כך תנהגו בעת רעידת אדמה

פיקוד העורף מחדד את ההנחיות לציבור: מה עושים בשטח פתוח ובשטח סגור, ואיך נוהגים בעת חשש מצונאמי? כל מה שחשוב לדעת, על כל צרה שלא תבוא

ראש הממשלה הנחה הערב (ב') את פיקוד העורף לחדד את הנחיות ההתמודדות עם רעידות אדמה לאור סדרת רעידות האדמה שהורגשו בימים האחרונים בצפון, הנחיות שחשוב שכולנו נכיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יש להדגיש כי לא מדובר בהנחיות חדשות, אלא בהדגשת ההנחיות הקיימות דרך קבע, המפורסמות באתר פיקוד העורף. בפיקוד העורף מדגישים כי השניות הראשונות הן קריטיות, ובעלות הסיכוי הטוב ביותר להינצל. יש לשמור על קור רוח ולהגיב במהירות.

ההנחיות להתנהגות נכונה בעת רעידת אדמה הן: לעבור במהירות לשטח פתוח מבלי להתמהמה. מי ששוהה בתוך מבנה נדרש לצאת לשטח פתוח אם הוא יכול לעשות זאת בתוך שניות ספורות - למשל אם מדובר במבנה חד-קומתי או בקומת קרקע. אין להשתמש במעלית, מחשש להיתקעות - גם לאחר תום הרעידה. לפני עזיבת המבנה על הדיירים לנתק את מפסקי הגז והחשמל.

אזרחים שאינם יכולים לצאת מהמבנה במהירות, מתבקשים להיכנס למרחב המוגן (הממ"ד), ולהשאיר את הדלת פתוחה. אם לא ניתן לצאת מהמבנה, ואין בתוכו מרחב מוגן, על האזרחים לצאת אל חדר המדרגות ולאחר מכן להמשיך לרדת אל היציאה מהבניין. ההנחייה לאנשים המרותקים לכיסא גלגלים היא לנעול את הכיסא ולהגן על ראשם, לאחר הגעה למקום בטוח.

להתרחק מחוף ים מחשש לצונאמי

מי ששוהה מחוץ למבנה בעת הרעידה מתבקש להישאר בשטח הפתוח ולהתרחק ממבנים, גשרים או עמודי חשמל. ציבור הגולשים והמשתזפים נדרשים לעזוב לאלתר את החוף, מחשש לגלי צונאמי. בפיקוד העורף מדגישים כי יש להתרחק מן החוף בקילומטר אחד לפחות, ומי שאינו יכול לעשות זאת מתבקש לעלות לבניין קרוב לקומה הרביעית לפחות, ולא לשוב לחוף במשך 12 שעות לפחות.

עוד מזהירים בפיקוד העורף מפני רעידות נוספות (אפטר-שוק), שעשויות להופיע דקות, ימים או חודשים אחרי הרעידה ולמוטט בניינים שנחלשו ברעידה הראשונה.

כמו כן הנהלים מחדדים את הצורך בהיערכות לרעידות האדמה גם במצב שגרה - התושבים מתבקשים לחזק את הבניינים שאינם עומדים בתקן לעמידות המבנים. פיקוד העורף מורה להורים לקיים שיחה משפחתית בנושא ולתרגל את הכללים "לפחות אחת לשנה", ובנוסף לקבוע מקום מפגש באזור פתוח ואיש קשר למקרה של נתק במשפחה בעקבות נפילת קווים.