רעידת אדמה קלה הורגשה באילת

מהאגף הסיסמולוגי במכון הגיאו-פיזי נמסר כי מוקד הרעש היה באזור טאבה וכי עוצמתו הייתה 3.3 דרגות. לא נמסר על נפגעים או על נזק. מדובר ברעש האדמה השישי במספר שמורגש באזור בתוך שבוע

עוצמת הרעש - 3.3 דרגות (AP)

רעידת אדמה שישית בישראל בתוך שבוע: מהאגף הסיסמולוגי במכון הגיאו-פיזי נמסר כי רעש בעוצמה 3.3 הורגש אחר הצהריים (ד') באילת, סמוך לשעה 15:30.  לא ידוע על נפגעים או על נזק. מקור הרעש היה סמוך לטאבה שבסיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת השבוע הורגשו שני רעשי אדמה, גם הם בעוצמה 3.3, באזור הצפון. המוקד היה היה כ-8 קילומטרים מהעיר טבריה ובעומק של 7 קילומטרים. "ישנתי והמיטה זזה והמראה בקיר עוד שנייה נפלה. אני כולי רועדת", סיפרה הילה, תושבת הצפון, לחדשות 2 Online. גם ניקול חשה את רעידת האדמה: "המיטה שלי התחילה לרעוד חזק ואני גרה בקומה שמינית".

לנוכח גל רעידות האדמה האחרון, הורה יו"ר הוועדה למוכנות העורף, ח"כ אלי ישי, על כינוס חבריה. "גל רעידות האדמה הפוקד את אזורנו מחייב בדיקה מקיפה של מוכנות המדינה והעורף לכל תרחיש אפשרי היכול לבוא כתוצאה מרעידות האדמה", טען ישי.

"אסור להתעלם מהתופעות הפוקדות אותנו לאחרונה ביתר שאת", הוסיף ישי, "לכן הוריתי על כינוס מיוחד של הוועדה כבר בראשית השבוע הבא, להצביע על ליקויים אם ישנם ולדרוש את תיקונם בהקדם".

בשל סדרת רעידות האדמה הקלות, כינס אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון על היערכותו של העורף להתמודדות עם רעשי אדמה. בדיון לקחו חלק גם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' והשר להגנת העורף גלעד ארדון ובסופו הורה נתניהו: "לקיים תרגולת נוספת ולרענן את ההנחיות לציבור".

בישיבה מסרו המשתתפים סקירות על היערכות המשרדים השונים לתרחיש של רעידת אדמה גדולה. כמו כן, ניתנה סקירה על כיצד לפעול בתרחיש בעל סבירות נמוכה - לצונאמי. "בתרחיש כזה תינתן הנחיה לציבור להתרחק מחופי הים", צוין בדיון.

"נערכים ל-7,000 הרוגים ברעש אדמה"

השר להגנת העורף גלעד ארדן (AP)
השר להגנת העורף גלעד ארדן אמר הבוקר במהלך דיון בכנסת כי "המדינה נערכת לכך שבמקרה של רעידת אדמה יהיו כ-7,000 הרוגים, עשרות אלפים ייפצעו, ו-200 אלף איש יצטרכו סיוע או יאבדו את ביתם".

בעקבות רעידות האדמה הרצופות שהורגשו בתוך שבוע בצפון הארץ, הגישה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שאילתא על היערכות הממשלה, ובתגובה לפנייתה הזהיר השר ארדן כי "קצב חיזוק הבתים בפני רעידות אדמה אינו מספיק".

"המצב מחייב את כולנו להתכונן", הוסיף השר במהלך הדיון במליאת הכנסת. לדברי ארדן, המשרד להגנת העורף כתב תכנית לאומית להתכוננות לרעידת אדמה וביצע בשנים האחרונות תרגילים שונים במסגרת שבוע המוכנות הלאומי, בשיתוף עם המטות הלאומיים, מרבית משרדי הממשלה והרשויות המקומיות.

הוא הודה בדיון כי אין תמריץ מספיק לחיזוק מבני הדיור הציבורי, והדגיש כי יש צורך לחזק מאות אלפי דירות בארץ. לדברי ארדן, חובה לזהות ולאתר את המקומות הדחופים ביותר למיגון בארץ. השר ציין כי טרם הוסדרה חלוקת הסמכויות בין משרדו למשרד הביטחון, במקרה של אסון לאומי, וקרא לאוצר להעניק תמריצים ברורים לקבלנים לחיזוק מבנים בתמ"א 38.