5 יישובים חדשים יוקמו בין ב"ש לדימונה

משרד הבינוי והשיכון פועל בימים אלה כדי לאשר את בנייתם של חמישה ישובים חדשים בצפון הנגב, בשטחים הפתוחים שבין הערים דימונה ובאר שבע. שמות ליישובים החדשים כבר יש, וגם לא מעט מתנגדים שטוענים כי מהמלך ימוטט את היישובים הוותיקים באזור

בנייה בנגב, ארכיון (רויטרס)

הפרחת השממה, הגרסה המעשית: משרד הבינוי והשיכון פועל בימים אלה להקמתם של חמישה יישובים חדשים בשטח שבין באר שבע לדימונה. ההצעה, שתובא בשבועות הקרובים לאישור הממשלה, נועדה לקדם את המשרד החלטת הממשלה על קידום ופיתוח אזורי הפריפריה - כך מפרסם הבוקר עיתון "הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד בטרם אושר המהלך, אנשי משרד הבינוי והשיכון כבר מצאו שמות לחמשת הישובים המתוכננים. כך שאם בתוך מספר שנים תרצו לעבור להתגורר בנגב תוכלו לבחור בין היישובים עומרית, גבעות עדרים, טלם, תלמה וטליה. אבל אל תמהרו לחתום על משכנתא - יש לא מעט גופים המתנגדים להקמת היישובים החדשים.

ההתנגדות הנחרצת ביותר מגיעה מכיוון החברה להגנת הטבע, שם טוענים כי הבנייה באזור תוביל לפגיעה בשטחים פתוחים ואף תחליש כלכלית את היישובים הקיימים בשטח. גם המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שתידרש לאשר את התוכנית, התנגדה בשנים האחרונות להקמת יישובים חדשים משום שהעדיפה לעודד ניצול יעיל יותר של השטחים המיושבים.

"חבל שמשרד השיכון והממשלה עסוקים כל הזמן בתוכניות להקמת עוד ועוד יישובים חדשים, במקום לפתור את הבעיה האמיתית, ולתת מענה רציני למצוקת הדיור ממנה סובלים האזרחים", אמר סמנכ"ל החברה להגנת הטבע, ניר פפאי. "מלבד הפגיעה הסביבתית, יישובים חדשים באזור יפגעו ביישובים הקיימים, בכך שימשכו אליהם אוכלוסייה חזקה מיישובים אלה. את חיזוק הנגב יש לעשות על ידי עיבוי יישובים קיימים, פיתוח נכון, יעיל ובר־קיימא, הקצאת משאבים לקליטת משפחות חדשות באותם יישובים ויצירת מקורות פרנסה".

אם בסופו של דבר תאושר הקמת חמשת היישבים, הם ייצטרפו ליותר מעשרה יישובים חדשים שהקמתם אושרה בשנים האחרונות באזור צפון הנגב, חבל לכיש ואזור ניצנה.