טעות בזיהוי: כשל בדרכון הביומטרי

עוזי ברק ביקש להנפיק לילדיו דרכון ביומטרי, אלא שאז התברר לו שעל אף הבטחות משרד הפנים, חל בלבול בין זהות בניו ותמונת אחד מהם שוכפלה לתעודה של אחיו הצעיר. "מתברר שלמרות ההבטחות והסיפורים יש המון תקלות", אמר

"זה לא אני", נאמר בתשדיר השירות שפרסם משרד הפנים, המציע לציבור להחליף את תעודות הזהות והדרכונים המצויים ברשותו למסמכים ביומטריים שאמורים למנוע זיוף וגניבת זהות. אלא שבמקרה של עוזי מבני ברק, גם התעודה החכמה לא מנעה את הבלבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הלכתי למשרד הפנים, והחלטתי לנסות את הדרכון הביומטרי", סיפר ברק שביקש להנפיק את המסמך בעבור שני ילדיו אוהד ואמיתי. "רציתי לעשות ניסיון עם התעודה החכמה, אלא שהוא התפוצץ לי בפרצוף. מתברר שלמרות ההבטחות והסיפורים יש המון תקלות במערך הביומטרי".

"כשקיבלתי את הדרכונים של ילדיי הופתעתי לגלות שתמונתו של בני אוהד, הופיעה גם בדרכון שביקשתי להנפיק לבני הקטן אמיתי. התמונה של בני הבכור הופיע בדרכון השני בשינוי קל, כשאחד מעפעפיו סגור למחצה", הסביר עוזי. לדבריו המערכת הביומטרית שהיתה אמורה להיות רגישה להפרש הגילאים בין ילדיו, כשלה בשעת המבחן.

בהמשך סיפר עוזי כי כשהפיץ את דבר התקלה ברשת החברתית, הדבר זכה לתהודה גדולה. "לא תיארתי לעצמי שישנם כל כך הרבה מתנגדים למערך הביומטרי", ציין. "כשדיברתי עם משרד הפנים הם הבהירו שהם הצליחו להתגבר על התקלה שגרמה לבלבול הגדול, אך מה שמטריד אותי כרגע הוא שאיאלץ לעמוד במשך זמן רב בתור שוב".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "המערכת הביומטרית מתייחסת באופן שונה לילדים ולמבוגרים. בעקבות השינויים ההתפתחותיים שעובר גופם של ילדים, לא נלקחת מהם טביעת אצבע והנתונים נבדקים באמצעות תמונה בלבד. המקרה שהוצג ייבדק על ידי המשרד לעומקו".