רעידות האדמה בצפון: מבנים רבים בסכנה

שעות לאחר רעידת האדמה האחרונה שהורגשה סמוך לכנרת, מזהירים ראשי ערים בצפון כי הם אינם ערוכים למקרה של רעידה עוצמתית יותר. תכנית תמ"א 38, שנועדה לחזק מבנים חלשים, נכשלה באזור הצפון בשל חוסר כדאיות כלכלית וההערכה היא כי מבנים רבים שם בסכנת התמוטטות במקרה של רעידה עזה. בעקבות 4 רעשי אדמה בתוך מספר ימים

ארבע רעידות האדמה שהורגשו בימים האחרונים באזור הכנרת אומנם לא מבשרות בהכרח על רעידה גדולה יותר שתתרחש בקרוב, אך ראשי ערים בצפון מזהירים הערב (א') כי העיריות אינן ערוכות למקרה של רעידה עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות הרעידות התקיים הערב דיון חירום במשרד להגנת העורף בנוכחות השר גלעד ארדן וכל הגורמים המוסמכים. המשרד הודיע לאחר הדיון כי "הנחת העבודה נכון לרגע זה היא כי יש להמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בהתאם לעדכונים המועברים מאנשי המקצוע, ולקדם את מוכנות העורף לתרחישים השונים". בעיריית טבריה מבקשים לקיים מחר תרגיל חירום בבתי הספר.

בישראל ישנם יותר ממאה אלף בניינים שנמצאים בסכנת התמוטטות במקרה של רעידת אדמה חזקה. רבים מהמבנים האלה נמצאים בצפון, בערים כמו טבריה, קריית שמונה וצפת. אותן ערים נחשבות מועדות לפורענות בשל קרבתן לשבר הסורי-אפריקני.

ראשי הערים טוענים כי אין בידיהם הנחיות מיוחדות כיצד לפעול במקרה של רעידת אדמה. יתרה מכך, תכנית תמ"א 38, שנועדה לחזק מבנים חלשים, נכשלה בצפון הארץ בשל חוסר כדאיות כלכלית.

"ברעידת אדמה גדולה יותר יכול לקרות אסון"

ארבע רעידות האדמה האחרונות (חדשות 2)
מוקדם יותר היום התריע ראש עיריית טבריה זוהר עובד מפני הסכנות האורבות לעירו במקרה של רעש אדמה עוצמתי יותר בעתיד. בשיחה עם חדשות 2 Online אמר עובד: "אני כל הזמן אומר שאנחנו נמצאים בסכנה. אנחנו יושבים על השבר הסורי-אפריקני ורמת הסיכון היא גבוהה. זה איתות לממשלת ישראל שצריך לחזק את המבנים בטבריה, שרבים מהם לא עומדים בתקן".

הבוקר הורגשה רעידה בעיר בעוצמה של 3.6 דרגות. שעות ספורות לאחר מכן האדמה שוב רעדה, הפעם העוצמה הייתה פחותה יותר - 3.5 דרגות. ראש העיר טבריה מזהיר כי בפעם הבאה, עלול להתרחש אסון בקנה מידה לאומי. "אין תכנית לחיזוק המבנים, לא ברמת הפרט של האזרח ולא ברמה הציבורית. אנחנו לא מוגנים. יש מבנים שכן ויש שלא, כל מה שנבנה לפני 1980 לא מוגן, וזה הרוב", אמר עובד והוסיף: "חד משמעית יכול לקרות אסון ברעידת אדמה גדולה יותר. זו הרגשה לא נעימה".

בעקבות הרעידות האחרונות, שוחח ראש הממשלה נתניהו עם ד"ר אבי שפירא, יו"ר ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה, לקראת הערכת מצב שתתקיים במשרדי הממשלה, שלהם אחריות לנושא. נתניהו הנחה את שפירא לעדכן אותו בהתאם להערכות המצב האם יש צורך בהגברת ההיערכות לאור האירועים האחרונים.

התעדכנו בהנחיות פיקוד העורף לרעידות אדמה

בסוף השבוע: שתי רעידות בעוצמה 3.5 ו-3.6 דרגות

סדרת רעידות בצפון הארץ (AP)
בלילה שבין שישי לשבת, סמוך לשעה 02:30, הורגשה רעידת אדמה בעוצמה 3.6 באזור הכנרת. קודם לכן, בליל חמישי, הורגשה רעידה בעוצמה 3.5 דרגות ברחבי העיר טבריה.

תושבים רבים דיווחו אז על הרעש. "הרגשתי שכל החדר זז וגם שולחן הכתיבה שישבתי לידו זז", סיפרה צופית, תושבת טבריה. "בעלי שכב על המיטה ושם לב שהיא זזה. כולם בטבריה בטוח הבחינו ברעידה. היו דפיקות לב ופחד באותם רגעים".

גם אלי, המתגורר בטבריה, סיפר על הרעידה: "אני גר בבניין והרגשנו זעזוע, הכל זז. זה נמשך שניות בודדות. אשתי והילדה נכנסו קצת ללחץ אבל הכל בסדר כאן".