדותו של רוכברגר לכהונה נוספת. "דעתנו אינה נוחה, בפן הציבורי, מהתמודדותו על תפקיד ראש העירייה בבחירות הקרובות, אך בפן המשפטי אין אפשרות למנוע התמודדות כזו", נכתב בפסיקה.

הרכב של שבעה שופטים בבית המשפט העליון קבע כי אם ייבחר לכהונה נוספת, יהיה על מועצת העיר להתכנס בסמוך למועד הבחירות ולהכריע בשאלה האם להעבירו מתפקידו. בבחירות האחרונות זכה רוכברגר ל-56% תמיכה.

חוק ההשעיה: ועדה תקבע את עתיד ראשי הערים

שר הפנים גדעון סער (רויטרס)
בשבוע הבא יפיץ שר הפנים גדעון סער תזכיר חוק הקובע לראשונה כי ניתן להשעות ראשי ערים נגדם הוגשו כתבי אישום חמורים. על פי הצעת החוק, במקרה של הגשת כתב אישום תוקם ועדה, בראשות שופט מחוזי בדימוס, אשר תחליט האם כתב האישום מהווה הצדקה להשעיית ראש עיר.

הוועדה תשקול את נסיבות כתב האישום, בהן העבירות המיוחסות לראש העיר, הזיקה שלהן לתפקיד ראש הרשות, מספר האישומים בכתב האישום, משך הזמן שחלף מביצוע העבירה לכאורה ועוד. אם תחליט הוועדה כי כתב האישום אכן מצדיק השעיה, ראש העיר יושעה מתפקידו למשך שנה.

אם בתום שנה לא יסתיימו ההליכים השיפוטיים, תוכל הוועדה להאריך את תקופת ההשעיה. אם יוחלט שלא להאריך את תקופת ההשעיה, יחזור ראש העיר לתפקידו בתום שנה, גם אם טרם הסתיימו ההליכים השיפוטיים נגדו. אם יזוכה, יוכל ראש העיר לשוב לתפקידו.