אחיינו החילוני של הרב עובדיה מדבר: "הוא לא בא ללמד - אלא ללמוד"

הלווייתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל הייתה הגדולה ביותר שהייתה פה מעולם, וכנראה גם האירוע הציבורי הגדול בישראל. אולם עבור רבים מהחילונים, הרב עובדיה יוסף נתפס לא פעם כרב מהדרשות השבועיות עם ההתבטאויות הבוטות. אבל מעטים יודעים שיש לו קרובי משפחה שלא מגדירים עצמם דתיים. "הוא היה איש חם", סיפר אחד מהם

האחיין החילוני של הרב עובדיה יוסף, יעקב עובדיה, הגיע הערב לאולפן "שש" עם סיון רהב מאיר כשכיפה לראשו, אך מיהר להבהיר כי הוא חילוני גמור. לדבריו, הוא "בא לרב עם כיפה, ואני פה בשביל הרב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון סיפר האחיין על היכרותו האישית עם הרב המנוח. "הרב הוא איש חם, ואני הולך על הצד האישי. חכם וחריף - זה אנשים אחרים יגידו. הוא חם בצורה מדהימה. תענוג להיות לידו. כשהוא איתך, זה לא בשביל ללמד אותך, אלא בשביל ללמוד ממך. למשל כשסיימתי קורס טיס, ישבתי איתו לשיחה של שעה והסברתי לו מה זה מטוס, מה זה נווט, מה עושים מטוסי הקרב".

"מאוד הערכתי אותו". יעקב עובדיה (חדשות 2)
כמו רבים בציבור החילוני, גם יעקב נתקל באמירותיו של הרב עובדיה שנשמעו בוטות לאוזניים חילוניות. אלא שהוא לא נפגע מהן. "אני ידעתי לקרוא את זה יותר נכון", הסביר. "יש דברים שאתה יכול לסנן. הרי הוא היה איש מאוד מאוד מתון, מאוד מאוד פתוח. כל התרת העגונות שהוא פסק, ועניין עולי אתיופיה. הוא תמיד חיפש איך להתיר ולא איך לאסור".

"אני מאוד גאה בייחוס הזה, ואני מאוד הערכתי אותו", סיכם יעקב עובדיה. "תמיד קיבלתי ממנו הערכה גבוהה על הדרך שאני עושה".

הרב עמאר: "אין מי שיכול לרשת אותו"

ביום שאחרי פטירתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, נשמעים קולות רבים שקוראים לראות ברב שלמה עמאר כיורשו של הרב המנוח. אבל הרב הראשי לישראל לשעבר מתנגד בתוקף לקריאות האלו: "כל מי שמדבר על יורש - אלו דברי הבל, דברי שטות", אמר הרב עמאר. "או שמישהו מחפש דברים מעניינים. אין מי שיכול לרשת - אין מי שיכול להיכנס לתפקידו. כולנו רחוקים מרחקים אדירים מהענק הגדול שהיה. ירושה זה משהו בלתי נתפס ולא משהו ששייך לעניין".

"יורש? דברי שטות". הרב עמאר (רויטרס)

"העולם שאחרי הרב זה עולם אחר", המשיך הרב עמאר. "הרב עובדיה הנהיג את עולם התורה ואת העולם הספרדי בכלל זה למעלה מ-60 שנה. לא היו על הנהגתו מערערים מעולם. לא היה לנו עוד גדול כזה. זה שינוי שאנו עוד לא קולטים אותו, בתוך איזה חלום בלהות. עוד לא יודעים מה נעשה איתנו".

אי אפשר להתעלם מהמתיחות שהייתה בחודשים האחרונים בין הרב עובדיה יוסף לרב שלמה עמאר על רקע הבחירות לרבנות הראשית. "היה מצב שלא יכולתי לתמוך בבחירת הרב הראשי במה שיוסף רצה", הסביר הרב עמאר. "חשבתי שאוכל לשכנע אותו בבחירה של הרב בוארון. לא ניתנה לי ההזדמנות שאוכל להסביר. ראינו כולם שהוא מחל בלב שלם ושאהבת העולם תמיד תימשך. הוא בירך אותי בכל לב ושלח לי מסרים ברורים וחד משמעיים. היה זמן קטן של עננה שבה לא ניתנה לי ההזדמנות, אבל זה עבר וחלף מעינינו".