בדיקה: גרים מעבר לקו הירוק? תתקשו לשכור רכב

אם אתם מתגוררים מעבר לקו הירוק – באריאל או במעלה אדומים למשל – לא תוכלו לשכור מכונית מחברת הרץ, כך עולה מבדיקה של חדשות 2. האם מדובר בחרם פוליטי או שמא בחשש מגניבות? "אם שוכרים רכב בישראל - יש להיות איתו בשטחי ישראל", הבהירה מוקדנית החברה. "מעבר לזה זה כבר לא שטח ישראל, אין ביטוח"

אם יש לכם רישיון נהיגה בתוקף וכרטיס אשראי - השכרת רכב היא פעולה פשוטה מאוד בארץ. אבל אם אתם תושבי אריאל, מעלה אדומים, או בכלל גרים או מבקרים מעבר לקו הירוק - מתברר שהמצב משתנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם זה מעבר לקו הירוק, את לא יכולה לנסוע עם רכב שלנו", הבהירה מוקדנית חברת "הרץ" לנציגת חדשות 2 שמציגה עצמה כתושבת אריאל. המוקדנים של הרץ, חברה בינלאומית שמחזיקה סניפים בארץ, פשוט לא יאפשרו לכם לשכור רכב אם אתם גרים מעבר לקו הירוק - גם אם זה בגושים הגדולים.

בתקנון החברה מופיע הסעיף הבא: "השוכר מתחייב לא להשתמש ברכב מחוץ לגבולות מדינת ישראל". למוקדניות יש קביעה נחרצת בעניין הזה. "אם זה מעבר לקו הירוק, מבחינה חוקית - לא תוכלי לנסוע על הרכב הזה", מבהירה המוקדנית. "את שוכרת רכב בישראל, את צריכה להיות איתו בשטחי ישראל. מאורנית והלאה את לא יכולה לנסוע. מבחינת 'הרץ' זה כבר לא שטח ישראל. אין ביטוח פשוט".

"זו ממש אפליה"

חברת "הרץ" (חדשות 2)
אותו סעיף בתקנון נמצא אומנם גם בחברות אחרות, אבל כשהתקשרנו להזמין שם רכב בתור תושבי השטחים, לא נתקלנו בבעיה. "כל עוד זה בשליטה ישראלית, אין בעיה", הבהיר המוקדן של חברת אלדן. "אין שום בעיה שתיכנס לאריאל עם הרכב", אומר עובד חברת AVIS. "זה רק מה שקשור לרשות הפלסטינית. מעלה אדומים זה לא קשור לרשות הפלסטינית", אומרת מוקדנית חברת באדג'ט.

"אם אני לא יכולה לשכור רכב ולנסוע לבית שלי או לאן שאני רוצה, זאת ממש אפליה", אומרת נעמה מההנהגה הצעירה של הבית היהודי. "אני אזרחית, גדלתי במדינה, שירתתי בצבא". נעמה וחבריה להנהגה הצעירה פנו בעניין למשרד התחבורה. בתגובה ענו להם שמדובר בהתנהלות המנוגדת למדיניות הממשלה ושכל אדם פרטי שיפנה וידווח על כך, יקבל סיוע מלא בפנייה לבית המשפט.

מחברת הרץ נמסר בתגובה: "הטענות המיוחסות לחברה אינן נכונות. החברה מאפשרת לכל לקוח לשכור ולנהוג ברכביה בשטחי מדינת ישראל, למעט מקומות שהכניסה עליהם הוגדרה על ידי הרשויות כאסורה או מסוכנת".