הצפונים הגיעו לדרום תל אביב: "זו לא העיר שלנו, כמו טיסה לארץ אחרת"

קבוצה של תושבים מצפון תל אביב הגיעה הערב לדרום העיר בארגון של הסיעה הדרומית לקראת הבחירות המקומיות. הצטרפנו לסיור בין בתי בושת, מכורים, צפיפות של מסתננים ופליטים – וביוב שזורם באין מפריע ברחובות

נווה שאנן. רוב של מסתננים (חדשות 2)

בין חסרי הבית, הפליטים, הזונות, הנרקומנים והזוהמה ברחובות שכונת נווה שאנן בדרום תל אביב סיירו הערב (א') מספר מועט של תושבי צפון תל אביב, שהגיעו בסיור מיוחד לקראת הבחירות המקומיות. סיעת "דרום העיר", שרצה למועצה, שכרה אוטובוס וקראה לתושבי הצפון לחזות מקרוב בדרום המוזנח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאוטובוס שיצא מכיכר הבימה המטופחת בשדרות רוטשילד, לקח ארבע דקות להגיע לנווה שאנן. השחקן שלמה וישינסקי, בעצמו תושב דרום העיר, הנחה את הסיור בין הנקודות השונות: רחוב פין ובתי הבושת שבו, בית הכנסת הבוכרי שהפך לפאב של מסתננים ופליטים, מדרחוב נווה שאנן וגינת לוינסקי הסמוכה לתחנה המרכזית החדשה, שם המגלשות כבר מזמן הפכו למיטות עטופות בסדינים.

וישינסקי בסיור הערב (חדשות 2)

אף אחד מהנוכחים לא יצא נגד הפליטים והמסתננים הרבים, שהפכו לרוב מוחלט בנווה שאנן. לדעת וישינסקי, על הממשלה לספק להם אשרות עבודה כי המצב הנוכחי לא יכול להימשך: "עושים אותם רק יותר מסכנים, תסתכלו בעצמכם איך הם חיים".

לאורך הסיור, ניכר ההלם על פניהם של המשתתפים שהגיעו מצפון העיר. "בחיים לא הייתי גרה פה, זה מזעזע", אמרה אחת מהן, לאחר שנתקלה במספר עכברים שהתרוצצו ברחוב. "באמת שהייתי נעולה בתוך הבית כל הזמן אם הייתי חיה באזור הזה".

גינת לוינסקי ליד התחנה המרכזית (חדשות 2)

"פחד אלוהים"

למרות שיועד לתושבי המרכז וצפון העיר, רוב התושבים על האוטובוס היו דווקא משכונות הדרום, וניסו להסביר את המצוקה הגדולה אליה נקלעו - עם הפחד, לדבריהם, לצאת אל הרחובות. "אין לנו שום דבר נגד הפליטים", הם מצהירים שוב ושוב, "אבל צריך לפזר אותם בכל המדינה".

"ת"א שלא הכרנו" (חדשות 2)

את רוב התמונות מדרום תל אביב רואים בתקשורת, ולרבים מתושבי הצפון הייתה זו הפעם הראשונה שבה הגיעו לקצה השני של העיר, כל כך קרוב לביתם. "זה פחד אלוהים, לא ייאמן איך הם חיים", הם אמרו בפליאה.

אחרי שעה של סיור, האוטובוס הגיע לאסוף את ה'מבקרים' בחזרה. "זה היה כמו לטוס בארץ אחרת", אמר אחד מהם. "זו לא תל אביב שלנו. בעצם כן, אבל כזו שלא הכרנו".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv